Dlaczego żelazo jest ważne?
Żelazo jest jednym ze składników, którego najczęściej brakuje w diecie dziecka. Jest to pierwiastek szczególnie ważny, ponieważ bez niego może dojść do zaburzeń tworzenia składników krwi i transportu tlenu. Żelazo jest również odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Niedobory żelaza mogą zakończyć się niedokrwistością i skutkować nieprawidłowym rozwojem m.in. układu nerwowego i mózgu.
Niemowlęta rodzą się z zapasem składników mineralnych od matki, które zostały pobrane w okresie płodowym, dlatego ważne jest, aby mama w ciąży odżywiała się prawidłowo, a jej dieta była zbilansowana. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że dzieci mam, które w czasie ciąży borykały się z niedoborem żelaza lub anemią, również będą cierpiały z tego powodu. W grupie ryzyka znajdują się również wcześniaki, które nie zdążyły zgromadzić odpowiednich „zapasów”, a także dzieci z ciąż mnogich, które składnikami musiały podzielić się ze sowim rodzeństwem. Zdarza się, że takim dzieciom lekarze zalecają profilaktyczne przyjmowanie preparatów z żelazem w płynie (są one dostępne na receptę). Jeśli podajesz dziecku taki preparat, pamiętaj, by ściśle przestrzegać dawkowania i zaleceń lekarza, ponieważ przedawkowanie może mieć tragiczne skutki. Niedobory mogą się pojawiać również u maluszków, które zmagają się z wrodzonymi zaburzeniami układu pokarmowego, celiakią oraz alergiami pokarmowymi.
Jak uzupełnić zapotrzebowanie na żelazo?
Karmienie piersią zapewnia niemowlętom odpowiednią ilość żelaza. Jest to żelazo, które jest bardzo dobrze przyswajalne, dlatego nie powinnaś obawiać się o niedobory u maluszka. Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, również nie powinnaś odczuwać niepokoju, ponieważ produkty dla niemowląt dostępne na rynku powinny zawierać w składzie ten pierwiastek. Ryzyko pojawienia się niedoborów pojawia się w momencie kończenia się zapasów otrzymanych od mamy (zwykle jest to przełom 3. i 4. miesiąca życia) lub w okresie rozszerzania diety – jeśli maluszek jest niejadkiem i niechętnie spożywa pokarmy zawierające żelazo, pamiętaj, aby uzupełniać jego dietę mlekiem. Ryzyko pojawia się również gdy dziecko jest chorowite, co wpływa na utratę żelaza z organizmu.
W czasie ciąży i podczas laktacji pamiętaj, by spożywać pokarmy bogate w żelazo. Jeśli nie spożywasz bogatego w łatwo przyswajalne żelazo mięsa (najlepiej czerwonego), pamiętaj by odpowiednio bilansować ten składnik w diecie. Profilaktycznie wykonuj badania krwi (morfologia i poziom żelaza we krwi), a jeśli dostrzeżesz jakieś nieprawidłowości, poproś lekarza o wskazanie Ci odpowiedniego suplementu zawierającego żelazo.
Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni
Dowiedz się, jak prawidłowo komponować dietę Twojego dziecka w czasie 1000 pierwszych dni życia.
SprawdźTAGI: mleko następne, mleko dla dzieci, jakie mleko modyfikowane, dieta junior, bilans diety, sposoby na niejadka