Prawidłowa masa ciała dziecka, czyli jaka? Dowiedz się więcej!

2 min
Lekarka wazy dziecko na wadze

Masa ciała dziecka oraz wskaźnik BMI pozwalają określić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Jeżeli masa ciała dziecka nie mieści się w określonych dla jego wieku normach, może to świadczyć o pewnych nieprawidłowościach. Chociaż dla dzieci oblicza się wskaźnik BMI, jednak wyniki są inaczej interpretowane, niż w przypadku dorosłych. Umieszcza się je na siatkach centylowych dostosowanych do wieku i płci. Regularne wizyty u pediatry w pierwszych latach życia dziecka są niezwykle ważne, ponieważ szybka reakcja na wszelkie odchylenia od norm uchroni dziecko przed niepożądanymi konsekwencjami.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Prawidłowa masa ciała dziecka
  2. 2.BMI dla dzieci
Lekarka wazy dziecko na wadze
Lekarka wazy dziecko na wadze

Prawidłowa masa ciała dziecka

Mama karmi malucha lyczeczka

5 filarów zdrowego żywienia dzieci. Poznaj je wszystkie!

Przejdź do artykułu

Pamiętaj, że nie ma idealnej masy ciała dla dziecka, istnieje natomiast pewien standard jej proporcjonalnego przyrostu. Masę ciała dziecka należy kontrolować i sprawdzać, czy mieści się w tym standardzie. Zdrowe dzieci, które przyszły na świat między 38. a 42. tygodniem ciąży, w chwili narodzin powinny ważyć między 2,5 a 4 kg. Po porodzie masa ciała niemowlaka urodzonego w terminie zmniejsza się w przeciągu kilku dni o 10-15% w stosunku do masy urodzeniowej. Masę urodzeniową dziecko osiągnie ponownie do 10 dnia życia.

Prawidłowa masa ciała dziecka w 1. roku życia:

  • w 1. miesiącu życia masa ciała dziecka zwiększa się o około 600 g (ok. 20 g dziennie),
  • w 2. i 3. miesiącu życia masa ciała dziecka wzrasta o około 800-900 g miesięcznie,
  • w 4. miesiącu życia dziecko podwaja masę urodzeniową.

Później dziecko wolniej przybiera na wadze i jest to całkowicie normalne:

  • do 6. miesiąca życia  masa ciała dziecka wzrasta o około 700 g miesięcznie,
  • między 6. a 12. miesiącem życia dziecko przybiera na wadze ok. 500 g miesięcznie,
  • w 11. miesiącu życia potraja masę urodzeniową.

Bulb

Pamiętaj...

Podczas rozwoju zmianie ulegają proporcje różnych części ciała maluszka oraz ilość tkanki tłuszczowej. Dzieci w 1. roku życia zazwyczaj  są nieco pulchne, co zmienia się około 2. roku życia. Jeżeli obawiasz się, że Twoje dziecko zbyt wolno lub zbyt szybko przybiera na wadze, skonsultuj się z lekarzem. Przed taką wizytą zastanów się nad codziennym jadłospisem dziecka, ponieważ lekarz na pewno o to zapyta.

Jeżeli dziecko w chwili narodzin ważyło mniej niż określają to normy – nie martw się. Gdy dziecko nie choruje i jest odpowiednio żywione, powinno rosnąć w prawidłowym tempie. Zazwyczaj do 2.-3. roku życia osiągnie prawidłową masę ciała w stosunku do wzrostu.

BMI dla dzieci

Body Mass Index to wskaźnik określający czy proporcje masy ciała w stosunku do wzrostu są odpowiednie. BMI dla dzieci oblicza się tak samo, jak dla osób dorosłych, jednak wyników nie klasyfikuje się w przedziałach określających nadwagę, otyłość czy niedowagę. Interpretacja wskaźnika BMI dla dzieci jest bardziej skomplikowana – znaczenie ma także płeć i wiek dziecka. To, czy dzieci rozwijają się prawidłowo, ocenia się na podstawie siatek centylowych, które oprócz wskaźnika ciała BMI biorą pod uwagę długość, wysokość ciała, obwód głowy, płeć oraz wiek dziecka. 

TAGI: prawidłowa waga dziecka oraz BMI, waga dziecka; waga niemowlaka; prawidłowa waga dziecka; BMI dla dzieci, masa ciała dziecka

Oceń ten artykuł: