Dania dla dzieci – komponowanie jadłospisu Juniora krok po kroku

3 min
Dziecko siedzi na krzeselku i spozywa posilek

Dieta rocznego dziecka wydaje się trudnym tematem. Jednak, gdy zna się podstawy komponowania menu dla dzieci, żywienie maluszka nie jest już takie trudne.

Dziecko siedzi na krzeselku i spozywa posilek
Dziecko siedzi na krzeselku i spozywa posilek

Mama karmi dziecko siedzace w foteliku lyzeczka

Jadłospis rocznego dziecka

Przejdź do artykułu

Jadłospis rocznego dziecka różni się od diety niemowlęcia, jednak wciąż jest inny niż jadłospis rodziców. Dzieci w wieku 1-3 lat mają specyficzne potrzeby żywieniowe, a ich brzuszek dalej dojrzewa. Ponadto dzieci często kapryszą przy posiłkach i odmawiają jedzenia. Żywienie dzieci wymaga od rodziców sporej dawki cierpliwości i kreatywności, ale także wiedzy.

Jadłospis rocznego dziecka

Komponując dietę Juniora warto mieć na uwadze wciąż dojrzewający brzuszek dziecka. Roczny maluszek ma sprawniejszy przewód pokarmowy, niż niemowlę i nie doskwierają mu typowe dla tamtego okresu dolegliwości (kolka czy ulewania) . Małe dziecko to jednak nie dorosły. W związku z tym w menu maluszka powinny pojawiać się posiłki i potrawy dostostosowane do wieku i potrzeb dziecka.

Komponowanie diety Juniora krok po kroku

Małe dziecko powinno otrzymać 4-5 posiłków w ciągu dnia. Pełnowartościowa dieta dziecka powinna być urozmaicona i uwzględniać produkty z różnych grup żywności w następującej ilości:

  1. Produkty białkowe 4-5 porcji dziennie:
  • mleko modyfikowane i produkty mleczne (twarożki, serki, jogurty): 3 porcje dziennie
  • mięso, drób, ryby, jaja: 1-2 porcje dziennie

2. Produkty zbożowe (kaszki, płatki, pieczywo, ryż, makaron): 5 porcji dziennie

  1. Warzywa(marchewka, ziemniaki, brokuły, kalafior, szpinak, dynia, cukinia, pomidor, itp.):5 porcji dziennie
  2. Owoce(jabłka, gruszki, śliwki, winogrona, truskawki, jagody, banan, brzoskwinie, mango, morele, pomarańcze, itp.): 4 porcje dziennie
  3. Tłuszcze(masło, oliwa z oliwek, olej rzepakowy):1-2 porcje dziennie
  4. Woda –  około 1300 ml dziennie

Dieta dziecka kalendarz żywienia.png

Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni

Dowiedz się, jak prawidłowo komponować dietę Twojego dziecka w czasie 1000 pierwszych dni życia.

Sprawdź

Czy wiesz, że w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka kształtują się jego późniejsze preferencje smakowe i nawyki żywieniowe? To jedyny taki moment, kiedy masz realny wpływ na obecne i przyszłe zdrowie Twojego maluszka. Dlatego dbaj o dietę dziecka od samego początku, czyli od poczęcia do ukończenia 3 roku życia.

Mama karmi dziecko jedzeniem ze sloiczka

Dieta rocznego dziecka

Przejdź do artykułu

Porada eksperta

  • Śniadanie powinno być pożywne i pełnowartościowe, a więc musi dostarczać białka, węglowodanów i tłuszczów oraz witamin i składników mineralnych. Dla dzieci w 2. roku życia idealne śniadanie to kaszka mleczna, nieco starsze maluchy mogą zjeść płatki śniadaniowe na mleku (najlepiej na mleku modyfikowanym), kanapki z wędliną, jajko lub twarożek. Kanapki warto wzbogacić dodatkiem warzyw. Szczególnie zimą ważne jest, by śniadanie przygotowane było jako ciepły posiłek i rozgrzewało malca przed wyjściem z domu.
  • Drugie śniadanie ma na celu złagodzenie uczucia głodu w oczekiwaniu na obiad. Przekąską w tym czasie może być mała kanapka z twarożkiem i sok, jogurt lub owoc.
  • Obiad to największy posiłek w ciągu dnia dlatego najlepiej, gdy jest złożony z dwóch dań. Zupy należy przygotowywać na wywarach jarzynowych lub mięsnych (nie należy gotować wywarów na kościach i na „kostkach rosołowych”). Jarzyny do zupy można rozgnieść widelcem lub pokroić w kostkę. Drugie danie to zwykle porcja mięsa, ryba lub jajko, np. „sadzone”, ale raz w tygodniu można przygotować obiad jarski – makaron z serem, ryż z truskawkami i ze śmietaną, naleśniki itp. Do obiadu koniecznie podawaj porcję warzyw np. warzywa gotowane lub surówkę. Dającym energię i sycącym składnikiem drugiego dania są ziemniaki, ryż, kasze lub makaron.
  • Podwieczorek to niewielki posiłek popołudniowy, wskazany jeśli obiad był dość wcześnie. Najlepsze na podwieczorek są świeże owoce, napoje lub desery na bazie mleka modyfikowanego.
  • Kolacja to ostatni posiłek przed snem, dlatego nie powinien być spożywany zbyt późno, aby nadmiernie nie obciążać przewodu pokarmowego. Nie może być również zbyt obfity i ciężkostrawny. Zdarza się, że małe dzieci preferują kaszkę na mleku, starsze natomiast chętnie zjedzą np. omlet z warzywami.

piramida-zywienia.png

TAGI: przepisy dla dzieci, mleko modyfikowane, jadłospis rocznego dziecka,  dieta rocznego dziecka, rozszerzanie diety, potrawy dla dzieci

Oceń ten artykuł:

poznaj bebiko junior 3.png

Poznaj Bebiko Junior 3

Już 2 kubki Bebiko Junior 3 dziennie pomogą uzupełnić dietę Twojego dziecka w składniki odżywcze ważne dla jego prawidłowego rozwoju, m.in. witaminę D, wapń, żelazo i jod.

Dowiedz się więcej
Delikatny-Brzuszek.png

Delikatny brzuszek

Czy wiesz, że układ trawienny Twojego dziecka rozwija się jeszcze po narodzinach? Sprawdź, jak dbać o brzuszek Maluszka.

Dowiedz się więcej