Karmienie mlekiem - ile potrzebują dzieci w różnym wieku?

Mleko jest źródłem kluczowych składników odżywczych – w tym wapnia, który wspiera rozwój mocnych kości i zdrowych ząbków. Sprawdź, ile mleka potrzebują dzieci w różnym wieku?

Ze względu na swoje właściwości, mleko powinno królować w jadłospisie dziecka nawet, gdy rozpoczniesz urozmaicanie jego diety. Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaleca do 6. miesiąca życia wyłączne karmienie piersią, po tym czasie dietę dziecka należy stopniowo rozszerzać o nowe produkty. Jednak proces zapoznawania dziecka z nowymi smakami i konsystencją posiłków można rozpocząć po 17. tygodniu życia i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka. Eksperci radzą, aby przed 1. rokiem życia dziecko otrzymywało 3-4 porcje produktów mlecznych, jednak pamiętaj, że w okresie pierwszych 12. miesięcy życia mleko krowie nie jest wskazane w diecie dziecka.

Karmienie po 1. roku życia

Natomiast po 1. roku życia, aby zapewnić odpowiednią podaż wapnia i witaminy D, należy podawać dziecku 3 porcje produktów mlecznych, w tym 2 kubki mleka (ok. 400 ml). Powyżej 1. roku życia dziecko powinno dostawać mleko modyfikowane typu Junior, którego skład jest odpowiedni dla jego szczególnych potrzeb żywieniowych w danym okresie. Poza mlekiem, posiłkiem mlecznym jest kaszka na mleku czy deser mleczno-owocowy. 

Aby Twój maluszek rósł zdrowo i radośnie, ważny jest nie tylko odpowiedni wybór mleka. Istotne również są wielkość i częstotliwość posiłków. Dbaj o to, by nie przekarmiać maluszka – prawidłowe zwyczaje żywieniowe kształtujesz już od pierwszych miesięcy jego życia. Korzystaj z zaleceń żywieniowych ekspertów, zawartych w tzw. schemacie żywienia dla niemowląt w 1. roku życia oraz talerzyk żywieniowy dla dzieci w wieku 1.-3. lata. Dzięki nim będziesz mogła łatwiej kontrolować prawidłowe żywienie dziecka na każdym etapie jego rozwoju.

Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni

Dowiedz się, jak prawidłowo komponować dietę Twojego dziecka w czasie 1000 pierwszych dni życia.

Sprawdź
To było fajne! Dziękujemy!

Zdobyć zaufanie Mam
to prawdziwe wyzwanie.

Dlatego jesteśmy tak bardzo dumni, że najwięcej ufa właśnie nam. Poznaj opinie Mam, które zaufały Bebiko 2
i przekonaj się sama.

Poznaj opinie Mam
Bebiko 2 Nutriflor+

Poznaj Bebiko 2 Nutriflor+

Bebiko 2 NutriFlor+ z opatentowaną kompozycją błonnika GOS/FOS dba o odpowiednie odżywianie brzuszka, wspierając prawidłowy rozwój Twojego maluszka.

Dowiedz się więcej
Wyślij artykuł
Dziękujemy! Wiadomość została wysłana
Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie
Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.