8-miesiac-zycia-dziecka.png

8 miesiąc życia dziecka - kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć, czy maluszek rozwija się prawidłowo? Poznaj wszystkie etapy rozwoju Twojego dziecka i sprawdź, co możesz zrobić, aby zadbać o jego zdrowie.

8 miesiąc życia

Twoje dziecko

Rozwój umiejętności maluszka w kolejnych miesiącach życia jest zależny przede wszystkim od jego indywidualnych uwarunkowań.

Duży wpływ ma na niego troskliwa opieka i wsparcie rodziców.

Dowiedz się, jakie wyzwania czekają na Ciebie i Twojego maluszka w ósmym miesiącu życia dziecka!

Rozwój brzuszka

W ósmym miesiącu życia dziecka trwa rozwój umiejętności gryzienia, kontynuowany po 7. miesiącu życia maluszka.

Stopniowo, wraz z ząbkowaniem, proces gryzienia będzie się nasilał, jednak początkowo maluszek uczy się gryźć dziąsłami.

Rozwój fizyczny

W 8. miesiącu życia maluszek:

  • Potrafi samodzielnie siedzieć bez oparcia nawet przez kilka minut.

Rozwój społeczno emocjonalny

Bardzo wyraźnym dowodem rozwoju maluszka w 8. miesiącu życia jest umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego.

8-miesięczne dziecko świadomie upuszcza zabawkę i obserwuje jak spada. Coraz wyraźniej interesuje go zabawa!

W 8. miesiącu życia dziecka dużego znaczenia nabiera także mowa. 8-miesięczny maluch potrafi odróżnić dźwięk rozmowy od innych dźwięków. Sam potrafi także operować własnym głosem np. zmieniając jego ton lub szepcząc.

Ósmy miesiąc życia dziecka to także u niektórych maluchów czas wzmożonej wstydliwości i wycofania. Maluszki w tym okresie często reagują płaczem lub wstydliwością, gdy weźmie je na ręce lub zaczepi obca osoba. Bardzo duże znaczenie ma wówczas mimika twarzy dziecka. Na jej podstawie możesz rozpoznać, czy Twoje dziecko czuje się w danej sytuacji komfortowo, czy wprost przeciwnie.

Co zrobić, by wspierać rozwój dziecka

Prawidłowy wzrost i rozwój Twojego maluszka w dużej mierze zależy od Ciebie! Z Twoim wsparciem kolejne wyzwania nie będą dla niego trudnością. W 8. miesiącu życia dziecka możesz je wspierać poprzez:

  • Zabawę dostosowaną do temperamentu i charakteru maluszka. Ponieważ 8-miesięczne dziecko coraz bardziej interesuje się zabawkami, możesz ciekawskiego malca zainteresować poszukiwaniami chowając zabawkę. Możesz również z samej zabawy zrobić wyzwanie i położyć zabawkę w pewnej odległości od dziecka, które będzie musiało samo się do niej zbliżyć pełzając na brzuszku.
  • Obserwację dziecka. Wieloznaczna mimika twarzy u 8-miesięcznego dziecka pozwala odgadnąć wiele sygnałów. Zatem śmiało możesz zadawać dziecku pytania dotyczące codziennych czynności i znanych mu przedmiotów, jak np. „Czy masz ochotę na spacerek?”. Wkrótce zauważysz, że maluszek wyraźnie będzie reagował na Twoje słowa.

Czy wiesz, że?

8-miesięczne dziecko jest już na tyle ruchliwe, że nie powinno pozostawać nawet na chwilę samo np. leżąc na łóżku, z którego bez trudu może upaść energicznie się obracając.

Podobnie w zasięgu malucha nie powinny znajdować się przedmioty niebezpieczne – umiejętność sprawnego chwytania mogłaby spowodować przewrócenie na siebie np. zawartości regału, czy ściągnięcie ze stołu obrusu wraz z zawartością.