Kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi? Kamienie milowe w rozwoju Twojego Maluszka

3 min
Dziecko raczkuje na poduszkach z zabawka w reku

Pierwszy rok życia dziecka to moment najbardziej dynamicznego rozwoju. Maluszek 4-krotnie zwiększa masę ciała, a o ponad połowę długość (wysokość). Również w tym okresie z bezbronnej i zależnej od mamy istotki, wyrasta szkrab, który coraz bardziej samodzielnie buszuje po mieszkaniu. Przez pierwsze 2 lata życia dziecka zaobserwujesz niezwykły postęp w jego rozwoju.

Dziecko raczkuje na poduszkach z zabawka w reku
Dziecko raczkuje na poduszkach z zabawka w reku

Siadanie, raczkowanie, nauka chodzenia – kamienie milowe w rozwoju dziecka

Mimo, iż rozwój ruchowy dzieci przebiega indywidualnie, w wielu przypadkach odbywa się zgodnie on z  pewnym schematem. Schemat ten określa przeciętny wiek, w którym maluszek osiąga kolejny etap  w swoim rozwoju. To, kiedy dziecko siada czy zaczyna raczkować jest indywidualną sprawą, zależną od wielu czynników. Ważne są tu predyspozycje dziedziczone po rodzicach i warunki, w których rozwija się Twoja pociecha.

W uproszczeniu, schemat rozwoju umiejętności ruchowych przedstawia się następująco:

  • niemowlę w 2.—3. miesiącu życia, leżąc na brzuszku, zaczyna unosić główkę i stara się utrzymywać ją prosto;
  • w pierwszym półroczu, miedzy 5. a 6. miesiącem  życia, dziecko siada i zaczyna raczkować;
  • po 9. miesiącu życia przyjmuje pionową pozycję i przy Twojej pomocy podejmuje próby stawania;
  • przed ukończeniem  1. roku życia może już samodzielnie stawiać pierwsze kroki.

Zanim zaczniesz się martwić, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo, porozmawiaj o swoich wątpliwościach z lekarzem. Regularnie zgłaszaj się na planowane w ciągu pierwszych 24 miesięcy  życia dziecka profilaktyczne wizyty lekarskie. Podczas nich pediatra oceni rozwój Twojego maluszka. Czuwanie nad  rozwojem  dziecka w pierwszych 2. latach jego życia pozwala na wykrycie zaburzeń, a co za tym idzie, szybkie rozpoczęcie leczenia, zwiększającego szanse na powodzenie.

#22016-BEBIKO_KAMPANIA-RABATOWA.png

Dołącz do nas!

bądź na bieząco z naszą wiedzą, korzystaj z bezpłatnych porad ekspertów i odbierz darmowy prezent dla swojej pociechy!

ZAREJESTRUJ SIĘ

Siadanie – ten etap dziecko osiąga między 4. a 7. miesiącem życia. Jeśli przed ukończeniem pierwszego półrocza nie siada samodzielnie – nie martw się. Niektórym dzieciom nauka siadania przychodzi łatwiej, innym nieco trudniej. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i siły mięśniowej maluszka, która pozwala utrzymać proste plecy. Sygnałem, który świadczy o gotowości dziecka do siadania jest utrzymywanie podniesionej główki, opieranie się na łokciach i podciąganie nóżek pod brzuszek.

Przy pierwszych próbach dziecko będzie potrzebowało podparcia. Zapewnij mu stabilny przedmiot, np. fotelik. Uważaj, aby nie podpierało się zabawkami, ponieważ może to doprowadzić do urazu. Dopiero po ukończeniu 9. miesiąca życia maluszek zaczyna siadać bez wsparcia. Specjaliści zalecają, aby nie zmuszać dziecka do siadania, gdy nie jest na to gotowe. Prawidłowo rozwijający się maluch zacznie siadać w odpowiednim dla niego momencie.

Raczkowanie i nauka chodzenia, to jedne z większych zmian w Waszym życiu. Gdy maluszek będzie raczkował może być trudno za nim nadążyć.  Jednak zanim dziecko posiądzie tę umiejętność, będzie podejmowało inne próby przemieszczania się, czyli turlanie i pełzanie. Maluszek będzie unosił główkę i tułów, wciągając przy tym nóżki pod siebie. Moment ten przypada najczęściej na 9. miesiąc życia. Chociaż niektóre maluchy już po pierwszym półroczu aktywnie uczą się raczkować.

Umiejętności, których maluch nabywał przed ukończeniem 1. roku życia miały na celu przygotowanie go do pierwszych kroczków. Te mogą pojawić się już w 10. miesiącu życia, ale i później – w 14. czy 16. Nauka chodzenia uzależniona jest od indywidualnego tempa rozwoju. Dopingowanie maluszka i zachęcanie go do podejmowania prób przemieszczania się, ułatwi mu stawianie pierwszych kroczków.  Kiedy dziecko zacznie chodzić powinnaś zadbać o jego bezpieczeństwo. Zabezpiecz ostre krawędzie w mieszkaniu i usuń z zasięgu rączek niebezpieczne przedmioty. Możesz zakupić antypoślizgowe skarpetki. Jednak pamiętaj, że najlepsze dla stópek maluszka jest chodzenie boso.

Tagi: kiedy dziecko siada, raczkowanie, nauka chodzenia, kamienie milowe w rozwoju dziecka, rozwój fizyczny dziecka,

Oceń ten artykuł: