5 skutecznych sposobów na niejadka

2 min
5-sposobow-na-niejadka.jpg

Postaw na samodzielność. Zamiast karmić dziecko, pozwól mu jeść. Być może ubrudzi siebie i wszystko dokoła – ale to etap, który trzeba cierpliwie przeczekać. Poznaj więcej sposobów na niejadka.

5-sposobow-na-niejadka.jpg
5-sposobow-na-niejadka.jpg

Dzieci, które rozwijają się prawidłowo mają zdolność do regulowania apetytu. Po 1. roku życia maluszek nie rośnie już tak intensywnie, jak w okresie niemowlęcym, w związku z tym możesz zaobserwować mniejsze zainteresowanie jedzeniem. U dzieci w wieku 2 – 5 lat często występuje zjawisko zwane neofobią. To niechęć do poznawania nowych smaków i próbowania nieznanych pokarmów. Ten bunt z pewnością minie.

Odmowa jedzenia i sytuacja, gdy dziecko nie chce jeść z reguły nie jest długotrwała. Jeśli nie towarzyszą jej: złe samopoczucie, płaczliwość lub spadki masy ciała – najprawdopodobniej nie ma powodu do obaw. Jednak, gdy brak apetytu wiąże się z pogorszeniem staniu zdrowia malucha, warto wybrać się na konsultację do specjalisty.

Sposoby na niejadka:

  • Unikaj podawania słodyczy i kalorycznych przekąsek. Dziecko z pewnością nie zje konkretnego posiłku, jeżeli wcześniej podałaś mu słodycze. Zwróć również uwagę na ilość przekąsek pomiędzy posiłkami. „Niewinne” ciasteczka,  biszkopty, napoje, a nawet soki zawierają cukier i wypełniają niewielki żołądek dziecka.
  • Ważną zasadą żywienia dziecka są także stałe pory posiłków. Organizm dziecka lepiej reaguje na jedzenie, gdy określone czynności stają się rytuałem. Pamiętaj o zapewnieniu dziecku 5 zdrowych i pożywnych posiłków w ciągu dnia.
  • Zadbaj, by posiłki nie były nudne. Niech jadłospis Twojego malucha będzie kolorowy, urozmaicony i ciekawy. Kanapki w kształcie motyla, z buźką myszki czy kotka oraz kolorowe naczynia, sztućce i kubeczek naprawdę mogą zdziałać cuda. W „pokolorowaniu” posiłków pomogą dodatki warzywne i owocowe.
  • Atmosfera to podstawa! Podawaj posiłki w miłej, spokojnej atmosferze. Nie włączaj dziecku telewizji. Bądź z nim przy stole, bo nikt nie lubi jeść sam. Zadbaj, aby Twój niejadek nie widział podczas jedzenia bawiących się rówieśników – będzie chciał do nich dołączyć, a posiłek zejdzie na drugi plan.
  • Eksperymentuj – nie podawaj wciąż tego samego. Niech Twoje dziecko poznaje jak najwięcej nowych smaków. Raz możesz podać marchewkę, raz brokuły, następnym razem groszek czy dynię.

Zwracaj uwagę, by podczas jedzenia nic nie odwracało uwagi dziecka. Posiłek w trakcie zabawy nie jest dobrym pomysłem. Unikaj spożywania posiłku ze smartfonem czy tabletem. Możesz zająć uwagę dziecka, zachęcając je  do samodzielnego jedzenia, dzięki temu nauczy się, jak posługiwać się sztućcami.

Pamiętaj!

Uważaj, aby nie doprowadzić do spadku lub braków przyrostu masy ciała u maluszka. W takiej sytuacji koniecznie skonsultuj się z lekarzem. 

TAGI: niejadek, sposoby na niejadka, brak apetytu u dziecka

Oceń ten artykuł: