Dieta mleczna Juniora

2 min
Dziecko trzyma w reku butelke mleka modyfikowanego

Wielu rodziców sądzi, że podając dziecku produkty mleczne, dostarcza mu witaminy D w odpowiedniej ilości. Tymczasem mleko krowie i jego przetwory to przede wszystkim źródło wapnia. Witaminy D nie ma w nich zbyt niewiele, a jest ona dziecku niezbędna do przyswajania wapnia.

    Dziecko trzyma w reku butelke mleka modyfikowanego
    Dziecko trzyma w reku butelke mleka modyfikowanego

    Żywienie dziecka w okresie jego intensywnego wzrostu i rozwoju, czyli podczas 1000 pierwszych dni życia ma wpływ na kształtowanie obecnego i przyszłego zdrowia. W tym okresie programuje się metabolizm dziecka oraz dojrzewa jego układ pokarmowy. Dlatego żywność, którą podajesz maluszkowi powinna być bezpieczna i dopasowana do jego potrzeb. 

    Dieta dziecka kalendarz żywienia.png

    Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni

    Dowiedz się, jak prawidłowo komponować dietę Twojego dziecka w czasie 1000 pierwszych dni życia.

    Sprawdź

    Wapń i witamina D w diecie dziecka

    W pewnym stopniu organizm dziecka może sam wytwarzać witaminę D w procesie zachodzącej pod wpływem słońca syntezy skórnej. W Polsce klimat sprzyja jej jedynie od kwietnia do września. Aby wytworzyć odpowiednią ilość witaminy D, dziecko powinno przebywać na słońcu min. 15 minut dziennie w godzinach 10.00-15.00 – bez używania filtrów ochronnych. Jednak brak ochrony przed szkodliwym działaniem słońca w przypadku dzieci jest niewskazany.
    Dlatego eksperci zalecają suplementację diety witaminą D lub stosowanie wzbogaconych w ten składnik produktów, takich jak mleko modyfikowane.

    Niedobór żelaza jest też częstym problemem zdrowotnym wśród dzieci po pierwszym roku życia. Głównym źródłem żelaza w diecie mogą być takie produkty jak czerwone mięso, drób, ryby i żółtko jaja. Pomocne może okazać sie też podawanie produktów wzbogaconych w ten pierwiastek jak mleko modyfikowane Bebiko Junior Nutriflor+. Mleko krowie nie jest dobrym źródłem żelaza, ze względu na jego małą zawartość.

    Porównaj ilość witaminy D i żelaza w mlekach Bebiko Junior i w mleku krowim:

    witaminad-w-mleku-bebiko-diagram-new.png

    zelazo-w-mleku-bebiko-diagram-new.png

    bialko-w-mleku-bebiko-diagram-new.png

    blonnik-w-mleku-bebiko-diagram-new.png

    Ważnym składnikiem diety Juniora jest też błonnik pokarmowy, grupa związków pochodzących z roślin, nie trawionych przez ludzkie enzymy. Jego źródłem może być mleko modyfikowane Bebiko Junior Nutriflor +, warzywa, owoce czy przetwory zbożowe z pełnego ziarna. Zalecane dzienne spożycie dla dzieci po 1 roku życia wynosi 10 g, więc już dwa kubki po 200 ml mleka Bebiko Junior Nutriflor+ pokryją około 40% wystarczającego spożycia na ten składnik. Błonnik pokarmowy nie występuje w mleku krowim.

    Zazwyczaj dzieci w wieku 1-3 rok życia spożywają za dużo białka . Według polskiej Grupy Ekspertów dziecko w wieku 1-3 lata powinno otrzymywać 1,17 g białka na kilogram masy ciała, nie przekraczając 3,125 g białka na kilogram masy ciała na dzień.

    Oceń ten artykuł:

    Strefa Juniora

    Potrzeby brzuszka

    Wielkie potrzeby małych brzuszków

    Twój maluszek skończył roczek i nadal intensywnie się rozwija. Każdego dnia z dumą patrzysz, jak szybko rośnie i coraz więcej potrafi.

    Dlatego potrzebuje teraz nawet 6 razy więcej składników odżywczych niż Ty*.

    Dowiedz się, dlaczego aż tyle i jak zmieścić tak wiele w tak małym brzuszku!

    * W przeliczeniu na kilogram masy ciała w porównaniu z osobą dorosłą, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.

    Dowiedz się więcej