Co zrobić, kiedy dziecko chce ssać tylko jedną pierś i jak sobie z tym radzić?

Zdarza się, że dziecko preferuje jedną pierś. Jeśli maluszek nie ma zdiagnozowanych problemów zdrowotnych, mama nie powinna się tym martwić. Często maluch preferuje jedną pierś, bo mleko płynie z niej łatwiej niż z drugiej. Wynika to z osobniczych różnic w budowie piersi – kobiecy gruczoł piersiowy jest bowiem asymetryczny. Czasem niemowlę może nie chcieć ssać z jednej piersi z powodu fizjologicznej asymetrii ułożeniowej, przez co główkę ma obróconą w jedną stronę. Taka asymetria zazwyczaj ustępuje, jednak jeśli maluszek nie chce obracać główki, aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości, należy zasięgnąć porady fizjoterapeuty.

Niektóre dzieci wolą ssać konkretną pierś, ponieważ pozycja, w której wtedy leżą, jest dla nich wygodniejsza. Mama powinna zmieniać więc pozycję do karmienia na krzyżową, klasyczną czy spod pachy. Problemem dla niemowlęcia może być też kształt brodawki. Zdarza się, że maluszek nie chce pić z jednej piersi, bo ta ma np. płaską brodawkę i trudniej mu ją złapać. Może w tym pomóc zmiana pozycji, korektor do brodawek czy silikonowa nakładka.

Jeżeli dziecko preferuje jedną pierś, to tę „mniej lubianą” kobieta powinna podawać mu w sytuacji, gdy jest już bardziej głodne. Aby zachęcić niemowlę do ssania, przed karmieniem mama może wycisnąć też odrobinę mleka. Warto tez spróbować karmić dziecko „na śpiocha”. Zaspanemu maluchowi będzie obojętne to, z której piersi ssie. Dobrą metodą jest również rozpoczynanie karmienia od pomijanej przez niemowlę piersi.

Jeśli mimo wszystko dziecko odrzuca jedną pierś podczas karmień, warto, aby mama skonsultowała się z pediatrą i doradca laktacyjnym lub położną, aby wykluczyć poważniejsze problemy. Trzeba przy tym wiedzieć, że jedna pierś jest w stanie wytworzyć wystarczającą ilość mleka, dlatego nie ma przeciwwskazań, by karmić dziecko tylko z jednej piersi. Może to jednak prowadzić do dysproporcji piersi – aby tego uniknąć, należy regularnie odciągać pokarm z nieużywanej piersi laktatorem. Dzięki temu różnica pomiędzy kształtem piersi będzie mniejsza.

migalska_lyczko.png

lek.med.

Izabela Migalska-Łyczko

pediatra

Najbliższy czat odbędzie się: 20 stycznia, środa, godzina: 20:00

Wyślij wiadomość
Czapka

Zdobywaj wiedzę dzięki naszej platformie edukacyjnej

Akademia Zdrowego Brzuszka

Dołącz do Akademii Zdrowego Brzuszka

Dowiedz się więcej o zdrowiu brzuszka, bierz udział w quizach i wygrywaj atrakcyjne nagrody!!

Weź udział w Akademii