Rozwój mowy u dzieci

2 min
Mama rozmawia z noworodkiem lezacym na kolanach

Na początku dziecko więcej rozumie, niż jest w stanie powiedzieć. Zachęcaj i mobilizuj malca do rozwoju mowy poprzez zabawę, nie wywieraj presji. Pozwól, aby twoja pociecha rozwijała się we własnym rytmie.

Mama rozmawia z noworodkiem lezacym na kolanach
Mama rozmawia z noworodkiem lezacym na kolanach

Pierwszy rok życia to „okres melodii”. W tym czasie maluszek uczy się wydawać swoje pierwsze dźwięki i pierwsze słowa (np. mama). W drugim roku następuje „okres wyrazu”, a więc wymawiania coraz większej liczby nowych słów. Z kolei w trzecim roku życia dziecko buduje już bardziej skomplikowane wypowiedzi – to „okres zdania”. Pamiętaj jednak, że każdy maluch jest inny i uczy się mowy w swoim własnym tempie.

Wszystkie dzieci przed wypowiedzeniem pierwszych słów ćwiczą aparat mowy. Zaczynają od płaczu. Płacząc ćwiczą wdech i wydech, by za kilka tygodni zaskoczyć rodziców rozkosznymi dźwiękami nazywanymi „gruchaniem” lub „głużeniem”.

Głużenie lub inaczej gruchanie to już poważne ćwiczenia wydawania dźwięków. Zazwyczaj to zbitki spółgłosek i samogłosek, trudnych do wymówienia dla dorosłego. Maluszek dzięki nim odkrywa, że ma niezwykłe zdolności – może wydawać dźwięki inne niż płacz. Twoje dziecko będzie słodko gruchało niemal w całym pierwszym półroczu życia. Później zacznie „gaworzyć”, a więc świadomie naśladować dźwięki zasłyszane od Ciebie i innych osób. Potem możesz już wysłuchiwać pierwszych słów maluszka. Ostatni etap to okres swoistej mowy dziecka (3-7 lat). Wówczas maluchy zaczynają odróżniać dźwięki s, z, c, dz od ich miękkich wariantów.

Możesz wspierać rozwój mowy swojej pociechy. Mów do maluszka jak najwięcej, nawet jeśli wydaje Ci się, że Cię nie rozumie. Pozwól mu odpowiadać po swojemu, w ten sposób dziecko uczy się dialogu.

Oceń ten artykuł:

Sekcja Junior

Potrzeby brzuszka

Wielkie potrzeby małych brzuszków

Twój maluszek skończył roczek i nadal intensywnie się rozwija. Każdego dnia z dumą patrzysz, jak szybko rośnie i coraz więcej potrafi.

Dlatego potrzebuje teraz nawet 6 razy więcej składników odżywczych niż Ty*.

Dowiedz się, dlaczego aż tyle i jak zmieścić tak wiele w tak małym brzuszku!

* W przeliczeniu na kilogram masy ciała w porównaniu z osobą dorosłą, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.