Ze względu na swoje właściwości, mleko powinno królować w jadłospisie dziecka nawet, gdy rozpoczniesz urozmaicanie jego diety. Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaleca do 6. miesiąca życia wyłączne karmienie piersią, po tym czasie dietę dziecka należy stopniowo rozszerzać o nowe produkty. Jednak proces zapoznawania dziecka z nowymi smakami i konsystencją posiłków można rozpocząć po 17. tygodniu życia i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka. Eksperci radzą, aby przed 1. rokiem życia dziecko otrzymywało 3-4 porcje produktów mlecznych, jednak pamiętaj, że w okresie pierwszych 12. miesięcy życia mleko krowie nie jest wskazane w diecie dziecka.
Karmienie po 1. roku życia
Natomiast po 1. roku życia, aby zapewnić odpowiednią podaż wapnia i witaminy D, należy podawać dziecku 3 porcje produktów mlecznych, w tym 2 kubki mleka (ok. 400 ml). Powyżej 1. roku życia dziecko powinno dostawać mleko modyfikowane typu Junior, którego skład jest odpowiedni dla jego szczególnych potrzeb żywieniowych w danym okresie. Poza mlekiem, posiłkiem mlecznym jest kaszka na mleku czy deser mleczno-owocowy.
Aby Twój maluszek rósł zdrowo i radośnie, ważny jest nie tylko odpowiedni wybór mleka. Istotne również są wielkość i częstotliwość posiłków. Dbaj o to, by nie przekarmiać maluszka – prawidłowe zwyczaje żywieniowe kształtujesz już od pierwszych miesięcy jego życia. Korzystaj z zaleceń żywieniowych ekspertów, zawartych w tzw. schemacie żywienia dla niemowląt w 1. roku życia oraz talerzyk żywieniowy dla dzieci w wieku 1.-3. lata. Dzięki nim będziesz mogła łatwiej kontrolować prawidłowe żywienie dziecka na każdym etapie jego rozwoju.