Czerwone policzki u niemowlaka – z jakiego powodu się pojawiają?

5 min
czerwone_policzki_niemowlaka

Kiedyś rumiane policzki większości z nas kojarzyły się jako symbol zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety, dzisiaj wiemy, że zwłaszcza w przypadku dzieci nie zawsze jest to prawda. Często bowiem rumieniec na policzkach malucha to znak, że należy przyjrzeć się jego stanowi zdrowia – może on bowiem świadczyć o procesie chorobowym. Kiedy możemy zaobserwować czerwone policzki u dziecka? Jakie są przyczyny takiego zaczerwienienia twarzy i czy zawsze powinno stanowić powód do niepokoju?

czerwone_policzki_niemowlaka
czerwone_policzki_niemowlaka

Czerwone policzki u dziecka – możliwe przyczyny

Zmiany skórne u dzieci, zwłaszcza te występujące w obrębie twarzy, często budzą niepokój wśród rodziców. Czerwone policzki zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci mogą mieć różne podłoże. Często jest to objaw chwilowy, wynikający z wysiłku fizycznego czy intensywnych emocji. Bywa też wynikiem działania na skórę niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak wiatr, słońce czy niska temperatura, W takim przypadku skóra zazwyczaj po niedługim czasie wraca do prawidłowego wyglądu. A jeżeli czerwień na policzkach utrzymuje się dłużej lub ma charakter nawracający? Wtedy konieczne należy zwrócić szczególną uwagę na, to kiedy dochodzi do pojawienia się czerwonych plam.

Oto najczęściej wymieniane przyczyny pojawiania się czerwonych policzków u niemowląt i starszych dzieci:

● działanie substancji drażniących takich jak niektóre kosmetyki czy środki piorące,

● alergia – zarówno pokarmowa (np. skaza białkowa, czyli alergia na białka mleka krowiego), jak i kontaktowa, np. na niektóre substancje chemiczne, czy wziewna (np. na pyłki),

● atopowe zapalenie skóry – rumieniowi na buzi najczęściej towarzyszy sucha, łuszcząca się i zaczerwieniona skóra w zgięciach łokciowych i kolanowych,

● podwyższona temperatura ciała,

● ząbkowanie,

● infekcje i stany zapalne toczące się w organizmie – np. rumień zakaźny (tzw. piąta choroba) czy szkarlatyna.

Czerwone policzki u niemowlaka a ząbkowanie

Jedną z przyczyn pojawiania się czerwonych policzków u niemowlaka może być ząbkowanie. W tym okresie maluszek produkuje ogromne ilości śliny, która ścieka mu po brodzie i którą może rozsmarowywać rączkami po policzkach, powodując podrażnienie delikatnej skóry, zwłaszcza w połączeniu np. z niższą temperaturą lub wiatrem. Często także ząbkowaniu u dziecka towarzyszy podwyższona temperatura ciała, która również może powodować pojawianie się rumieńca, zwłaszcza jeżeli dołączymy do tego zwiększony przepływ krwi przez dziąsła. Jeżeli więc jesteście właśnie na etapie ząbkowania – czerwone policzki i broda u niemowlaka nie powinny stanowić żadnego powodu do niepokoju. Z dużym prawdopodobieństwem objaw ten zniknie, gdy ząb w końcu przebije dziąsło. By jednak zmniejszyć ryzyko odczuwania przez maluszka dyskomfortu z powodu podrażnienia skóry, staraj się regularnie wycierać mu nadmiar śliny z powierzchni twarzy, a zaczerwienione miejsca smarować odpowiednimi dermokosmetykami o działaniu łagodzącym, przeznaczonymi do pielęgnacji wrażliwej i delikatnej skóry niemowląt.

Czerwone policzki u niemowlaka po jedzeniu – czy to alergia?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, czerwone policzki u niemowlaka mogą być również jednym z objawów alergii, zwłaszcza alergii na białka mleka krowiego. Takie skojarzenie powinno Ci się nasunąć, gdy czerwone policzki u dziecka pojawiają się krótko po posiłku. Często, ale nie zawsze towarzyszyć im będą inne objawy alergii pokarmowej, takie jak:

● uczucie pieczenia,

● mrowienie ust,

● kaszel,

● problemy jelitowe.

Jakie są najczęstsze alergeny pokarmowe u dzieci?[1] To przede wszystkim:

● mleko i przetwory mleczne,

● jaja,

● pszenica,

● ryby i owoce morza,

● orzechy.

Jeżeli więc po ich spożyciu obserwujesz czerwone policzki u dziecka – warto zgłosić to lekarzowi i poprosić o skierowanie do poradni alergologicznej.

A co w sytuacji, gdy obserwujemy czerwone policzki u niemowlaka, który nie ma jeszcze rozszerzonej diety? U niego również mogą być one objawem alergii, niektóre alergeny bowiem przedostają się do jego organizmu wraz z pokarmem matki. Mowa tu przede wszystkim o białkach mleka krowiego. Objawy skazy białkowej (czyli alergii na białka mleka krowiego) pojawić mogą się już u 2-3-miesięcznych niemowląt. Oprócz czerwonych, suchych policzków u niemowlaka wystąpić mogą kolki i śluzowe stolce, wysypka czy brak przyrostów masy ciała. Konieczne wtedy staje się wyeliminowanie z diety matki wszystkich produktów mogących zawierać w swoim składzie mleko, a w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym stosowanie specjalnych, hipoalergicznych mieszanek. Dobra wiadomość jest taka, że skaza białkowa zazwyczaj zanika u starszych dzieci.

Katar i czerwone policzki u dziecka – co oznaczają?

Czerwone policzki u dziecka mogą być również objawem toczącego się w jego organizmie stanu zapalnego, w tym infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza jeśli dodatkowo pojawiły się również katar, podwyższona temperatura ciała i złe samopoczucie. W takiej sytuacji warto możliwie jak najszybciej skontaktować się z lekarzem pediatrą.

Katar i czerwone policzki u dziecka to połączenie, które można czasem zaobserwować również w przypadku innych rodzajów alergii, np. alergii wziewnej na pyłki czy roztocza kurzu. Wtedy często skóra na policzkach jest mocno wysuszona, a dodatkowo u dziecka pojawić się może uciążliwy kaszel.

Czym smarować czerwone policzki u niemowlaka?

Co na czerwone policzki u niemowlaka i starszych dzieci sprawdzi się najlepiej? Tak naprawdę zależy to od przyczyny ich pojawienia się:

● Jeżeli rumieniec jest niczym innym jak podrażnieniem wywołanym przez czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, niska temperatura lub detergenty – wystarczą delikatne kosmetyki dla dzieci o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. W przypadku najmłodszych warto wybierać kremy hipoalergiczne, bez substancji zapachowych i o możliwie jak najkrótszym składzie.

● Jeżeli czerwone policzki i broda u niemowlaka są efektem ząbkowania – pamiętaj o regularnym osuszaniu skóry, dodatkowo możesz zastosować krem łagodzący dla niemowląt.

● Gdy czerwone policzki u dziecka są związane z atopowym zapaleniem skóry – konieczne może okazać się stosowanie odpowiednio dobranych przez specjalistę emolientów, które wzmocnią barierę hydrolipidową skóry.

● Jeżeli natomiast czerwone policzki u dziecka to wynik alergii – po konsultacji z lekarzem można zastosować specjalne preparaty przeciwhistaminowe lub delikatne kremy i maści z glikokortykosteroidami.

[1]K. Marek; Alergia pokarmowa u dzieci; Forum Medycyny Rodzinnej 2013, tom 7, nr 6, 349–354

Oceń ten artykuł: