Baby blues a depresja poporodowa

4 min
Smutna mama opiera sie o dzieciece lozeczko

Ciąża i poród to szczególne przeżycie dla każdej kobiety. Wiąże się ono zazwyczaj z uczuciem radości i spełnienia. Czasem jednak zdarzyć się może, że świeżo upieczona mama boryka się z negatywnymi emocjami, które wynikają ze zmian hormonalnych w organizmie. Sprawdź, czym różni się smutek poporodowy określany mianem baby blues od depresji poporodowej i jakie są ich objawy.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Nastrój po porodzie
  2. 2.Baby blues
  3. 3.Depresja poporodowa
Smutna mama opiera sie o dzieciece lozeczko
Smutna mama opiera sie o dzieciece lozeczko

Nastrój po porodzie

Dolegliwości poporodowe oraz zmiany hormonalne w organizmie silnie wpływają na samopoczucie. Ból, zmęczenie i osłabienie, które towarzyszą mamie przez pierwsze tygodnie połogu, mogą wywoływać zmianę nastroju, płaczliwość oraz ogólne rozdrażnienie. Pierwsze dni macierzyństwa to także czas radzenia sobie z nowymi obowiązkami. Trudne początki związane z karmieniem piersią oraz opieką nad noworodkiem mogą wydawać się przytłaczające, zwłaszcza dla kobiet, które po raz pierwszy rodziły. Problemy z laktacją, nocne wstawanie oraz ból po porodzie to chwile, w których bardzo ważna jest obecność i pomoc bliskich. Osoby z najbliższego otoczenia powinny w tym wyjątkowym okresie wspierać młodą mamę w opiece nad dzieckiem. 

Na nastrój wpływać może również rodzaj porodu, jego warunki oraz ewentualne komplikacje, które mogły wystąpić w trakcie. Takie sytuacje wywołują silne przeżycia, które mogą trwać również po powrocie do domu.

Baby blues

Baby blues jest to określenie stanu poporodowego, który jest efektem gry hormonalnej i labilnych emocji związanych z trudnymi początkami macierzyństwa. To stan, w którym dominuje huśtawka nastrojów – radość i łzy szczęścia przeplatają się z rozdrażnieniem i smutkiem. Przyczyny tego stanu wiążą się przede wszystkim z dużym wysiłkiem organizmu oraz spadkiem adrenaliny i wysokim poziomem prolaktyny, które wpływają na samopoczucie oraz komfort życia. Mama czuje się niezrozumiana, wstydzi się swoich uczuć i ma wątpliwości związane z nową rolą, z jaką musi się zmierzyć. Dotkliwe jest zwłaszcza poczucie winy, że kobieta nie jest dobra matką i nie sprawdza się przy pielęgnacji noworodka. Syndromowi baby blues towarzyszy również poczucie wstydu, jakim młode mamy obarczają siebie. 80% par – kobiet i… mężczyzn cierpi na baby blues, odczuwa chroniczne zmęczenie oraz ma problemy ze snem. O ile podłoże u kobiet jest zrozumiałe, to etiologia baby bluesa u mężczyzn pojawia się dopiero w momencie powrotu do domu i pojawiających się emocji związanych z poczuciem odpowiedzialności za większą rodzinę.

Baby blues może przerodzić się w depresję poporodową. Smutek i wahania nastrojów przez dłuższy czas mogą oznaczać depresję. Jeżeli wahania nastroju, złe samopoczucie i smutek utrzymują się przez dłuższy czas, powinny być skonsultowane z lekarzem.

Depresja poporodowa

W czasie połogu może dojść do trwałych zmian w psychice kobiety, które mogą skutkować depresją poporodową. Ten stan jest często mylony z baby blues, ponieważ niektóre jej objawy są do niego bardzo zbliżone. Niestety, depresja poporodowa wiąże się ze znacznie poważniejszym stanem niż smutek wywołany porodem i pojawieniem się dziecka. To przede wszystkim skrajne wahania nastrojów związane ze zmianami hormonalnymi w organizmie. W momencie porodu występuje wysoki poziom estrogenu, który szybko spada zaraz po rozwiązaniu. Obniża się także poziom progesteronu. Następnie dochodzi do wzmożonego wydzielania hormonu umożliwiającego karmienie piersią – prolaktyny. Te wszystkie zmiany mają wpływ na stan psychofizyczny kobiety. Objawy depresji poporodowej to przede wszystkim brak zapału i przyjemności z wykonywanych zajęć, nie tylko tych związanych z pielęgnacją niemowlęcia. Kobieta odczuwa ciągły lęk o dziecko i uważa siebie za złą matkę. Towarzyszą jej negatywne myśli związane z bezsensem życia oraz brak poczucia własnej wartości. 

Depresja poporodowa wymaga wizyty u specjalisty oraz prowadzenia odpowiedniej terapii.

Najczęstsze objawy depresji poporodowej: 

  • smutek,
  • płaczliwość,
  • zaburzenia snu i łaknienia,
  • brak radości z kontaktów dzieckiem ,
  • poczucie nieustannej niepewności oraz braku kompetencji.

Objawy depresji poporodowej mogą wystąpić nawet kilka miesięcy po porodzie. Predysponowane są kobiety z depresją w wywiadzie.

Pamiętaj, że macierzyństwo to złożony proces, którego nie można się nauczyć w ciągu jednego dnia. Zaakceptuj pierwsze niepowodzenia w nowej roli i staraj się pozytywnie podchodzić do nowych obowiązków i emocji z nimi związanych. W razie potrzeby, nie wzbraniaj się przed konsultacją ze specjalistą.

Tagi: baby blues, depresja popołogowa, depresja, nastrój po porodzie, połóg, dolegliwości poporodowe, emocje

Oceń ten artykuł: