9 miesiąc życia dziecka -
kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć, czy maluszek rozwija się prawidłowo? Poznaj wszystkie etapy rozwoju Twojego dziecka i sprawdź, co możesz zrobić, aby zadbać o jego zdrowie.

ROZWÓJ DZIECKA
9

Miesiąc życia

Rozwój brzuszka

9-miesięczne dziecko potrafi już sprawnie gryźć. Stopniowo umiejętność tę będą wspierały kolejno pojawiające się zęby. Z czasem będzie się również zwiększała siła zgryzu, który z roku na rok wzrasta o ok. 1,5 kg.

Zdolność przewodu pokarmowego do trawienia i wchłaniania różnorodnych substancji stopniowo zwiększa się.

Rozwój fizyczny

W 9. miesiącu życia dziecka zaobserwujesz u swojego maluszka intensywny rozwój fizyczny i intelektualny. Oto czego możesz się spodziewać:

 • Zdolność zachowania pozycji stojącej. Maluszek już nie „sprężynuje” jak w dwóch poprzednich miesiącach, ale trzymany za rączki stoi na wyprostowanych, szeroko rozstawionych nóżkach.
 • Dziecko pełza jak foka.
 • Wsłuchiwanie się w ciche, jednostajne dźwięki, jak sygnał telefoniczny czy „tykające” wskazówki zegara.
 • Zdolność łączenia nazw przedmiotów z lokalizowaniem ich wzrokiem. Dziecko, które na co dzień słyszy wielokrotnie powtarzane nazwy określonych przedmiotów, a następnie obserwuje rodziców, którzy z nich korzystają, potrafi łączyć ze sobą nazwę i przedmiot. Dlatego, kiedy pada jego nazwa, maluszek szuka go wzrokiem.

Rozwój społeczno emocjonalny

 • Maluszek okazuje bliskim uczucia. W 9. miesiącu życia maluszek potrafi w zamierzony sposób dotknąć mamy lub taty, tak, by okazać miłość.
 • Potrafi bawić się w „chowanego” - szuka z napięciem wyciągając głowę w kierunku mamy, która schowała się za meblem, radośnie reagując na jej pojawienie się.
 • Maluszek jest wstydliwy wobec obcych i często niekomfortowo czuje się, gdy ktoś obcy bierze go na ręce. Taka reakcja świadczy o emocjonalnym przywiązaniu maluszka do bliskich, z którymi dziecko ma kontakt na co dzień.

Co zrobić, by wspierać rozwój dziecka

Na każdym etapie rozwoju kluczem do prawidłowego wzrostu maluszka jest troskliwa opieka rodziców. Aby wspierać rozwój dziecka w 9. miesiącu życia możesz:

 • Pokazywać maluszkowi obrazki i wypowiadać ich nazwy. Umiejętność kojarzenia przedmiotów z opisującymi je nazwami pozwoli dziecku łatwiej je identyfikować.
 • Mówić do dziecka po imieniu. Zdolność łączenia nazw z konkretnymi osobami i przedmiotami pozwoli mu na identyfikację siebie ze słyszanym imieniem.
 • Podawać dziecku jedzenie z zawartością składników, które maluch musi pogryźć jak np. grudki warzyw czy kawałki mięska. To ważne, ponieważ w rozwoju aparatu mowy dużą rolę odgrywa właśnie spożywanie przez dziecko posiłków wymagających żucia i gryzienia. 
 • Mówić do dziecka jak najwięcej. Twoje zaangażowanie zachęci maluszka do wydawania dźwięków, które z czasem będą się przeradzały w zrozumiałe słowa.

Czy wiesz, że?

9-miesięczne dziecko jest już znacznie rozwinięte pod względem społecznym. Wyraźnie odróżnia bliskich od obcych, o czym świadczy reakcja na ich obecność.

Bebiko 2 Nutriflor+

Poznaj Bebiko 2 Nutriflor+

Bebiko 2 NutriFlor+ z opatentowaną kompozycją błonnika GOS/FOS dba o odpowiednie odżywianie brzuszka, wspierając prawidłowy rozwój Twojego maluszka.

Dowiedz się więcej

Sekcja Junior

Wielkie potrzeby małych brzuszków

Wielkie potrzeby małych brzuszków

Twój maluszek skończył roczek i nadal intensywnie się rozwija. Każdego dnia z dumą patrzysz, jak szybko rośnie i coraz więcej potrafi.

Dlatego potrzebuje teraz nawet 6 razy więcej składników odżywczych niż Ty*.

Dowiedz się, dlaczego aż tyle i jak zmieścić tak wiele w tak małym brzuszku!

* W przeliczeniu na kilogram masy ciała w porównaniu z osobą dorosłą, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.

Dowiedz się więcej
Kolejne etapy w rozwoju Juniora

Kolejne etapy w rozwoju Juniora

Twój Junior tak szybko się rozwija, ale nadal potrzebuje ochrony i troski. Od momentu przyjścia na świat do swoich 1. urodzin Twój maluszek urósł nawet trzykrotnie. A teraz, gdy rozpoczyna drugi rok życia, jego wzrost jest nadal bardzo dynamiczny.

Już nigdy później nie będzie tak szybko rosnąć, nawet w okresie dojrzewania!

Dowiedz się więcej
Junior to nie mały dorosły

Junior to nie mały dorosły

Twoje dziecko urosło, ale wciąż nie dorosło! Roczny, a także dwu – i trzyletni maluch nadal nie jest mniejszą wersją Ciebie. W okresie 1000 pierwszych dni trwa tzw. programowanie żywieniowe, kiedy organizm dziecka jest szczególnie wrażliwy nie tylko na niedobór, ale również na nadmiar niektórych składników odżywczych, w tym białka i nasyconych kwasów tłuszczowych.

Brzuszek maluszka ciągle jest taki mały, a potrzeby tak wielkie!

Dowiedz się więcej
Jak spełnić wielkie potrzeby małych brzuszków

Jak spełnić wielkie potrzeby małych brzuszków

Po 1. urodzinach Twój maluszek nadal bardzo intensywnie się rozwija i jest coraz bardziej aktywny. Nabywa nowe umiejętności, z radością odkrywa świat, porusza się i bawi.

Nic dziwnego, że potrzebuje teraz nawet kilka razy więcej składników odżywczych, niż Ty!*

Zastanawiasz się, jak tyle składników odżywczych potrzebnych dla prawidłowego rozwoju, można zmieścić w tak małym brzuszku?

* zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.

Dowiedz się więcej
Zbilansowana dieta po 1. roku życia

Zbilansowana dieta po 1. roku życia

Gdy Twoje dziecko skończy roczek, jego dieta nadal powinna różnić się od sposobu żywienia dorosłych. W prawidłowym jej zbilansowaniu pomocny może być Modelowy Talerz Żywieniowy dla dzieci od 1. do 3. roku życia oraz zbiór wskazówek o żywieniu niemowląt i małych dzieci, przygotowany wspólnie z ekspertami.

Sprawdź co wraz z codzienną i urozmaiconą dietą Twój maluch powinien otrzymywać.

Dowiedz się więcej
Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.