Dziecko raczkuje na poduszkach z zabawka w reku

Pierwsze miesiące i lata życia to okres, w którym rodzice często zastanawiają się, czy ich maluszek w ciągu dnia zjada odpowiednio duże porcje posiłków i czy nie jest głodny. Niemowlę nie potrafi jeszcze jasno zakomunikować opiekunom, jakie ma potrzeby, dlatego najlepszym sposobem, aby sprawdzić jego stan odżywienia, jest ocena przyrostów jego masy i długości ciała oraz obwodu głowy. Dowiedz się, jak powinno przybierać na masie ciała niemowlę po 6. miesiącu życia.

Dziecko lezy na plecach tzrymajac reke w buzi

Ile powinna wynosić prawidłowa masa ciała półrocznego dziecka?

Pierwszy pomiar masy i długości ciała odbywa się tuż po narodzinach. Masa ciała zdrowych noworodków, urodzonych między 38. a 42. tygodniem ciąży, najczęściej wynosi od 2500 do 4000 gramów. W pierwszej dobie życia zaczyna się spadek masy ciała, który największy jest w 3-4 dobie i zwykle nie przekracza 10 % urodzeniowej masy ciała – to normalne zjawisko, które jest związane z wydaleniem pierwszego stolca, moczu i utratą wody przez skórę². Powrót do urodzeniowej masy ciała trwa zazwyczaj 7-10 dni, a dalsze pomiary odbywają się poprzez samodzielną kontrolę oraz podczas wizyt u pediatry.

Bulb

Czy wiesz, że..

..masa ciała zdrowego niemowlęcia zwiększa się średnio o 700 g miesięcznie w okresie 1-5 miesięcy, a następnie 500 g na miesiąc do 12. miesiąca życia³.

Normy przyrostu masy ciała według innych wytycznych to:

  • 26-31 g/dobę w okresie 0-3 miesiąca,
  • 17-18 g/dobę w okresie 3.-6. miesiąca,
  • 12-13 g/dobę w okresie 6.-9. miesiąca
  • 9 g/dobę w okresie 9.-12. miesiąca życia⁴.

Warto jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie, a szybkość przybierania na masie ciała w pierwszych miesiącach życia jest w dużej mierze zależna od czynników genetycznych i środowiskowych działających w okresie życia płodowego i po urodzeniu dziecka. Do czynników środowiskowych należą między innymi – wiek mamy, jej stan odżywienia oraz choroby przewlekłe⁵. Bardzo duże znaczenie ma masa urodzeniowa dziecka i problemy zdrowotne w okresie noworodkowym i niemowlęcym.

Poznaj najważniejsze informacje dotyczące prawidłowej masy ciała niemowlęcia

Check

Jak kontrolować masę ciała dziecka po 6. miesiącu życia?

Lekarz wazy dziecko w gabinecie.jpg

Chociaż idealna masa ciała niemowlęcia nie istnieje, został przyjęty pewien standard w kontrolowaniu proporcjonalnego przyrostu. Pomocne będzie systematyczne monitorowanie przyrostów masy i długości ciała oraz obwodów głowy dziecka, a także zapisywanie uzyskanych wyników i przenoszenie ich na odpowiednie siatki centylowe, zamieszczone np. w książeczce zdrowia dziecka.

Check

Do czego służą siatki centylowe?

Z czego składają się siatki centylowe.png

Siatki służą kontrolowaniu prawidłowego rozwoju malucha. Na wykresach zaznacza się kolejne wartości pomiarów masy i długości ciała oraz obwodu głowy. Uzyskane wyniki dają obraz tego, czy wzrastanie w czasie jest prawidłowe i zgodne z przyjętą normą. W drugim półroczu życia pomiary odbywają się co 3 miesiące, w terminach profilaktycznych badań lekarskich – w 6., 9. i 12. miesiącu życia dziecka ⁶ ⁷. U dzieci z problemami zdrowotnymi, zbyt małymi dotychczasowymi przyrostami masy ciała, odstępy pomiędzy badaniami mogą być krótsze – decyzję o tym podejmuje lekarz.

Za normę uznaje się stan, gdy wartość długości i masy ciała znajduje się pomiędzy 3. a 97. centylem. Wyniki między 3. a 10. centylem oraz 90. a 97. centylem również wymagają bacznej obserwacji i należy skonsultować je z pediatrą⁸.

To ważne

W Polsce najczęściej korzysta się z siatek centylowych WHO – dla dzieci w wieku 0-5 lat oraz siatek OLA/OLAF⁹ dla dzieci od 3. do 18. roku życia.

Z jednorazowego pomiaru masy ciała i zaznaczenia tej wartości na siatce centylowej nie należy wyciągać wniosków. Należy mieć na uwadze, że w analizie pomiarów bierze się pod uwagę wiele czynników, m.in. to, jakie wyniki na siatkach centylowych osiągało dziecko w chwili narodzin, czy ciąża była „donoszona” oraz jak wyniki kształtowały się od narodzin do chwili obecnej – dlatego interpretacją indywidualnej krzywej wzrastania dziecka zawsze zajmuje się lekarz pediatra.

Check

Rozwój dziecka po 6. miesiącu życia a jego masa ciała

Rozwój maluszka i siatki centylowe bez tajemnic.png

Wpływ na wzrost masy ciała ma wiele czynników – geny, warunki środowiskowe, w jakich wychowywane jest dziecko, choroby i różne problemy zdrowotne, a także sposób jego żywienia i etap rozwojowy, na jakim się znajduje. Wraz z rozszerzeniem diety w jadłospisie dziecka pojawiają się nowe pokarmy – inne niż mleko mamy lub mleko modyfikowane (jeśli mama nie karmi piersią). Posiłki uzupełniające łączone są wtedy z pokarmem mlecznym, przez co przyrosty masy ciała mogą ulec zmianie.

Check

Z czego wynikają wahania masy ciała u dziecka?

masaż brzuszka.png

Wahania masy ciała u dziecka po 6. miesiącu życia wynikają bezpośrednio ze zmiany diety, a także z intensywnego rozwoju fizycznego niemowlęcia. Dziecko jest w trakcie usamodzielniania się, dużo się rusza, podejmuje pierwsze próby siadania, chodzenia i coraz więcej komunikuje się z otoczeniem. To również okres, w którym pojawiają się pierwsze zęby. Wszystko to sprawia, że w drugim półroczu mogą zdarzyć się okresowe zahamowania przyrostu masy ciała. Jeśli zatem maluch jest pogodny, ma apetyt i jest zdrowy, nie warto zamartwiać się na zapas. Zawsze, kiedy rodzice mają jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozwoju swojego dziecka, powinni zgłosić się do pediatry.

Check

W mleku siła

Kiedy-zastosowac-diete-eliminacyjna-karmienie-piersia.png

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rekomendują, aby kobiecy pokarm był jedynym pokarmem w pierwszym półroczu życia niemowlęcia ¹⁰. W tym okresie mleko mamy dostarcza dziecku wszystkie potrzebne składniki odżywcze.


Pamiętaj!

W drugim półroczu życia dziecka mleko matki lub mleko modyfikowane nadal są podstawą diety niemowlęcia. Nie są już jednak w stanie dostarczyć dziecku wystarczająco dużo energii i ważnych składników odżywczych, dlatego w okresie między 17. a 26. tygodniem życia wprowadza się żywienie uzupełniające według ustalonego schematu ¹¹.

Check

Co robić, gdy wystąpi problem z laktacją?

Laktator stoi na stoliku a mama karmi dziecko piersia.jpg

Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka, dlatego jeśli wystąpią problemy z laktacją, mama może skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego, a jeśli z jakichś powodów musi ograniczyć lub zrezygnować z karmienia piersią [ZE2] – może zdecydować się na karmienie mieszane lub przejście na dopasowane do wieku mleko modyfikowane dla niemowląt. Receptury takich produktów są opracowywane przez ekspertów, dzięki czemu rodzice mogą wybrać formułę, która będzie dopasowana do potrzeb żywieniowych dziecka na określonym etapie rozwoju. Takie mleko następne zawiera potrzebne składniki odżywcze, w tym składniki mineralne oraz witaminy i może być wsparciem w utrzymaniu prawidłowego przyrostu masy ciała niemowlęcia.

