Po co nam mięśnie Kegla?

2 min
Kobieta cwiczy miesnie kegla na macie

O mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy powinny dbać wszystkie kobiety, niezależnie od wieku. Odpowiednio wyćwiczone mięśnie to łatwiejszy poród, szybszy powrót do formy po porodzie, ale również bardziej satysfakcjonujący seks i profilaktyka przy takich schorzeniach jak nietrzymanie moczu czy wypadanie macicy lub pęcherza.

Kobieta cwiczy miesnie kegla na macie
Kobieta cwiczy miesnie kegla na macie

Kalendarz ciąży

Kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Przejdź do strony

Czym są mięśnie Kegla?

Mięśnie Kegla, zwane również mięśniami łonowo-guzicznymi, kiedy są odpowiednio napięte, podtrzymują narządy jamy brzusznej we właściwym położeniu. U kobiet otaczają one cewkę moczową, pochwę i odbytnicę, poprzecznie prążkowane, co oznacza, że mamy nad nimi całkowitą kontrolę. Ciąża i poród to momenty, kiedy mięśnie są narażone na urazy i wiotczenie, dlatego warto zapobiegać potencjalnym problemom, które mogą nastąpić w przyszłości, wykonując regularnie odpowiednie ćwiczenia. Pamiętaj, że na efekty ćwiczeń mięśni Kegla, podobnie jak i innych mięśni, trzeba czekać przynajmniej kilka tygodni, dlatego warto zadbać o nie jak najwcześniej, najlepiej jeszcze przed zajściem w ciążę.

Dlaczego warto je ćwiczyć?

Chociaż nacinanie krocza podczas porodu obecnie jest już znacznie rzadziej spotykane, to nadal bywa praktykowane w szpitalach – warto wiedzieć, że odpowiednio praktykowana profilaktyka pozwoli Ci uniknąć potrzeby nacinania lub samoistnego pęknięcia krocza podczas porodu. Masaż krocza oraz systematyczne ćwiczenie mięśni Kegla pozytywnie wpłyną na elastyczność mięśni, a w efekcie możliwość pracy nad nimi podczas samego porodu – świadome rozluźnianie i napinanie mięśni ułatwia wyparcie dziecka z kanału rodnego.

Musisz wiedzieć, że każdy kolejny poród zwiększa ryzyko obniżania się narządów rodnych – aby uniknąć tego schorzenia, warto regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla, by zachowały swoją sprężystość i napięcie. Ćwiczyć można nawet podczas ciąży (jeśli nie ma co do tego przeciwwskazań medycznych), a także już nawet dobę po porodzie. Ćwiczyć możesz niemal wszędzie i w każdej pozycji (stojąc, siedząc czy nawet leżąc), a zaletą ćwiczeń jest to, że są niezauważalne dla otoczenia. Pamiętaj, aby podczas ćwiczeń nie napinać mięśni brzucha!

Ćwiczenia są również dobrym rozwiązaniem, kiedy już dojdzie do zwiotczenia mięśni i problemów z utrzymywaniem narządów czy nietrzymaniem moczu. Specjaliści niekiedy zalecają dodatkowe terapie, jak np. pessaroterapię, która polega na umieszczaniu w pochwie różnych wkładek - pessarów, co pozytywnie wpływa na układ wieszadłowy miednicy. Pessary są silikonowymi wkładkami, które są indywidualnie dobierane, dla lepszej skuteczności i większego komfortu.

Dla kogo dobre są ćwiczenia mięśni Kegla?

Mitem jest stwierdzenie, że o mięśnie Kegla powinny dbać wyłącznie kobiety – mięśnie Kegla u mężczyzn są równie ważne. Odpowiednio potrafią wzmocnić i wydłużyć erekcję, a także – podobnie jak w przypadku kobiet – uniknąć problemów związanych z nietrzymaniem moczu. Ćwiczenia zalecane są dla każdego z partnerów w związku, dlatego zachęć swojego mężczyznę do regularnego dbania o mięśnie!

Oceń ten artykuł: