Wyjście ze szpitala – i co dalej?

Przeczytaj później Usuń z czytelni
5/ 5

Twój maluszek nareszcie jest w domu z całą rodziną! Przed Wami wyjątkowe chwile… i trochę uciążliwych, ale niezbędnych formalności. Czego powinni dopilnować rodzice? Na co zwrócić szczególną uwagę? Oto lista rzeczy, o których trzeba pamiętać!

Rejestracja dziecka po urodzeniu

Rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego jest obowiązkiem określonym w ustawie. Po rejestracji Twój maluszek otrzyma swój pierwszy oficjalny, urzędowy dokument - akt urodzenia,
z pełnym brzmieniem imienia lub imion oraz nazwiska. To jego „przepustka” do tego, by korzystać ze wszystkich przysługujących i niezbędnych mu praw oraz dowód na to, że został małym, ale pełnoprawnym obywatelem swojego kraju.

Pierwszych formalności związanych z rejestracją dopełnia szpital, w którym urodził się Twój maluszek. Do Urzędu Stanu Cywilnego w swoim rejonie wysyła tzw. Kartę Narodzin Dziecka wraz z Twoim adresem zameldowania (adres ten można zmienić podczas rejestracji).  Na dokończenie formalności rodzice mają 21 dni od daty urodzin. Jeżeli nie uda się tego zrobić w wyznaczonym terminie, grożą Wam konsekwencje prawne - kierownik USC na podstawie karty urodzenia doręczonej przez szpital sam wybierze imię dla twojego dziecka i zarejestruje jego urodzenie.

Zgodnie z obecnymi przepisami, dziecko rejestruje się w urzędzie przypisanym do miejsca urodzenia, a nie zamieszkania. Co to znaczy? Jeśli mieszkacie w Opolu, a maluszek urodził się podczas wakacji w Sopocie, to właśnie do tamtejszego USC należy zgłosić się w sprawie rejestracji. Można jednak poprosić o przesłanie dokumentów do urzędu w waszym stałym miejscu zamieszkania.

Dokumenty wymagane przy rejestracji  w USC to Karta Narodzin Dziecka, dokumenty tożsamości obojga rodziców oraz skrócony odpis aktu małżeństwa (jeśli zostało zawarte w innym USC).

Do rejestracji w urzędzie wystarczy obecność jednego z rodziców. Przeważnie jest to tata – mama odpoczywa po trudach narodzin i ma ręce pełne nowych obowiązków. Gdy nie jesteście małżeństwem, najlepiej odwiedzić USC razem, oprócz dokumentów wymienionych powyżej zabierając ze sobą akt urodzenia mamy.

Teraz już tylko wystarczy podać imię lub imiona maluszka i odebrać pierwszy tak ważny dokument w jego życiu!

UWAGA: Możliwa jest również rejestracja elektroniczna, która nie wymaga osobistego stawiennictwa w USC.

O tym pamiętaj po wyjściu z maluszkiem ze szpitala

Linia
Wyjście ze szpitala

Wyjście ze szpitala

Twój maluszek za chwilę będzie w domu z całą rodziną! Przed Wami wyjątkowe chwile i kilka niezbędnych formalności do dopełnienia.

Rejestracja dziecka

Otrzymanie aktu urodzenia

Rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego

Pamiętaj, że na dokończenie
formalności masz 21 dni od daty
urodzin.

Podanie numeru PESEL

Nadanie numeru PESEL

Urząd Stanu Cywilnego przy sporządzeniu aktu urodzenia wyda zaświadczenie o nadaniu numeru PESEL.

Zameldowanie dziecka

Zameldowanie dziecka po urodzeniu

Adres może zostać potwierdzony lub zmieniony podczas rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Wizyta położnej

Rejestracja w przychodni i wizyta położnej środowiskowej

Poinformuj przychodnię o narodzinach maluszka - dzięki temu położna środowiskowa będzie mogła Was odwiedzić. Jej pierwsza wizyta powinna odbyć się nie później niż 48 godzin po zgłoszeniu urodzenia dziecka.

Wizyta u pediatry

Pierwsza wizyta u lekarza pediatry

Powinna się odbyć w ciągu pierwszych 4-6 tygodni życia dziecka.

Szczepienie dziecka

Szczepienie dziecka

Pierwsze szczepienia odbywają się przed wypisem dziecka ze szpitala, kolejne - obowiązkowe muszą się odbyć między 6. a 8. tygodniem życia dziecka.

Nadanie dziecku numeru PESEL

 Po rejestracji Urząd Stanu Cywilnego występuje do urzędu miasta lub gminy o nadanie małemu obywatelowi  11-cyfrowego numeru identyfikacyjnego PESEL . To numer, który będzie towarzyszyć mu przez całe życie!  Wniosek o PESEL dla dziecka nie jest potrzebny, a jego nadanie jest całkowicie bezpłatne. Po odbiór numeru PESEL wystarczy zgłosić się w wyznaczonym terminie do urzędu miasta lub gminy z aktem urodzenia maluszka. Często zdarza się, że powiadomienie o nadaniu numeru PESEL wydaje USC wraz z aktem urodzenia oraz potwierdzeniem zameldowania dziecka pod wskazanym adresem.   

Zameldowanie dziecka po urodzeniu

Adres zameldowania mamy, podany w szpitalu i przesłany do USC, będzie automatycznie adresem zameldowania dziecka. Jeśli chcecie go zmienić, można to zrobić podczas rejestracji. Zameldowanie dziecka na pobyt stały, u ojca czy u babci, też jest możliwe. Podobnie jak za rejestrację i nadanie numeru PESEL, za meldunek dziecka nie ponosicie żadnych opłat.

Wizyty położnej środowiskowej

Obowiązkiem położnej podstawowej opieki zdrowotnej (potocznie zwanej położną środowiskową) jest opieka nad mamą, maluszkiem i całą rodziną do 2 miesięcy po porodzie – w tym czasie powinna wykonać nie mniej niż 4 wizyty. To zazwyczaj najtrudniejsze dla mamy tygodnie, w których wciąż wyczerpana porodem i połogiem mama zmaga się z nowymi obowiązkami i nową sytuacją. Pomoc położnej bywa w tym czasie nieoceniona.   

Kiedy przychodzi położna środowiskowa? Pierwsza wizyta w twoim domu, tzw. wizyta patronażowa, powinna odbyć się w nie później niż w ciągu 48 godzin od otrzymania zgłoszenia o urodzeniu dziecka. Podczas wizyty patronażowej położna dokładnie obejrzy maluszka, sprawdzi stan jego skóry, pępek, ciemiączko, dokona oceny odruchów noworodka. Zbada również mamę i odpowie na wszystkie wasze pytania, dotyczące opieki nad dzieckiem – w tym na pytania dotyczące obowiązkowych szczepień. Podpowie, jak pielęgnować, przewijać i kąpać maluszka. Doradzi, jak powinna odżywiać się mama, jak prawidłowo rozpocząć karmienie piersią i jak sobie radzić w przypadku problemów z laktacją. Najlepiej, by podczas wizyty patronażowej obecni byli oboje rodzice, by również tata maluszka mógł zadać ważne pytania i nauczyć się najważniejszych zasad opieki nad dzieckiem.

Pamiętaj, że położna środowiskowa to osoba o wszechstronnym wykształceniu, posiadająca wiedzę m.in.  z zakresu pediatrii, psychologii czy socjologii. Jako osoba stojąca „obok”, potrafi (czasem lepiej niż mama czy teściowa) obiektywnie ocenić sytuację i doradzić najlepsze rozwiązanie, poparte wieloletnim doświadczeniem i ciągle aktualizowaną wiedzą. Wizyta położnej środowiskowej bywa konieczna także ze względu na problemy z karmieniem piersią. Jej pomoc bywa nieoceniona, gdy mamie zmęczonej niepowodzeniami zdarza się rozważać zaprzestanie karmienia. Nie wahaj się, by poprosić o wsparcie zawsze, kiedy tego potrzebujesz.

Jeśli korzystałaś z pomocy położnej środowiskowej już podczas ciąży, po porodzie możecie nadal wspólnie zadbać o zdrowie dziecka i Twoje. Po wyborze położnej środowiskowej poinformuj o tym NFZ, składając deklarację w przychodni lub placówce, w której pracuje.

Położna środowiskowa będzie dla Ciebie najważniejszym doradcą i opiekunem w okresie pierwszych tygodni życia maluszka. Potem (oczywiście, o ile wcześniej nie pojawiały się żadne problemy), przychodzi czas na zapoznanie się z waszym lekarzem pediatrą.

Pierwsza wizyta u lekarza pediatry

Pierwsza wizyta u pediatry powinna odbyć się w ciągu pierwszych 4-6 tygodni życia dziecka. Najlepiej, by Twój maluszek był wtedy najedzony, wyspany i miał na sobie łatwe do zdjęcia ubranko.
Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, oceni stan zdrowia dziecka oraz jego rozwój fizyczny i odruchy neurologiczne, a także dokona wszelkich niezbędnych pomiarów. Pamiętaj, by na każdą wizytę zabierać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka, która przez najbliższe lata będzie dla Ciebie bardzo ważnym dokumentem.
Podczas wizyty zadaj lekarzowi wszystkie pytania, które Cię nurtują (najlepiej zapisz je wcześniej i weź ze sobą). To bardzo ważne, byś była spokojna o zdrowie maluszka. Dlatego przestrzegaj również terminów wizyt kontrolnych wyznaczonych przez lekarza, pamiętaj o wyznaczonych badaniach oraz terminach zaleconych szczepień.

Pierwsze szczepienie dziecka

Pierwsze szczepienia dziecka wykonywane są podczas pobytu w szpitalu. Po powrocie z dzieckiem do domu, pomiędzy 6. a 8. tygodniem życia dziecka, należy wykonać kolejne obowiązkowe szczepienia, w tym także te, które są kontynuacją szczepień wykonywanych w pierwszej dobie po porodzie (przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby i gruźlicy). O tym, kiedy i jakie szczepienia należy wykonać, z pewnością poinformują Cię położna środowiskowa oraz lekarz pediatra. Otrzymasz od nich dokładne wytyczne w formie kalendarza szczepień. Pamiętaj, by przestrzegać ich terminów. Szczepienia wykonasz bez problemu w swojej przychodni rejonowej.

 

Tagi: rejestracja dziecka, położna środowiskowa, pierwsza wizyta u pediatry

To było pomocne Dziękujemy!
Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie Lista partnerów Nutricia sp. z o.o.
 • La Millou (Smartino Sp. z o.o.)
 • Empik S. A.
 • Smyk S. A.
 • SKIPWISH Sp. z o.o. Sp. k.
 • Minty dot (Spółka Q Diamonds Sp. z o.o.)
 • CzuCzu (Bright Junior Media Sp. z o.o. Sp. k.)
 • Douglas Polska Sp. z o.o.
 • Estee Lauder (Poland) Sp. z o.o.
 • Apart Sp. z o.o.
 • YES Biżuteria Sp. z o.o.
 • DECATHLON sp. z o. o.
 • BYTOM S. A.
 • Sony Europe Limited Sp. z o.o.
 • White & Blach (DIVE MEDIA Sp. z o.o.)
 • BABY TULA POLAND Sp. z o.o.
 • Childhome (Stok P.H. Mariola Stokowska, Stokkids)
 • Vulli
 • JJ COLE
 • Whisbear Sp. z o.o.
 • Endo. (STUDIO MK Sp. z o.o. S.K.A.)
 • Happymum (PHU „HAPPY”)
 • Granatovo S.C.
 • YASUMI Sp. z o.o. Sp. k.
 • Danone Sp. z o.o.
 • ŻYWIEC ZDRÓJ S. A.
 • Kantar TNS S. A.
 • Apple Inc.
 • Google LLC's
 • Allegro.pl sp. z o.o.
 • SUPER-PHARM Poland Sp. z o.o.
 • Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska Sp. z o.o.
 • Hebe (Jeronimo Martins Drogerie i Farmacja Sp. z o.o.)
 • Biedronka (Jeronimo Martins Polska S. A.)
 • Lidl Sp. z o.o. sp. k.
 • TESCO Polska Sp. z o.o.
 • Auchan Polska Sp. z o.o.
 • Carrefour Polska sp. z o.o.
 • „Piotr i Paweł” S. A.
 • Intermarché (SCA PR Polska Sp. z o.o.)
 • EKO HOLDING S. A.
 • DINO POLSKA S. A.
 • Netto Sp. z o.o.
 • KAUFLAND POLSKA MARKETY Sp. z o.o. Sp. k.
 • Stokrotka Sp. z o.o.
 • E. LECLERC POLSKA (Galec Sp. z o.o.)
 • POLOmarket Sp. z o.o.
 • Feedo Sp. z o.o.
 • eMAG (Agito Sp. z o.o.)
 • mamyzakupy.pl (L-W. LEBDA-WYBORNY Sp. j.)
 • Pampers (Procter and Gamble Polska Sp. z o.o.)
 • Procter and Gamble Polska Sp. z o.o.