Po co nam mięśnie Kegla?

O mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy powinny dbać wszystkie kobiety, niezależnie od wieku. Odpowiednio wyćwiczone mięśnie to łatwiejszy poród, szybszy powrót do formy po porodzie, ale również bardziej satysfakcjonujący seks i profilaktyka przy takich schorzeniach jak nietrzymanie moczu czy wypadanie macicy lub pęcherza.

Czym są mięśnie Kegla?

Mięśnie Kegla, zwane również mięśniami łonowo-guzicznymi, kiedy są odpowiednio napięte, podtrzymują narządy jamy brzusznej we właściwym położeniu. U kobiet otaczają one cewkę moczową, pochwę i odbytnicę, poprzecznie prążkowane, co oznacza, że mamy nad nimi całkowitą kontrolę. Ciąża i poród to momenty, kiedy mięśnie są narażone na urazy i wiotczenie, dlatego warto zapobiegać potencjalnym problemom, które mogą nastąpić w przyszłości, wykonując regularnie odpowiednie ćwiczenia. Pamiętaj, że na efekty ćwiczeń mięśni Kegla, podobnie jak i innych mięśni, trzeba czekać przynajmniej kilka tygodni, dlatego warto zadbać o nie jak najwcześniej, najlepiej jeszcze przed zajściem w ciążę.

 

Dlaczego warto je ćwiczyć?

Chociaż nacinanie krocza podczas porodu obecnie jest już znacznie rzadziej spotykane, to nadal bywa praktykowane w szpitalach – warto wiedzieć, że odpowiednio praktykowana profilaktyka pozwoli Ci uniknąć potrzeby nacinania lub samoistnego pęknięcia krocza podczas porodu. Masaż krocza oraz systematyczne ćwiczenie mięśni Kegla pozytywnie wpłyną na elastyczność mięśni, a w efekcie możliwość pracy nad nimi podczas samego porodu – świadome rozluźnianie i napinanie mięśni ułatwia wyparcie dziecka z kanału rodnego.

Musisz wiedzieć, że każdy kolejny poród zwiększa ryzyko obniżania się narządów rodnych – aby uniknąć tego schorzenia, warto regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla, by zachowały swoją sprężystość i napięcie. Ćwiczyć można nawet podczas ciąży (jeśli nie ma co do tego przeciwwskazań medycznych), a także już nawet dobę po porodzie. Ćwiczyć możesz niemal wszędzie i w każdej pozycji (stojąc, siedząc czy nawet leżąc), a zaletą ćwiczeń jest to, że są niezauważalne dla otoczenia. Pamiętaj, aby podczas ćwiczeń nie napinać mięśni brzucha!

Ćwiczenia są również dobrym rozwiązaniem, kiedy już dojdzie do zwiotczenia mięśni i problemów z utrzymywaniem narządów czy nietrzymaniem moczu. Specjaliści niekiedy zalecają dodatkowe terapie, jak np. pessaroterapię, która polega na umieszczaniu w pochwie różnych wkładek - pessarów, co pozytywnie wpływa na układ wieszadłowy miednicy. Pessary są silikonowymi wkładkami, które są indywidualnie dobierane, dla lepszej skuteczności i większego komfortu.

Dla kogo dobre są ćwiczenia mięśni Kegla?

Mitem jest stwierdzenie, że o mięśnie Kegla powinny dbać wyłącznie kobiety – mięśnie Kegla u mężczyzn są równie ważne. Odpowiednio potrafią wzmocnić i wydłużyć erekcję, a także – podobnie jak w przypadku kobiet – uniknąć problemów związanych z nietrzymaniem moczu. Ćwiczenia zalecane są dla każdego z partnerów w związku, dlatego zachęć swojego mężczyznę do regularnego dbania o mięśnie!

To było fajne! Dziękujemy!
Wyślij artykuł
Dziękujemy! Wiadomość została wysłana
Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.