Alergia pokarmowa u niemowląt – jak ją rozpoznać?

3 min
Dziecko z czerwonymi plamami na ciele lezy w lozeczku

Alergia pokarmowa to efekt nadwrażliwości organizmu na obcą substancję – alergen obecny w pożywieniu. Występowanie alergii pokarmowej u niemowląt szacuje się na 4-8%, a za najczęstszy alergen uznawane jest białko mleka krowiego. Jak objawia się alergia pokarmowa u dzieci? Co zrobić, gdy wystąpią niepokojące symptomy u naszego malucha?

Dziecko z czerwonymi plamami na ciele lezy w lozeczku
Dziecko z czerwonymi plamami na ciele lezy w lozeczku

Czym jest alergia i jakie jest ryzyko jej wystąpienia?

Alergia pokarmowa jest reakcją na alergen – białko zawarte w pokarmie – które u zdrowych dzieci nie powoduje wystąpienia objawów uczulenia. Do pokarmów najczęściej uczulających małe dzieci, w szczególności niemowlęta, zalicza się mleko krowie. W nim zawarte jest kilkanaście rodzajów białek, z których najbardziej uczulająca jest kazeina. W przeciwieństwie do innych białek nie ulega ona rozkładowi pod wpływem temperatury. W związku z tym dzieciom poniżej 1. roku życia nie zaleca się podawania mleka krowiego. Wśród popularnych alergenów znajdują się także białko jaja kurzego, soi, pszenicy, orzeszków ziemnych, ryb i skorupiaków.

Ryzyko wystąpienia alergii znacznie rośnie, gdy jedno z rodziców lub rodzeństwo ma, bądź miało w przeszłości, rozpoznaną alergię. W takiej sytuacji szansa pojawienia się alergii u dziecka sięga od 20 do 40 proc. Jeśli alergia występuje u obojga rodziców ryzyko pojawienia się alergii u niemowlęcia rośnie nawet do 60 proc. Jeśli dziecko nie jest genetycznie obciążone wystąpieniem alergii, wówczas ryzyko pojawienia się jej sięga 5-15 proc.

Jak objawia się alergia pokarmowa u dzieci?

Alergia ma związek z niedojrzałością układu immunologicznego maluszka. Pierwsze objawy alergii pokarmowej mogą pojawić się u niemowlęcia kiedy jest karmione mlekiem, a także w trakcie rozszerzania diety lub gdy mama karmiąca piersią włączy do swojego jadłospisu niespożywany dotąd pokarm. Charakterystyczne objawy alergii pokarmowej u niemowląt mogą, ale nie muszą, występować jednocześnie. Niepokojące są:

  • obfite ulewania lub wymioty,
  • uporczywe kolki,
  • wzdęcia i bóle brzuszka,
  • luźne kupy, czasem z domieszką śluzu lub krwi.

Wraz z objawami z przewodu pokarmowego mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu oddechowego: katar sienny, kichanie, kaszel, świszczący oddech i trudności w oddychaniu. Egzema u dzieci (swędząca, czerwona wysypka) także jest częstym objawem świadczącym o występowaniu alergii na niektóre pokarmy. Gdy u Twojego dziecka pojawi się niepokojąca dolegliwość, zgłoś się do lekarza.

Zdiagnozowanie alergii pokarmowej u dziecka nie jest proste. Symptomy często mylone są z objawami występującymi przy innych schorzeniach. Ponadto badania krwi zlecone przez lekarza nie zawsze potwierdzą alergię u Twojego maluszka, nawet gdy ta faktycznie jest. Dlatego kluczową rolę w rozpoznaniu alergii pokarmowej u niemowląt pełni obserwacja objawów i powiązanie ich występowania z dietą.

Przed wizytą u lekarza przypomnij sobie po jakich pokarmach wystąpiła reakcja, w jakim czasie po ich spożyciu pojawiły się objawy i czy ustały po wyłączeniu z jadłospisu maluszka lub mamy karmiącej piersią podejrzanego pokarmu. Alergolog z pewnością zapyta o te rzeczy, gdyż w diagnostyce alergii pokarmowej u niemowląt bardzo pomocny jest szczegółowy wywiad lekarski oraz żywieniowy. 

Dieta małego alergika

Żywienie przy zdiagnozowanej alergii pokarmowej u dziecka wymaga szczególnej uwagi. Dieta eliminacyjna to nie tylko wykluczenie alergizującego produktu z diety karmiącej mamy lub niemowlaka, ale także ostrożność przy wyborze innej żywności. W niej mogą pojawić się ukryte alergeny, takie jak: mleko, soja, orzechy czy gluten. Dlatego starannie wybieraj posiłki, dokładnie czytaj etykiety i jak masz wątpliwości – nie podawaj dziecku produktu. Zwłaszcza w okresie rozszerzania diety małego alergika. Jeśli podajesz dziecku mleko modyfikowane skonsultuj wybór odpowiedniego produktu ze specjalistą.

Tagi: alergia pokarmowa u dzieci, objawy alergii pokarmowej u dzieci, egzema u dzieci, alergia pokarmowa u niemowląt, dieta w alergii pokarmowej, żywienie w alergii pokarmowej

Oceń ten artykuł: