Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety ulega wielu przemianom – oprócz zmian, które można zaobserwować gołym okiem, pojawiają się również zmiany emocjonalne, które niekiedy mogą bywać dla Ciebie uciążliwe. Nie martw się na zapas – po porodzie wszystko wróci do normy!
Co znajdziesz w tym artykule:
Kalendarz ciąży
Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.
Przejdź do stronyCo się zmienia w czasie trwania ciąży?
Większość przyszłych mam w ciąży zmaga się z problemami z koncentracją i pamięcią, ale także zdarza się, że inaczej reagują na sytuacje, z którymi miały już wcześniej do czynienia. Zapominanie o ważnych wydarzeniach czy o produktach, które miałaś kupić podczas zakupów może być lekko frustrujące, ale nie jest to powód do niepokoju. Może się zdarzać, że przygotowując się do bycia mamą będziesz trochę bardziej rozkojarzona i nieuważna niż zwykle – niektóre kobiety skarżą się na to, że na przykład wypadają im rzeczy z rąk.
Możliwe są również pozytywne zmiany. W czasie ciąży wzrasta poziom hormonów w organizmie, co wiąże się z tym, że przyszła mama może nie odczuwać tak mocno lęków i stresu. Progesteron w połączeniu z estrogenem ma działanie uspokajające, co pozwala przyszłej mamie wyciszyć się i skupić na kluczowych kwestiach. Dodatkowo jej mózg nie jest atakowany przez hormon stresu, co niekiedy może jednak wpływać na problemy z koncentracją czy efektywność wykonywanych zadań.
Jaki wpływ ma ciąża na Twoje emocje?
Niekiedy zdarza się, że kobiety ciężarne inaczej reagują na codzienne sytuacje, które do tej pory nie stwarzały im problemów – mogą być bardziej płaczliwe, szybciej się denerwować lub bardziej emocjonalnie okazywać swoje uczucia. Inteligencja emocjonalna w tym czasie nadal rozwija się, jednak pojawiają się wahania nastroju i skłonność do nadinterpretacji, co może skończyć się konfliktami i kłótniami z osobami w otoczeniu.
Co istotne, ciężarne często mogą odczuwać rozkojarzenie, a także drobne problemy z pamięcią, co wpływa na umiejętność podejmowania decyzji. Na przypadłości te nie ma lekarstwa, jednak nie należy się nimi nadmiernie martwić, ponieważ po porodzie, wraz ze stabilizacją hormonalną wszystko wróci do normy.
Tuż po porodzie kobieta staje się jednak mocno wyczulona i spostrzegawcza jeśli chodzi o gesty i sygnały wysyłane przez dziecko – jego emocje nie są jeszcze przekazywane w sposób świadomy czy klarowny, jednak dzięki obserwacjom matka jest w stanie szybko wyczuć potrzeby swojego maluszka.