Rodzice trzymaja dziecko na rekach usmiechajac sie

Mamo, Tato – zachowaj spokój

Nie należy niepokoić się zmianami na siatkach centylowych malucha, ponieważ nie muszą one świadczyć o nieprawidłowościach, a jedynie o indywidualnym tempie rozwoju dziecka. Jednak jeśli wyniki pomiarów będą Was niepokoić, należy skonsultować je z pediatrą, który indywidualnie oceni tempo przyrostów masy i długości ciała oraz wyjaśni wszystkie wątpliwości.

Pytanie 1 z 6

Poznaj Bebiko 2 NUTRIflor Expert

#22016 Procesy_zachodzace_w_brzuszku_10.png

Bebiko 2 z udoskonaloną formułą NUTRIflor Expert to kompletna kompozycja składników odżywczych*, która została dodatkowo wzbogacona o kwas tłuszczowy DHA**, aby jeszcze lepiej wspierać prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

*Zgodnie z wymaganiami prawa

**Kwas DHA wspiera prawidłowy rozwój wzroku oraz mózgu, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100mg DHA dziennie

Dowiedz się więcej

²Obuchowicz A. Badanie podmiotowe i przedmiotowe w pediatrii, PZWL, 2007.

³Obuchowicz A. Badanie podmiotowe i przedmiotowe w pediatrii, PZWL, 2007.

⁴Nehring-Gugulska M., Tempo wzrastania dzieci karmionych piersią, Medycyna Praktyczna dla pacjentów.

⁵Kawalec W. i wsp. Pediatria, PZWL, 2018.

⁶Oblacińska A. i wsp. ABC bilansów zdrowia dziecka. Podręcznik dla lekarzy, Medycyna Praktyczna, 2017.

⁷Kawalec W. i wsp. Pediatria, PZWL, 2018.

⁸Szajewska H., Horvath A. i wsp. Żywienie i leczenie żywieniowe dzieci i młodzieży. Medycyna Praktyczna, 2017.

⁹Tamże.

¹⁰World Health Organization, Infant and young child feeding, 2009.

¹¹Szajewska H. i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne Pediatria, 2021, 18: 805-822.

Encyklopedia-Zdrowego-Brzuszka.png

Encyklopedia Zdrowego Brzuszka

Unikalny leksykon, dzięki któremu żadne hasło związane z brzuszkiem nie będzie już stanowiło dla Ciebie tajemnicy.

Poznaj Encyklopedię

Bebiko 2 NUTRIflor Expert

Bebiko 2 NUTRIflor Expert.png

Dba o szczęście małych brzuszków, gdyż zawiera kompletną kompozycję składników odżywczych* wspierających prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

Wierzymy, że dzieciństwem należy się cieszyć, a szczęście maluszka zaczyna się od brzuszka! Właściwie odżywiony brzuszek jest podstawą dobrego samopoczucia i intensywnego rozwoju dziecka. Bebiko 2 NUTRIflor Expert dzięki dobrze tolerowanej***, kompletnej kompozycji składników odżywczych* dba o odpowiednie odżywianie brzuszka, wspierając zdrowy rozwój Twojego maluszka.

* Zgodnie z wymaganiami prawa.
** Korzystne działanie występuje, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100 mg DHA dziennie.
***Na podstawie opinii 93% mam z grupy 426, które testowały Bebiko 2 NUTRIflor Expert na platformie trnd.pl w dniach 16.07.-29.07.2021

Dowiedz się więcej

Zapoznaj się z niezbędnikiem przyszłej mamy

Chcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...

Poradniki - tools.png

Poradniki

Poznaj zagadnienia dotyczące zdrowia dziecka

Dowiedz się więcej
Kalendarz rozwoju - tools.png

Kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć czy maluszek rozwija się prawidłowo?

Dowiedz się więcej
Image-Kalendarz-ciazy.png

Kalendarz ciąży

Chcesz wiedzieć czy ciąża przebiega prawidłowo?

Dowiedz się więcej
bebiko_2.png_03.png

Do 3. roku życia maluszek ma wyjątkowe potrzeby żywieniowe, dlatego należy wybierać odpowiednią żywność. Po pierwszych urodzinach zmień mleko Bebiko 2 na Bebiko Junior 3.

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz porozmawiać
o rozwoju i żywieniu
Twojego dziecka?