Odruchy Moro i Babińskiego to tak zwane odruchy pierwotne. Są to swego rodzaju mechanizmy obronne, za pomocą których maluszek wyraża swoja reakcję na nowe doświadczenia.
Co znajdziesz w tym artykule:
By lepiej zrozumieć przyczyny występowania odruchu Babińskiego i odruchu Moro, a także innych odruchów pierwotnych, należy sobie wyobrazić środowisko w jakim dziecko przebywa podczas ciąży, a następnie zestawić je z warunkami, w jakich przychodzi mu radzić sobie po porodzie. Z wszystkimi dotychczasowymi czynnościami, które przez 9 miesięcy spełniał za niego organizm mamy, maluszek teraz musi poradzić sobie sam. Nie potrafi jeszcze mówić, dlatego komunikuje się za pomocą ciała, a jedną z form wyrazu są właśnie odruchy bezwarunkowe. Centrum ich dowodzenia jest rdzeń kręgowy, a nie kora mózgowa, dlatego mówimy o odruchach automatycznych. Ich ważną cechą jest przejściowość –powinny bowiem zaniknąć ok. 6. miesiąca życia.
Odruch Moro
Odruch Moro(obejmowania) pojawia się już ok. 9. tygodnia życia maluszka. Polega na energicznym odrzuceniu obu rączek na boki po czym następuje przyciągnięcie rączek z powrotem do ciała. Jest to sygnał alarmujący, za pomocą którego maluszek, jeśli potrafiłby już mówić, zapewne zawołałby: „Przestraszyłem się mamo!”. Odruch Moro zwykle jest bowiem reakcją na niespodziewany bodziec. Może to być np. głośne kichnięcie lub podniesiony głos, gwałtowny ruch, pociągnięcie za pieluszkę, uderzenie w podłoże. Reakcja wynika z potrzeby rozładowania powstałego napięcia. W ten sposób maluch daje znać, że nie czuje się w danej sytuacji komfortowo i bezpiecznie. To także wskazówka dla rodziców – jeśli u maluszka często występuje odruch moro możesz zwrócić uwagę, czy nie nasila się podczas kąpieli lub innych zabiegów pielęgnacyjnych, które wtedy staraj się wykonywać delikatniej i wolniej.
Odruch Moro powinien ustąpić do ok. 6 miesiąca życia, ale jego częstotliwość powinna się znacznie zmniejszyć już ok. 4 miesiąca. Jeśli natomiast reakcje dziecka są w dalszym ciągu zbyt gwałtowne, należy skonsultować się z ekspertem. Niewygaszony odruch Moro może świadczyć o nieprawidłowościach, których skutkiem są nadmierny strach dziecka przed nowymi doświadczeniami lub wprost przeciwnie przesadne pobudzenie i aktywność.
Dołącz do nas!
bądź na bieząco z naszą wiedzą, korzystaj z bezpłatnych porad ekspertów i odbierz darmowy prezent dla swojej pociechy!
ZAREJESTRUJ SIĘOdruchy chwytne
Podrażnienie wewnętrznej strony dłoni lub stopy powoduje zgięcie palców. Jest to szczególnie widoczne po włożeniu palca w dłoń maluszka. Zaciśnięcie paluszków jest taki silne, że można dziecko unieść do góry. Odruch ten występuje do 3.-4. miesiąca życia.
Odruch ssania
Wywołujemy go dotykając okolicy ust. Dziecko skręca wówczas głowę, otwiera usta i wykonuje ruchy ssania. Występuje od urodzenia i utrzymuje się do końca 1. roku życia. Jest niezbędnym odruchem do pobierania pokarmu. U wcześniaków może być słabiej wyrażony i stąd pojawiają się problemy z karmieniem dzieci urodzonych przed czasem.
Odruch szukania
Drażnienie policzka powoduje zwrot głowy dziecka w kierunku bodźca. Utrzymuje się do 3.-4. miesiąca życia. Maluszek od razu zaczyna szukać ciepłej piersi, do której mógłby się przytulić i oczywiście najeść.
Odruch toniczny szyjny
Skręt głowy dziecka na bok wywołuje wyprostowanie kończyn po stronie, w którą zwrócona jest twarz z jednoczesnym wyprostowaniem kończyn po stronie przeciwnej. Utrzymuje się do 6. miesiąca życia.
Trzymając dziecko pod pachy w pozycji pionowej obserwujemy odruch podparcia – noworodek na chwilę przyjmuje ciężar ciała i pozycję automatycznego chodu. Dotknięcie stopą o podłoże wywołuje wyprostowanie kończyny i równoczesne zgięcie drugiej, co wygląda jak chodzenie. Odruch ten utrzymuje się do 4. miesiąca życia.
Odruch pełzania
Podparcie stóp niemowlęcia leżącego na brzuszku wywołuje ruch pełzania do przodu.
Wymienione wyżej odruchy są charakterystyczne dla zdrowego noworodka i niemowlęcia. Wśród odruchów można także wyróżnić odruch Babińskiego, jednak nie jest przydatny w diagnostyce zdrowego dziecka.
Odruch Babińskiego
Odruch Babińskiego to reakcja polegająca na energicznym napięciu palców tzw. efekt wachlarza i skierowaniu stopy na siebie. Jest to odpowiedź na połaskotanie lub przeciągnięcie dłonią po wewnętrznej części stopy. Przyczyną odruchu Babińskiego występującego u niemowląt jest naturalna w pierwszych miesiącach życia niedojrzałość układu nerwowego maluszka. Nie powinno zatem budzić Twoich obaw, jeśli odruch Babińskiego występuje u Twojego dziecka do 2. roku życia. Jednak po 2 urodzinach wynik badania odruchu Babińskiego powinien być ujemny. Jego obecność po upływie tego czasu może świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju maluszka i wymaga konsultacji z ekspertem.