Dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym

3 min
Tata dokarmia dziecko mlekiem z butelki

Karmisz piersią, ale masz obawy, że ilość Twojego pokarmu jest niewystarczająca dla dziecka? A może rozpoczynasz przygotowania do swojego powrotu do pracy? Porozmawiaj z lekarzem lub położną co można byłoby zrobić, żeby nie przestawać karmić piersią, ponieważ jest ono najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia i zapewnia mu wiele korzyści.

Tata dokarmia dziecko mlekiem z butelki
Tata dokarmia dziecko mlekiem z butelki

Czy wiesz, że…

95% mam po porodzie rozpoczyna karmienie piersią. Jednak 28% z nich już w ciągu pierwszych dwóch miesięcy dokarmia dziecko* mlekiem modyfikowanym, stosując tzw. karmienie mieszane. Wśród mam do 6. miesiąca życia wyłączne karmienie piersią stosuje 4%.**

Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Dlaczego aż tak wiele mam dokarmia maluszka, któremu przez pierwsze 6 miesięcy życia powinno – zgodnie z zaleceniami - wystarczyć mleko z piersi mamy?
I czy Ty też zastanawiasz się, czy Twoje dziecko potrzebuje dokarmiania?

Z opinii położnych środowiskowych wynika, że większość mam stosuje karmienie mieszane dziecka ze względu na problemy laktacyjne, których efektem jest zbyt mała ilość pokarmu lub kłopoty
z karmieniem. Jeśli Ty także masz problemy z laktacją, przed podjęciem decyzji o dodatkowym karmieniu porozmawiaj z położną lub doradcą laktacyjnym – jest szansa, że uda Wam się wspólnie wypracować rozwiązanie, dzięki któremu będziesz mogła uniknąć konieczności dokarmiania.

Jeśli jednak okaże się, że dokarmianie jest niezbędne, warto wiedzieć, że dzięki dokarmianiu maluszka mlekiem modyfikowanym wielu mamom udaje się dłużej kontynuować karmienie piersią, ponieważ niweluje to np. stres związany z obawami o niewłaściwe odżywienie dziecka. Dzięki temu Twój maluszek będzie mógł wciąż otrzymywać cenne składniki zawarte w mleku mamy!

Trzeba jednak wziąć pod uwagę także fakt, że jeśli zdecydujesz się połączyć karmienie piersią z karmieniem mlekiem modyfikowanym, może to w efekcie zmniejszyć produkcję Twojego mleka. Dlatego podjęcie takiej decyzji powinno być konsultowane ze specjalistami, z lekarzem pediatrą lub położną.

Jak rozpoznać, że dziecko potrzebuje dokarmiania?

Uważnie obserwuj swojego maluszka. Jeśli karmisz je piersią na żądanie, a dziecko często wydaje się głodne (płacze, marudzi, jest rozdrażnione, układa usta do ssania, budzi się głodne w nocy), a Ty obawiasz się, że nie otrzymuje wystarczających ilości pokarmu, porozmawiaj z lekarzem lub położną o tych obserwacjach. Jeżeli okaże się to konieczne – pomogą Ci w wyborze odpowiedniego mleka modyfikowanego dla Twojego dziecka.

Na temat potrzeby dokarmiania porozmawiaj koniecznie także wtedy, gdy zauważysz, że Twoje dziecko przybiera na masie ciała mniej niż 150 – 200 g tygodniowo. Może to oznaczać, że otrzymuje za mało Twojego pokarmu.

Co podać najpierw – Twoje mleko czy mleko modyfikowane?

To zależy, jaki jest Twój cel. Jeżeli jesteś zdecydowana, by kontynuować karmienie piersią, podaj najpierw pierś, by maluszek mógł ją opróżnić. Jeśli nadal chce jeść, zakończ posiłek mlekiem modyfikowanym.

Jeśli natomiast przygotowujesz się do zakończenia karmienia piersią np. ze względu na powrót do pracy lub problemy z karmieniem) i chcesz przyzwyczaić dziecko do smaku mleka modyfikowanego, dobrze jest zacząć karmienie właśnie od niego.

Jak często dokarmiać dziecko?

Jeśli chcesz utrzymać laktację, w pierwszej kolejności powinnaś podać dziecku pierś, którą maluszek opróżni, a następnie podczas tego samego karmienia podać mu pokarm w butelce, aby się najadł.

Pamiętaj, by zawsze przestrzegać zasad przygotowania mleka modyfikowanego podanego przez producenta na opakowaniu. Tylko wtedy możesz mieć pewność, co do wartości odżywczej podanego posiłku. 

Czy dopajać dziecko dokarmiane mlekiem modyfikowanym?

Teoretycznie nie ma takiej potrzeby – w pierwszym półroczu życia Twojemu maluszkowi powinno wystarczyć samo mleko. Jeśli jednak na zewnątrz lub w domu panują wysokie temperatury, powietrze jest suche lub maluszek ma gorączkę lub biegunkę, możesz podać dodatkowo wodę dobrej jakości, by zaspokoić pragnienie. Zdecydowanie unikaj podawania słodzonych napojów czy soków! Czysta woda będzie dla dziecka najlepsza.

* Dane: Mdvs Tracker 2017, U&A 2015, Pentor 2009

** Wyniki badania Lactation Study, B. Królak, D. Paluszyńska, A. Szczygieł, Zasady wdrażania praktyk laktacyjnych w ramach obowiązującego standardu opieki okołoporodowej oraz żywienia dzieci od  urodzenia do 12 miesiąca, 2015

TAGI: karmienie butelką, mleko modyfikowane, mleko dla niemowląt, mleko modyfikowane, mleka modyfikowane

Oceń ten artykuł:

Bebiko-2-Nutriflor-Microbanner.png

Zdobyć zaufanie Mam to prawdziwe wyzwanie.

Dlatego jesteśmy tak bardzo dumni, że najwięcej ufa właśnie nam. Poznaj opinie Mam, które zaufały Bebiko 2 i przekonaj się sama.

Poznaj opinie Mam

Poznaj Bebiko 2 NUTRIflor

Poznaj-Bebiko-2-NUTRIflor.png

Bebiko 2 z udoskonaloną formułą NUTRIflor Expert to kompletna kompozycja składników odżywczych*, która została dodatkowo wzbogacona o kwas tłuszczowy DHA**, aby jeszcze lepiej wspierać prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

*Zgodnie z wymaganiami prawa

**Kwas DHA wspiera prawidłowy rozwój wzroku oraz mózgu, gdy wraz z urozmaiconą dietą dzecko spożywa 100mg DHA dziennie

Dowiedz się więcej