Rodzice leza na lozku tulac się do dziecka

Emocje i relacje

Czy wiesz, że prawidłowy rozwój emocjonalny małego dziecka rzutuje na jego życie teraz i w przyszłości? Dlatego warto zadbać o to, aby emocjonalność dziecka nie została zaburzona. Nie bez znaczenia jest nawiązywanie więzi z rodzicami oraz rodzeństwem. Poznaj sposoby, dzięki którym będziesz prawidłowo wspierać rozwój emocji u dziecka.
  • Czym jest mamoza i jak sobie z nią poradzić?

    Mamoza to potoczny termin definiujący frustrujący stan, w którym dziecko wykazuje silne uzależnienie od bliskości swojej mamy – głównego kontaktu i opiekunki, znajdującej się na najwyższym szczeblu drabiny zwanej hierarchią przywiązania. Etap ten jest nieodłączny macierzyństwu i żeby go łagodnie przetrwać, najlepiej jest posiąść jak najwięcej wiedzy na ten temat. Zrozumienie będzie kluczem do poradzenia się z mamozą i budowaniem bezpiecznej więzi z maluchem. Zatem o co tak naprawdę chodzi, kiedy mama nie może sama wyjść do łazienki? Czy można temu zaradzić? I czym jest teoria przywiązania?

  • Jak przygotować się do roli ojca?

    Z tego artykułu dowiesz się, jaka jest rola ojca przed narodzinami dziecka, czy ojciec powinien być przy porodzie, a także jak wygląda ojcostwo kilka lat później – gdy jest się tatą przedszkolaka, ucznia i nastolatka. Każdy okres znacznie różni się od siebie, wymaga adaptacji, a także zupełnie nowych umiejętności. Do roli ojca warto się mądrze przygotować.

  • Nie spuszczę Cię z oczu – jak rozpoznać, że dziecko dobrze czuje się w żłobku

    Rozstanie to wyzwanie dla dziecka i rodzica. Decyzja, jaką formę opieki wybrać, poprzedzona jest „zbieraniem danych” i szukaniem odpowiedzi na pytanie „co będzie dobre dla mojego dziecka?” Mimo najlepszych chęci podjęta decyzja nie może dać gwarancji szczęśliwej i spokojnej adaptacji naszego malucha do nowych okoliczności, bo dziecko się zmienia, często jest w nowych sytuacjach, których zaistnienie ujawnia, na ile może sobie z nimi poradzić. Z pewnością jednak zbieranie informacji sprzyja podjęciu najlepszej możliwej decyzji. Przyjrzyjmy się wspólnie żłobkom – o co zapytać i na co zwrócić uwagę? Po czym poznać, że małe dziecko dobrze się czuje w żłobku? Jakie są pozytywne strony takiej decyzji? Czy można określić „dobry wiek” na żłobek?

  • Bunt dwulatka - świat w zasięgu ręki

    Dwulatek to zdobywca świata i eksperymentator. Wstał na własne nogi i potrafi całkiem nieźle biegać, uczy się relacji przestrzennych i przyczynowych między przedmiotami. Odkrywa sposoby rozwiązywania problemów metodą prób i błędów. Świat dla dziecka znacznie się poszerzył. Dwulatek zdaje sobie sprawę z własnej odrębności, co odbija się w języku – zaczyna używać zaimka „ja”.

  • Drugie urodziny – co zmieniają w życiu dziecka?

    Jak zadbać o wszystkich w przypadku urodzin małego solenizanta? Czy dwulatek pragnie takich urodzin, jakie chce mu urządzić jego mama? Jak zmieniły się potrzeby emocjonalne i rozwojowe dziecka od pierwszych do drugich urodzin? Czym kierować się przy wyborze zabaw i prezentów? Jak kształtować nowe tradycje rodzinne, tak by służyły one całej rodzinie, a przede wszystkim małemu solenizantowi?

  • Rozwój poznawczy – czym jest i jak go wspierać?

    Zbilansowana dieta, dostosowana do wieku niemowlęcia i potrzeb małego brzuszka, powinna dostarczać ważne składniki odżywcze. Takie, które pozytywnie wpłyną na dojrzewanie mózgu, w tym na prawidłowy rozwój takich zdolności, jak: postrzeganie, kojarzenie, pamięć, koncentracja czy myślenie. Tak bowiem właśnie kształtuje się rozwój poznawczy maluszka. Dowiedz się, jak jeszcze możesz wspierać ten proces.

  • Dobre samopoczucie malucha – jak o nie zadbać?

    Każda mama pragnie, aby jej dziecko dobrze się czuło i prawidłowo się rozwijało. Aby było to możliwe, konieczne jest spełnienie potrzeb maluszka, takich jak: jedzenie, picie, wygoda, czułość, pielęgnacja. Szczególne znaczenie dla dobrego samopoczucia malucha ma też jego harmonijnie rozwijający się i pracujący brzuszek.

  • Zdrowe dziecko to szczęśliwe dziecko, a szczęśliwe dziecko to zdrowe dziecko

    Szczęście i zdrowie od dawna w sposób intuicyjny są ze sobą związane. Nie bez powodu często używamy powiedzenia, że „śmiech to zdrowie”. Badania potwierdzają to, co wielu ludzi zakładało instynktownie: poziom szczęścia może wpłynąć na poziom zdrowia i na odwrót.

  • Szczęśliwe dzieciństwo – perspektywa dziecka a perspektywa rodzica

    Wiele naszych wspomnień z dzieciństwa jest niekompletnych. Często pozostają w pamięci tylko pod wpływem opowieści usłyszanych z ust rodziny. Poczucie, że nasze dzieciństwo było szczęśliwe, jest bardzo subiektywne. Bo czy to, co w okresie dzieciństwa postrzegaliśmy jako szczęście, wchodzi w skład naszych szczęśliwych wspomnień z dzieciństwa, kiedy jesteśmy dorośli? Co zapamiętujemy z tych wszystkich radosnych chwil?

  • Jakie znaczenie ma dla dziecka czas spędzany wspólnie z rodziną?

    Mimo że kolorowe zabawki mogą wywołać uśmiech na twarzy dziecka, to tym, co sprawia, że jest najszczęśliwsze, jest czas spędzony wspólnie z rodzicami. W początkowych latach życia rodzina, a przede wszystkim mama i tata, stanowią dla dziecka cały jego świat.