Skurcze łydek w ciąży – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

5 min
skurcze_lydek_w_ciazy

Niewygoda, duszności, zmęczenie, wahania nastrojów, poranne mdłości… Kobieta w ciąży często może zmagać się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Do zakresu tych objawów należy jeszcze zaliczyć silne skurcze, bolesne, nieprzewidywalne, często wyrywające ze snu. Skąd biorą się skurcze łydek w ciąży, czy są niebezpieczne, jak sobie z nimi radzić i jak ich unikać?

skurcze_lydek_w_ciazy
skurcze_lydek_w_ciazy

Skurcze łydek w ciąży – przyczyny

Skurcze łydek w ciąży, szczególnie nocne, pojawiają się u większości ciężarnych. Potrafią skutecznie uprzykrzyć życie – przeszywający ból wyrywa ze snu, a czasem bywa odczuwalny nawet do rana. Niestety, jest to jedna z dolegliwości poniekąd wpisanych w okres ciąży, jednak zupełnie naturalna, mijająca po urodzeniu dziecka. Co powoduje skurcze łydek w ciąży?

● Zmiany i zaburzenia gospodarki elektrolitowej – niedobory magnezu, wapnia i potasu, nadmiar fosforu.

● Ucisk rosnącej macicy na naczynia krwionośne, powodujące gorsze ukrwienie nóg.

● Powstające w ciąży naturalne krzywizny kręgosłupa uciskające na nerwy.

● Nadwaga.

● Otyłość.

● Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, zbyt długie siedzenie lub stanie.

● Zbytnie obciążanie nóg przez zwiększony ciężar ciała.

● Siedzenie w nieodpowiednich pozycjach, np. z nogą założoną na nogę.

● Podwyższone ciśnienie w naczyniach krwionośnych w nogach.

● Nieodpowiednie, uciskające i niewygodne obuwie.

Oprócz tego także zmiany w gospodarce hormonalnej mogą powodować bolesne skurcze łydek. Można również przyjąć, że – podobnie, jak zbyt długie zachowanie jednej pozycji, tak i zbyt intensywna aktywność fizyczna mogą doprowadzić do tego, że pojawią się skurcze łydek w ciąży.

Dlaczego skurcze łydek w ciąży nasilają się w 3 trymestrze?

Wiele kobiet cieszy się, że skurcze łydek w ciąży ich nie dotyczą, jednak z czasem może się to zmienić. Najczęściej bowiem to właśnie w III trymestrze, po 27 tygodniu ciąży, pojawiają się bolesne skurcze łydek w ciąży. 3 trymestr stanowi często ich apogeum. To kwestia fizjologii związanej z intensywnym rozwojem ciąży, przyrostem masy dziecka i powolnym przygotowywaniem się organizmu do porodu. Niestety, skurcze łydek w ciąży w tym okresie są szczególnie dokuczliwe, ponieważ zaburzają sen, a niewyspanie się, ból i zmęczenie znacznie wpływają na pogorszenie samopoczucia ciężarnej. Co więcej – duży brzuszek uniemożliwia przybranie odpowiedniej pozycji i podjęcie szybkiej reakcji, co oznacza, że skurcze łydek w ciąży w tym okresie mogą być naprawdę uciążliwe. Bywają również powodem do niepokoju dla partnera kobiety w ciąży. Kiedy bowiem wybudza się ona z grymasem bólu, w głowie od razu może pojawić się myśl o akcji porodowej – to dobre, choć nieco stresujące ćwiczenie czujności dla mężczyzny!

Czy silne skurcze łydek w ciąży powinny nas niepokoić?

Silne skurcze łydek w ciąży w nocy same w sobie nie są powodem do niepokoju – ich pojawianie się jest naturalne, a natężenie jest pojęciem względnym i zależy od tego, jak wysoki próg bólu ma ciężarna kobieta. Niepokojąca może być jednak częstotliwość ich pojawiania się. Jeśli bowiem skurcze w łydkach w ciąży zdarzają się nad wyraz często, są długotrwałe, a ból po nich nie ustępuje także w ciągu kolejnych dni (nie ma w zasadzie przerwy od skurczowego bólu, tylko jego osłabienie) – należy skonsultować się z lekarzem. Zleci on odpowiednie badania i pomoże dobrać ewentualne leki. W wielu przypadkach skurcze w łydkach w ciąży mogą być spowodowane niedoborem witamin i minerałów, co również może mieć wpływ na rozwój dziecka. Można je wówczas uzupełnić naturalnie dietą lub suplementami.

Co na skurcze łydek w ciąży?

Warto wiedzieć, jak zachować się w chwili, kiedy czuje się nadchodzący skurcz łydki w ciąży. Co pomaga w momencie najsilniejszego bólu? Oto kilka zasad, które mogą go nieco osłabić i skrócić skurcz.

● Palce u stóp należy wygiąć do góry, w kierunku twarzy. Nie należy ich obciągać, ponieważ może to wydłużyć skurcz i nasilić ból.

● Warto energicznie rozmasowywać bolące miejsce i ułożyć nogę nieco wyżej, podkładając pod nią np. poduszkę.

● Ulgę w bólu może przynieść zimny okład lub postawienie nogi na zimnym podłożu.

Takie wskazówki przydadzą się w chwilach, kiedy pojawią się bolesne skurcze łydek w ciąży w nocy. Należy jednak mieć na uwadze również profilaktykę, w tym szczególnie odpowiednią suplementację i zbilansowaną dietę w ciąży, by zminimalizować ryzyko ich powstawania.

Skurcze łydek w ciąży – jaki magnez jest najlepszy?

Bolesne skurcze łydek w ciąży najczęściej są spowodowane niedoborami magnezu. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek w ciąży i w okresie laktacji jest szczególnie duże, w związku z powiększającym się łożyskiem, przyrostem masy ciała ciężarnej oraz rozwojem płodu. Po jaki magnez na skurcze łydek w ciąży sięgnąć? O to warto zapytać lekarza. Zdecydowanie lepiej brać bowiem sprawdzony magnez w postaci leku niż suplement diety, w którym ilość niezbędnych składników jest tak naprawdę nie do oszacowania. Lekarz wskaże, który magnez i w jakiej dawce będzie najlepszy.

Naturalne sposoby na skurcze łydek

Poza konsultacją z lekarzem i dobraniem przez niego odpowiedniej suplementacji warto również wdrożyć naturalne metody na skurcze łydek w ciąży. Co pomaga im zapobiegać? Z pewnością należy zadbać o rozluźnienie i rozciągnięcie mięśni, szczególnie przed spaniem, poprzez umiarkowaną aktywność fizyczną, proste ćwiczenia, masaż, a także ciepłą, relaksującą kąpiel. Pomoże również szczotkowanie na sucho, które poprawi krążenie w nogach, a jednocześnie poprawi jędrność skóry. Podczas snu w ciąży warto zadbać o odpowiednią pozycję – spanie na lewym boku, z nogami lekko uniesionymi, w czym może pomóc specjalna ciążowa poduszka. Także w pozycji siedzącej warto pamiętać o tym, by nogi były lekko uniesione. Należy także unikać przyjmowania na dłuższy czas jednej pozycji – należy robić sobie przerwy w siedzeniu czy staniu, prostować czy zginać nogi, stawać na palcach, przeciągać się. Bardzo ważne jest również odpowiednie obuwie, wygodne, z szerokimi noskami i elastyczną podeszwą.

Niezwykle ważna jest również odpowiednia dieta w ciąży, bogata w wapń, fosfor magnez oraz witaminy z grupy B, szczególnie witaminy B12.

Choć skurcze łydek w ciąży nie są zazwyczaj powodem do niepokoju, warto o nich poinformować lekarza prowadzącego ciążę.

Bibliografia:

K. Żebrowska, Skurcze łydek w ciąży – skąd się biorą? [online:] https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/skurcze-lydek-w-ciazy-skad-sie-biora

https://leki.pl/poradnik/najlepszy-magnez-lek/

Oceń ten artykuł: