Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka po porodzie?

3 min
Kobieta cierpi na bol brzucha przez miesiaczke

To sprawa indywidualna, która w dużej mierze zależy od sposobu karmienia niemowlęcia. Jeśli karmisz piersią brak miesiączki będzie utrzymywał się dłużej, niż u kobiet, które nie karmią piersią. Kiedy spodziewać się menstruacji?

Kobieta cierpi na bol brzucha przez miesiaczke
Kobieta cierpi na bol brzucha przez miesiaczke

Brak miesiączki jest jednym z pierwszych objawów ciąży. Taki stan utrzymuje się przez 9. miesięcy i kilka tygodni po porodzie (w okresie połogu i dłużej). Zatrzymanie menstruacji spowodowane jest fizjologią ciąży – działaniem hormonów podtrzymujących ciążę.

rozwoj-poznawczy.jpg

Moc benefitów z BebiKlubem

dołącz i korzystaj z szerokiej bazy wiedzy, bezpłatnych porad naszych ekspertów i odbierz darmowy prezent w tym zniżki od naszych partnerów - nawet do -20%!

ZAREJESTRUJ SIĘ

Krwawienie po porodzie

W połogu macica obkurcza się i oczyszcza z tkanek nagromadzonych w czasie ciąży. Kobieta wydala z siebie wydzielinę poporodową (tzw. odchody połogowe). Krwawienie to nie jest związane z powrotem cyklu menstruacyjnego. To naturalny i nieodłączny element połogu, który ma swój początek jeszcze w szpitalu. Krwawienie jest na tyle intensywne, że wymaga ochrony w postaci podpasek poporodowych. Niezalecane są tampony z uwagi na to, że mogą utrudniać gojenie się rany krocza. Barwa wydzieliny zmienia się w czasie – początkowo jest ciemnobordowa z czasem zmienia się w jasnoróżową. Po około 14 dniach od porodu zostaje żółtawa wydzielina, która powoli przechodzi w wodniste upławy.

W przypadku cesarskiego ciecia połóg może trwać nieco dłużej, gdyż potrzeba więcej czasu na zagojenie się rany.

W okresie połogu warto powstrzymać się przed współżyciem – zwłaszcza, gdy wciąż krwawisz. Seks może okazać się nieprzyjemny i powodować dolegliwości bólowe. Burza hormonów, która szaleje w twoim organizmie może także przyczynić się do zmniejszonej ochoty na zbliżenie z partnerem. Teoretycznie po 6-8 tygodniach od porodu możesz zdecydować się na współżycie, jednak pamiętaj, że powrót do formy jest sprawą indywidualną.

Kiedy przychodzi okres po porodzie?

Miesiączka po porodzie pojawia się w różnym momencie u każdej kobiety. Termin wystąpienia pierwszego okresu zależy od sposobu karmienia dziecka – jeśli karmisz niemowlę piersią miesiączki możesz spodziewać się nawet po około 20. tygodniach od porodu.  Związane jest to z wysokim stężeniem prolaktyny. Hormon ten jest wydzielany w czasie laktacji (podtrzymuje produkcję pokarmu w piersiach) i jednocześnie hamuje owulację, która wiąże się z powrotem cyklu miesiączkowego. Jeśli nie karmisz piersią okres pojawi się już po około 10 tygodniach. Nie jest to jednak zasadą i powrót miesiączki zależy od indywidualnych predyspozycji, przede wszystkim poziomu hormonów w ciele kobiety. Gospodarka hormonalna każdej kobiety ma swój rytm, który decyduje o dokładnym momencie wystąpienia pierwszej miesiączki po porodzie. Zatem normą jest pierwszy okres tuż po połogu (po 6-8 tygodniach), jak i dopiero w momencie zakończenia wyłącznego karmienia piersią.

Jak przygotować się na pierwszą miesiączkę po porodzie?

Zapewne masz jeszcze zapasy środków higienicznych (podpasek czy tamponów), które używałaś jeszcze przed ciążą. Teraz posłużą ci jako zabezpieczenie, gdy okres niespodziewanie wróci. Pierwszy okres może być nieco mniej obfity niż ten występujący przed ciążą. Czasem mogą to być skąpe krwawienia, których nie potraktujesz jako miesiączki. Pamiętaj o tym, że o powrocie płodności (owulacji) nie świadczy jedynie miesiączka. Wielu mamom brak miesiączki może kojarzyć się z brakiem ryzyka ponownego zajścia w ciążę. Niestety – takie myślenie może okazać się zgubne. Warto obserwować swój organizm i kontrolować czy nie wysyła znaków świadczących o dniach płodnych.

Tagi: okres po porodzie, miesiączka po porodzie, pierwsza miesiączka po porodzie, pierwszy okres po porodzie, menstruacja, poporodowa, karmienie piersią

Oceń ten artykuł: