Gdy podejrzewasz u swojego maluszka alergię zaczynasz się niepokoić i zastanawiasz się: co dalej? Jak komponować swoją dietę, gdy karmisz piersią? Co do jedzenia podawać dziecku, które ma rozszerzaną dietę, aby wspierać leczenie alergii? Sprawdź jakie objawy mogą zwiastować uczulenie u dziecka i w jaki sposób karmić alergika.
Głównym aczklowiek późno zauważonym objawem alergii u córci były silne kolki.
Alergia pokarmowa może manifestować się na wiele sposobów. Kolka, o której wspomniałaś jest jednym z częściej występujących objawów alergii u niemowląt. Czasem alergii towarzyszą ulewania, wymioty i biegunka. Mogą pojawić się także objawy skórne, czyli wysypka i suchość. Niekiedy występują reakcje ze strony układu oddechowego, takie jak: sapka, kaszel, duszność czy katar.
Jeśli karmisz piersią, a dziecko ma objawy alergii, starannie komponuj swoją dietę. Wprowadzając kolejne produkty do swojego menu obserwuj reakcję dziecka po karmieniu. Gdy pojawią się niepokojące symptomy, ogranicz lub wyeliminuj alergen. Najczęstszymi alergenami są białko mleka krowiego białko jaja kurzego, cytrusy i orzeszki ziemne. Jeśli nie widzisz poprawy u maluszka, mimo Twojej diety eliminacyjnej, zgłoś się do lekarza na dalszą diagnostykę. Objawy alergii nie są typowe i mogą świadczyć o innym schorzeniu.
doradca żywieniowy BebiKlub.pl, mama trzech dorosłych córek

Co jest najtrudniejsze przy alergii pokarmowej u dziecka?
Unikamy cukru i dokładnie czytamy etykiety!
Rozszerzając dietę maluszka należy postępować zgodnie z aktualnym schematem żywienia. Bardzo dobrze, że nowe składniki wprowadzacie pojedynczo, obserwując reakcję dziecka. Jeśli nie wystąpią niepokojące objawy, możecie podać kolejny produkt. Gdy pojawią się dolegliwości, posiłek należy wycofać na pewien okres. Po jakimś czasie można ponownie podjąć próbę włączenia go do diety dziecka, po konsultacji z pediatrą. Praktykowane przez Ciebie czytanie etykiet to także bardzo dobry sposób na unikanie alergenów. Wiele artykułów spożywczych może zawierać śladowe ilości produktów uczulających. Aktualnie nie ma zaleceń odnośnie stosowania probiotyków w leczeniu alergii pokarmowej. Badania nad ich skutecznością wciąż trwają.
doradca żywieniowy BebiKlub.pl, mama trzech dorosłych córek

Moja Mała miała problemy z brzuszkiem o czym się dowiedzieliśmy po prawie 2. miesiącach płaczu.
Każdy sposób zapobiegania oraz leczenia alergii należy konsultować ze specjalistą, czasem warto poradzić się więcej niż jednego lekarza, tak jak w Waszym przypadku. Rodzicie nie powinni samodzielnie podejmować decyzji o diecie eliminacyjnej u karmiącej mamy czy u maluszka lub o zaprzestaniu karmienia piersią. Karmienie piersią jest najbardziej optymalne dla dziecka. Jeśli nie karmisz dziecka piersią, po konsultacji ze specjalistą, możesz wybrać odpowiednie mleko modyfikowane dla maluszka. Już niedługo zaczniecie rozszerzać dietę Twojego dziecka. Przy wprowadzaniu produktów uzupełniających u dziecka z alergią należy postępować bardzo ostrożnie i uważnie obserwować reakcję na nowe pokarmy. Pamiętaj, że nie ma wskazań, co do innych modyfikacji schematu żywienia niemowląt. U większości dzieci alergia pokarmowa ustępuje po 3. roku życia, a czasem nawet wcześniej, gdy układ pokarmowy osiąga dojrzałość. Nie zapominaj, że bezzasadna dieta eliminacyjna może przynieś więcej szkód niż pożytku.
doradca żywieniowy BebiKlub.pl, mama trzech dorosłych córek
