
Gdy patrzę na moją pociechę wiem, że jej zdrowie jest ważniejsze niż kilka kulinarnych grzeszków.
Pamiętaj, że nie musisz, a nawet nie powinnaś rezygnować z jedzenia ulubionych warzyw i owoców czy produktów mlecznych „na wszelki wypadek”. Mamy w dobrej wierze często eliminują ze swojego jadłospisu pewne produkty, by zapobiec wystąpieniu alergii pokarmowej u maluszka. Jednak na wykluczenie jakiegokolwiek pokarmu decyduj się tylko wtedy, gdy to konieczne – a więc gdy zauważysz, że dziecko źle na niego reaguje.
Dieta eliminacyjna polega na wykluczeniu z jadłospisu (na pewien czas lub w trakcie całego okresu karmienia piersią) produktów, które wywołują reakcję alergiczną u maluszka. Swoją decyzję o zastosowaniu tzw. diety eliminacyjnej najlepiej skonsultuj z lekarzem.
Pamiętaj też, że kofeina zawarta w kawie oraz teina obecna w czarnej herbacie mogą powodować rozdrażnienie lub niepokój maluszka. Dlatego warto czasem filiżankę ulubionej kawy zastąpić kawą zbożową, a czarną herbatę – herbatkami owocowymi.
Lucyna
doradca żywieniowy BebiKlub.pl, mama trzech dorosłych córek

Droga mamo! Czy na pewno wiesz wszystko na temat karmienia piersią?


Stosowałam odpowiednią dietę przez pierwsze 2 miesiące jej życia, ale potem normalnie zaczęłam wprowadzać wszystko to, na co miałam ochotę.
Świetnie, że obserwujesz reakcje swojego dziecka na to, co jesz! Jeśli zauważysz, że jakaś potrawa wyjątkowo maleństwu nie służy, zrezygnuj z niej na jakiś czas. Na pewno warto zrezygnować z potraw tłustych, smażonych i pikantnych.
Dieta mamy karmiącej piersią powinna być zdrowa, a więc odpowiednio zbilansowana i urozmaicona. Nie może w niej zabraknąć produktów zbożowych, najlepiej pełnoziarnistych, a także warzyw, owoców, produktów mlecznych, olejów roślinnych, oliwy z oliwek, chudego mięsa, ryb, jaj i roślin strączkowych.
Pamiętaj, że stosując zdrową, urozmaiconą dietę, przekazujesz swojemu dziecku dobre nawyki żywieniowe.
Lucyna
doradca żywieniowy BebiKlub.pl, mama trzech dorosłych córek

Ankieta
Jak zmieniła się Twoja dieta w trakcie karmienia?

Stopniowo po 3 miesiącach wprowadzałam nowe produkty i udało się! Nie było żadnych alergii ani kolek.
Początki karmienia piersią mogą być trudne. Szczęśliwie przekonałaś się, że z czasem zarówno mama, jak i dziecko nabierają wprawy, a karmienie staje się naturalną i przyjemną czynnością. Wiara w to, że uda się wykarmić maluszka, jest ważna dla powodzenia laktacji, ale równie ważna jest odpowiednia dieta.
Mamy karmiące piersią mają większą motywację do zmian swoich nawyków żywieniowych na lepsze. Warto podjąć ten wysiłek – z myślą o zdrowiu swoim i maluszka. Dieta mamy karmiącej powinna być odpowiednio zbilansowana i dostarczać odpowiedniej ilości energii, niezbędnej do wytworzenia pokarmu. W czasie pierwszych sześciu miesięcy karmienia piersią potrzebujesz około 500 kcal na dzień więcej porównaniu do okresu przed ciążą, a kiedy kontynuujesz karmienie po szóstym miesiącu 300-400kcal.
Lucyna
doradca żywieniowy BebiKlub.pl, mama trzech dorosłych córek
