Maluszek, przyzwyczajony do ssania piersi, może czuć niechęć do picia mleka z butelki. Brakuje mu znajomego smaku, zapachu oraz Waszej niezwykłej bliskości. Nic dziwnego, że czasem będzie marudzić lub odmawiać posiłku.
Co znajdziesz w tym artykule:
- 1.Odpowiedni smoczek
- 2.Odpowiednie trzymanie butelki
- 3.Wygodna pozycja
- 4.Zamiast mamy – tata!
- 5.Stopniowo i powoli
- 6.A może to nie wina butelki?
Karmienie piersią, jak wiemy, to najlepszy sposób żywienia niemowlęcia. Nie tylko dostarcza mu niezbędnych składników odżywczych, ale buduje niezwykłą więź pomiędzy dzieckiem i mamą. Jednak wiele mam – z różnych przyczyn – musi przejść na karmienie mieszane lub po prostu nie może karmić piersią. Na karmienie butelką – często mlekiem uprzednio odciągniętym z piersi - decydują się także mamy wracające do pracy. Ale jak odstawić dziecko od karmienia piersią, gdy nie chce butelki i to już kolejny dzień?
Przede wszystkim, nastaw się pozytywnie. Mało który maluszek przechodzi „na butelkę” zupełnie bezproblemowo, zwłaszcza, gdy zbiega się to z wprowadzeniem mleka modyfikowanego. Inny niż kształt Twojej piersi jest kształt smoczka, inny smak mleka, zmienia się także rytm karmienia - z podawania mleka na żądanie na posiłki o określonych porach i w określonej ilości. Na szczęście jest kilka sposobów, by mały maruda szybciej zaakceptował karmienie butelką i już wkrótce traktował ją jak dobrego przyjaciela!
Odpowiedni smoczek
Właśnie od niego warto zacząć, gdy dziecko nie chce pić z butelki. Liczba dostępnych na rynku rodzajów smoczków jest ogromna, ale nie każdy będzie odpowiedni dla Twojego dziecka. Dlatego przeprowadź smoczkowy „test”, zanim wspólnie zauważycie, który okazał się najlepszy. Do wyboru masz smoczki wykonane z różnych materiałów, o wielu rozmiarach, z mniejszą lub większą dziurką. Postaraj się wybierać te, które przypominają kształtem pierś. Zwróć uwagę na wielkość smoczka – powinna być dopasowana do wieku i buzi dziecka. Zwróć też uwagę, czy maluszek woli włożyć więcej wysiłku w ssanie mleka przez smoczek o mniejszej dziurce (tak, jak podczas karmienia piersią), czy raczej irytuje go ten wysiłek i woli swobodny przepływ mleka. Na pewno znajdziecie rozwiązanie, które dopasuje się do wymagań maluszka!
Wybór odpowiedniego smoczka jest ważny również dlatego, że zbyt szybkie lub wolne wypływanie mleka może prowadzić do dolegliwości małego brzuszka.
Odpowiednie trzymanie butelki
Butelkę zawsze trzymaj w taki sposób, by cały smoczek był wypełniony mlekiem. Inaczej maluch nałyka się powierza i dostanie kolki. Pamiętaj, by po karmieniu butelką, tak jak po karmieniu piersią, ułożyć malucha na ramieniu i poczekać, aby mu się odbiło.
Wygodna pozycja
Ułóż dziecko na zgięciu przedramienia tak, jak podczas karmienia piersią. Unieś główkę dziecka wyżej, by nie mogło się zadławić (pamiętaj o tym, by nigdy nie kłaść malucha płasko!). Postaraj się, by tułów i główka tworzyły linię prostą. Możesz również spróbować ułożyć maluszka bokiem lub położyć na swoich kolanach tak, by jego pupa była oparta o Twój brzuch. Najważniejsze, by Tobie i dziecku było wygodnie i byście oboje czuli taką bliskość, jak podczas karmienia piersią.
Zamiast mamy – tata!
To również sprawdzony sposób na odzwyczajanie malucha od wyłącznego karmienia piersią.
Kiedy Ty podajesz butelkę, dziecko czuje Twoją bliskość, zapach i oczekuje, że za chwilę podasz mu posiłek prosto z piersi. Takich oczekiwań nie ma wobec taty (a także babci lub niani), dlatego może się zdarzyć, że grzecznie wypije mleko z butelki. To rozwiązanie tym bardziej godne polecenia, że łatwiej Wam będzie podzielić między siebie obowiązki związane z karmieniem.
Stopniowo i powoli
Przyzwyczajając malucha do przejścia z piersi na butelkę i mleko modyfikowane jednocześnie, dobrze zrobić to stopniowo. Zacznij od podawania w butelce własnego mleka – wprawdzie nie będzie smakować maluszkowi jak to prosto z piersi, niemniej jednak łatwiej mu będzie zaakceptować znajomy smak w nowym „wydaniu”. Kiedy oswoi się nieco z butelką, po jakimś czasie możesz zaproponować mu mleko modyfikowane.
A może to nie wina butelki?
Czasami przeszkodą w nauce karmienia butelką mogą być dolegliwości małego brzuszka, które powodują dyskomfort dziecka. Nic dziwnego, że nie ma wtedy apetytu. Dlatego upewnij się, czy maluszek nie cierpi na kolkę lub czy jego brzuszek nie jest wzdęty, bo może to właśnie złe samopoczucie zniechęca dziecko do jedzenia. Jeśli dolegliwości towarzyszą mu podczas wprowadzania nowej mieszanki mlecznej, skonsultuj się z lekarzem, aby wykluczyć alergię pokarmową. Lekarz doradzi Ci wybór mleka modyfikowanego odpowiedniego dla Twojego dziecka, a Ty zamienisz karmienie butelką na pozytywne doświadczenie.
TAGI: karmienie noworodka, karmienie niemowlaka, karmienie butelką, najlepsze mleko modyfikowane, mleko dla niemowląt, mleko modyfikowane dla noworodka, mleka modyfikowane