Ciążowy brzuch bez tajemnic

Twój ciążowy brzuszek rośnie...a Ty zastanawiasz się, czy na pewno wszystko z nim w porządku? Jest za duży, a może za mały? Może wydaje Ci się twardy lub napięty? I co to za dziwne łaskotanie? Odkryj kilka ciekawych faktów o Twoim ciążowym brzuchu!

ABC ciążowego brzuszka

Zmiany, które zachodzą w Twoim ciążowym brzuchu mogą Cię zaskoczyć! Dowiedz się, co w tym niezwykłym czasie jest zupełnie naturalne, a co powinno Cię zaniepokoić. 

Rozmiar brzuszka

W którym miesiącu widać brzuch?

W zależności od indywidualnych predyspozycji, ciążowym brzuszkiem będziesz mogła się pochwalić już w 12. tygodniu lub nawet dopiero pod koniec 20. tygodnia. Jeśli jesteś w ciąży mnogiej lub masz bardzo szczupłą budowę ciała, lub jeśli jest to Twoje kolejne dziecko, brzuch może być widoczny wcześniej.

Kiedy najszybciej rośnie brzuch w ciąży?

Najszybciej będzie powiększać się między 20. a 30. tygodniem, w odpowiedzi na wyjątkowo intensywny rozwój rosnącego w Tobie maluszka. Na szczęście to, jak duży jest Twój brzuch w ciąży, nie ma dla zdrowia dziecka znaczenia.

Pierwsze ruchy dziecka

Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka? Choć każdy maluch rozwija się w swoim tempie, pierwsze ruchy dziecka poczujesz najprawdopodobniej około 16. tygodnia ciąży (większość mam odczuwa je między 14. a 20. tygodniem1). Jeśli jesteś w ciąży po raz pierwszy, na pewno będzie to dla Ciebie wyjątkowy moment. I choć często słyszysz, że „dziecko kopie”, tak wyraźne objawy mogą pojawić się dopiero w późniejszych miesiącach. Czasem wczesne, pierwsze ruchy dziecka przypominają delikatne łaskotanie czy „bąbelki” przemieszczające się w brzuchu i łatwo pomylić je z dyskomfortem przewodu pokarmowego. Nie denerwuj się, jeśli po czasie aktywności nastąpiła cisza – czasem przerwa może być dosyć długa, dziecko ułożyło się w innej pozycji lub jego ruchy nie są na tyle silne, byś mogła je wyczuć.

Lekarz prowadzący z pewnością poinformuję Cię, że monitorowanie obecności ruchów dziecka jest konieczne od 26. tygodnia ciąży. Jeśli po tym tygodniu zaniepokoi Cię długi brak aktywności Twojego dziecka – jest to wskazanie do zgłoszenia się do szpitala.

1. H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway, W oczekiwaniu na dziecko, Poznań 2011

Zadbaj o swój brzuch w ciąży

Wykorzystaj pasy ciążowe.

Są elastyczne i łatwo je dopasować do rosnącego ciążowego brzuszka. Pasy ciążowe chronią brzuch przed chłodem, przynoszą ulgę w dokuczających wielu przyszłym mamom bólach kręgosłupa, podtrzymują mięśnie zapewniając odpowiednią postawę. Delikatnie unoszą brzuch, dzięki czemu będziesz czuła się komfortowo nosząc legginsy czy spodnie. Możesz nosić je pod spód lub na wierzch Twoich koszul i t-shirtów sprzed ciąży, bez konieczności wymiany całej garderoby.

Pamiętaj o odpowiednim nawilżeniu skóry.

Rozciągająca się skóra na Twoim nieustannie rosnącym brzuchu może powodować dokuczliwe swędzenie. Unikniesz tych problemów, jeśli będziesz pamiętać o regularnym smarowaniu brzuszka nawilżającymi kremami lub oliwkami. W tym okresie najlepiej będzie, gdy wykorzystasz produkty dedykowane dla kobiet ciężarnych lub przeznaczone dla skóry wrażliwej.

Unikaj zbyt ciasnych ubrań.

Uciskające ubrania czy bielizna mogą być szczególnie niekomfortowe w tym wyjątkowym okresie i mogą podrażniać Twoją skórę, dlatego staraj się nosić niezbyt ciasne ubrania, najlepiej wykonane z przewiewnych tkanin.

Ćwicz!

Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, staraj się utrzymywać aktywny poziom życia również w czasie ciąży. Ruch zapewni Ci lepszą sprawność i pozwoli uniknąć takich dolegliwości, jak bóle brzucha w czasie ciąży. W sprawie intensywności i rodzajów ćwiczeń, skonsultuj się z położną lub lekarzem prowadzącym.

Zadbaj o komfort snu.

Oprócz regularnego wysypiania się, pamiętaj, żeby zadbać o odpowiednią pozycję podczas snu. Rosnący brzuszek z każdym tygodniem będzie Ci ograniczał możliwość wygodnego ułożenia się podczas snu, dlatego pomyśl o poduszce dla ciężarnych, która odciąży Twój kręgosłup.

Odżywiaj się rozsądnie.

Unikaj produktów, które wzmagają takie dolegliwości jak zgaga czy powodują dyskomfort trawienny, jak zaparcia czy wzdęcia. Dbaj o różnorodność posiłków i odżywiaj się zgodnie z zaleceniami lekarza, by dieta zawierała wszystkie niezbędne składniki odżywcze dla Ciebie i Twojego dziecka.

Twardy brzuch w ciąży

Około 20. tygodnia ciąży możesz poczuć, że Twój brzuch robi się twardy. Niektóre mamy mają odczucie, że brzuch jest napięty. Przyczyną są tzw. skurcze przepowiadające, inaczej skurcze Braxtona-Hicksa. To bezpieczne i najbardziej typowe skurcze brzucha w ciąży. Oznaczają, że Twoja macica przygotowuje się do momentu narodzin dziecka. Skurcze trwają zazwyczaj 15-30 sekund, czasem nawet kilka minut. Aby je złagodzić, spróbuj zmienić pozycję, zrelaksować się lub wykorzystać czas na ćwiczenia oddechowe (poznasz je na zajęciach szkoły rodzenia). Jeśli skurcze nie są zbyt silne, ich częstotliwość ani intensywność nie wzrasta, nie towarzyszy im ból ani krwawienie – możesz być spokojna. Jeśli jednak zaobserwujesz powyższe, dodatkowe objawy, skonsultuj się z lekarzem, by wykluczyć ryzyko przedwczesnego porodu.

Co powinno Cię zaniepokoić?

Bóle brzucha

Bóle brzucha w ciąży mogą mieć wiele przyczyn, z których większość nie oznacza powodów do niepokoju. W początkowych miesiącach przypominają bóle związane ze zbliżającym się okresem i wynikają z faktu, że Twoje ciało przygotowuje się do ciąży. W późniejszych miesiącach wiążą się zazwyczaj z rozwojem szybko rosnącego dziecka i co za tym idzie, powiększaniem się macicy oraz zmianami w Twoim organizmie. Pod sam koniec ciąży bóle brzucha o charakterze nasilonych bólów miesiączkowych są oznakami zbliżającego się porodu. Jeśli bólom brzucha w ciąży towarzyszą niepokojące objawy, jak krwawienie, plamienia, wzmożone ruchy dziecka lub ich brak – niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.

Krwawienie

Każde krwawienie w czasie ciąży jest niepokojące, więc bezzwłocznie udaj się do szpitala. Krwawienie może być oznaką np. odklejającego się łożyska.

Nieustająca biegunka

Biegunka lub bóle żołądka w ciąży zazwyczaj wywołane są zatruciem pokarmowym lub grypą żołądkową. Biegunka może być również reakcją na zmiany hormonalne, jednak nie lekceważ jej, szczególnie gdy towarzyszą jej silne bóle, krwawienie czy inne niepokojące objawy. Pamiętaj, że biegunka odwadnia organizm, dlatego ważne jest uzupełnianie płynów w czasie trwania tych dolegliwości.

Obrzęki

Obrzęki w czasie ciąży są naturalną przypadłością i zazwyczaj nie są niepokojącą oznaką, jednak bądź czujna, ponieważ mogą się nasilać. Jeśli obrzęki się nasilają, skonsultuj się z lekarzem.

Uporczywe swędzenie

Jeżeli swędzenie jest nie do zniesienia, a dodatkowo dostrzegasz inne niepokojące objawy, jak np. obrzęki czy zmiany skórne, nie ignoruj problemu, tylko koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Jeśli nie masz innych objawów, ale swędzi Cię całe ciało, koniecznie poinformuj o tym lekarza – brzmi to niegroźnie, ale może to być objaw cholestazy.

Ciemna kreska na brzuchu

W czasie ciąży na brzuchu może pojawić się ciemna kreska, zwana linea negra. Jej obecność nie świadczy o żadnej nieprawidłowości, ale jej brak również nie powinien Cię niepokoić.

Czy wiesz, że ...

Zdecydowana większość kobiet zauważy teraz na swojej skórze rozstępy, pojawiające się przede wszystkim na brzuchu, a także na piersiach czy udach. Ich przyczyną jest rozciągnięcie się skóry wywołane szybkim przyrostem masy ciała i działaniem hormonów. Pamiętaj żeby w czasie ciąży dbać o to, by dieta przyszłej mamy była zbilansowana, masa ciała prawidłowa, a nawodnienie organizmu utrzymane na odpowiednim poziomie. W tym czasie możesz stosować kremy przeciw rozstępom i zachować aktywność fizyczną (o ile lekarz prowadzący nie zauważy przeciwwskazań).

Sprawdź swoją wiedzę, rozwiąż Quiz!

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Początkujący

Pytanie 1 z 6

Wielkość brzucha w ciąży nie świadczy o przyszłej masie urodzeniowej dziecka.

A. PRAWDA

B. FAŁSZ

A
B

Pytanie 1 z 6

Brawo! Twoja odpowiedź jest poprawna.

Dziecko, urodzone przez drobną mamę z małym brzuszkiem, może ważyć więcej od tego, którego mama jest wysoka i dobrze zbudowana. Wielkość ciążowego brzuszka zależy od wielu czynników, m.in. od Twojej budowy ciała, wzrostu, masy ciała sprzed ciąży czy diety. Wygląd, kształt i rozmiar brzucha nie wskazują na wielkość ani masę dziecka, które nosisz w jego wnętrzu. Masę ciała dziecka lekarz oblicza m.in. na podstawie Twojej masy i odległości dna macicy od pępka. 

Niestety, to nie jest poprawna odpowiedź.

Dziecko, urodzone przez drobną mamę z małym brzuszkiem, może ważyć więcej od tego, którego mama jest wysoka i dobrze zbudowana. Wielkość ciążowego brzuszka zależy od wielu czynników, m.in. od Twojej budowy ciała, wzrostu, masy ciała sprzed ciąży czy diety. Wygląd, kształt i rozmiar brzucha nie wskazują na wielkość ani masę dziecka, które nosisz w jego wnętrzu. Masę ciała dziecka lekarz oblicza m.in. na podstawie Twojej masy i odległości dna macicy od pępka. 

Sprawdź następne pytanie

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Początkujący

Pytanie 2 z 6

Brzuch w ciąży rośnie najszybciej wtedy, kiedy dziecko najbardziej intensywnie się rozwija.

A. PRAWDA

B. FAŁSZ

A
B

Pytanie 2 z 6

Brawo! Twoja odpowiedź jest poprawna.

Najszybszy wzrost ciążowego brzucha zauważysz pomiędzy 20. a 30. tygodniem ciąży. Nic dziwnego – to właśnie wtedy następuje najbardziej dynamiczny w całym okresie ciąży rozwój dziecka, które w ciągu ok. 8-10 tygodni podwoi swoją długość i aż trzykrotnie zwiększy masę. Na wielkość Twojego brzucha wpływa także fakt poszerzania się macicy, wypełnionej ponad litrem płynu owodniowego. 

Niestety, to nie jest poprawna odpowiedź.

Najszybszy wzrost ciążowego brzucha zauważysz pomiędzy 20. a 30. tygodniem ciąży. Nic dziwnego – to właśnie wtedy następuje najbardziej dynamiczny w całym okresie ciąży rozwój dziecka, które w ciągu ok. 8-10 tygodni podwoi swoją długość i aż trzykrotnie zwiększy masę. Na wielkość Twojego brzucha wpływa także fakt poszerzania się macicy, wypełnionej ponad litrem płynu owodniowego. 

Sprawdź następne pytanie

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Początkujący

Pytanie 3 z 6

Od razu poczujesz pierwsze ruchy dziecka. 

A. PRAWDA

B. FAŁSZ

A
B

Pytanie 3 z 6

Brawo! Twoja odpowiedź jest poprawna.

Bardzo często pierwsze ruchy dziecka można pomylić ze wzdęciami czy zwykłymi ruchami w układzie pokarmowym. Każda przyszła mama odczuje je na swój sposób. Czasem zależy to od budowy anatomicznej (szybciej mogą wyczuć ruchy dziecka mamy o bardzo szczupłej budowie ciała), czasem od tego, czy jest to Twoje pierwsze, czy kolejne dziecko (wówczas mięśnie macicy są bardziej rozciągnięte). Niezależnie od wszystkiego, około 4. miesiąca oczekuj cierpliwie na aktywność maluszka w Twoim ciążowym brzuchu. 

Niestety, to nie jest poprawna odpowiedź.

Bardzo często pierwsze ruchy dziecka można pomylić ze wzdęciami czy zwykłymi ruchami w układzie pokarmowym. Każda przyszła mama odczuje je na swój sposób. Czasem zależy to od budowy anatomicznej (szybciej mogą wyczuć ruchy dziecka mamy o bardzo szczupłej budowie ciała), czasem od tego, czy jest to Twoje pierwsze, czy kolejne dziecko (wówczas mięśnie macicy są bardziej rozciągnięte). Niezależnie od wszystkiego, około 4. miesiąca oczekuj cierpliwie na aktywność maluszka w Twoim ciążowym brzuchu. 

Sprawdź następne pytanie

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Początkujący

Pytanie 4 z 6

W czasie ciąży należy unikać aktywności fizycznej.

A. PRAWDA

B. FAŁSZ

A
B

Pytanie 4 z 6

Brawo! Twoja odpowiedź jest poprawna

Brak aktywności fizycznej może powodować gorsze samopoczucie, a także zbyt duży przyrost masy ciała. Jeśli przed zajściem w ciążę byłaś aktywna fizycznie, nie zmieniaj radykalnie swoich przyzwyczajeń. Wykonywane regularnie, w umiarkowanym tempie ćwiczenia, takie jak marsz, pływanie, joga, jazda na rowerze stacjonarnym, a także ćwiczenia rozciągające mięśnie i ćwiczenia relaksacyjne, które są bezpieczne i korzystnie wpływają na Twoją formę w ciąży. Jeśli chcesz trenować bardziej intensywnie, porozmawiaj z lekarzem i przed podjęciem decyzji wykonaj niezbędne badania. Dowiedz się też, jakie ćwiczenia nie są wskazane dla kobiet w ciąży.

Niestety, to nie jest poprawna odpowiedź. 

Brak aktywności fizycznej może powodować gorsze samopoczucie, a także zbyt duży przyrost masy ciała. Jeśli przed zajściem w ciążę byłaś aktywna fizycznie, nie zmieniaj radykalnie swoich przyzwyczajeń. Wykonywane regularnie, w umiarkowanym tempie ćwiczenia, takie jak marsz, pływanie, joga, jazda na rowerze stacjonarnym, a także ćwiczenia rozciągające mięśnie i ćwiczenia relaksacyjne, które są bezpieczne i korzystnie wpływają na Twoją formę w ciąży. Jeśli chcesz trenować bardziej intensywnie, porozmawiaj z lekarzem i przed podjęciem decyzji wykonaj niezbędne badania. Dowiedz się też, jakie ćwiczenia nie są wskazane dla kobiet w ciąży.

Sprawdź następne pytanie

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Początkujący

Pytanie 5 z 6

Skurcze Braxtona-Hicksa to inaczej skurcze przepowiadające.

A. PRAWDA

B. FAŁSZ

A
B

Pytanie 5 z 6

Brawo! Twoja odpowiedź jest poprawna

Skurcze Braxtona-Hicksa to skurcze, które od około 20. tygodnia ciąży zaczynają przygotowywać Cię do porodu. To swoisty trening mięśni macicy do „wypchnięcia” dziecka na świat. Na początku mogą powodować  twardy brzuch, opisywane także jako napięty brzuch w ciąży. Początkowo skurcze Braxtona-Hicksa trwają od kilkunastu sekund do około 2 minut (lub nieco dłużej).  W ostatnich tygodniach ciąży stają się coraz częstsze i intensywniejsze. Jeśli towarzyszy im ból, a same skurcze występują częściej niż 4 razy w ciągu godziny, skonsultuj się z lekarzem.  

Niestety, to nie jest poprawna odpowiedź. 

Skurcze Braxtona-Hicksa to skurcze, które od około 20. tygodnia ciąży zaczynają przygotowywać Cię do porodu. To swoisty trening mięśni macicy do „wypchnięcia” dziecka na świat. Na początku mogą powodować  twardy brzuch, opisywane także jako napięty brzuch w ciąży. Początkowo skurcze Braxtona-Hicksa trwają od kilkunastu sekund do około 2 minut (lub nieco dłużej).  W ostatnich tygodniach ciąży stają się coraz częstsze i intensywniejsze. Jeśli towarzyszy im ból, a same skurcze występują częściej niż 4 razy w ciągu godziny, skonsultuj się z lekarzem.  ​

Sprawdź następne pytanie

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Początkujący

Pytanie 6 z 6

Linea negra to kreska na brzuchu, typowa dla ciąży. 

A. PRAWDA

B. FAŁSZ

A
B

Pytanie 6 z 6

Brawo! Twoja odpowiedź jest poprawna

Aktywność hormonów w okresie ciąży może powodować zmiany na skórze, m.in. przebarwienia czy zjawisko zwane „linea negra”(inaczej kresa czarna). To inaczej ciemnienie naturalnie obecnej na skórze i niewidocznej na co dzień linii łączącej włókna mięśniowe, biegnącej przez środek brzucha. W czasie ciąży często zmienia ona kolor z jasnego na ciemnobrązowy, ale równie dobrze może w ogóle się nie pokazać. Po porodzie ciemna kreska zaczyna stopniowo zanikać, choć ten proces może trwać nawet kilka lub kilkanaście miesięcy.

Niestety, to nie jest poprawna odpowiedź. 

Aktywność hormonów w okresie ciąży może powodować zmiany na skórze, m.in. przebarwienia czy zjawisko zwane „linea negra”(inaczej kresa czarna). To inaczej ciemnienie naturalnie obecnej na skórze i niewidocznej na co dzień linii łączącej włókna mięśniowe, biegnącej przez środek brzucha. W czasie ciąży często zmienia ona kolor z jasnego na ciemnobrązowy, ale równie dobrze może w ogóle się nie pokazać. Po porodzie ciemna kreska zaczyna stopniowo zanikać, choć ten proces może trwać nawet kilka lub kilkanaście miesięcy.

Sprawdź wyniki

Twoja wiedza o zdrowym brzuszku:

Nowicjusz

Podsumowanie

Poprawne odpowiedzi:
Niepoprawne odpowiedzi:

Gratulujemy!

Znacznie poszerzyłaś swoją wiedzę na temat okresu ciąży.

Gratulujemy!

Znacznie poszerzyłaś swoją wiedzę na temat okresu ciąży.

Droga Mamo!

Warto, abyś uzupełniła swoją wiedzę.

Wróć do quizu
Przydatne porady bezpośrednio na e-mail

Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zamówienie przydatnych porad od BebiKlubu. Kliknij w ten link, aby potwierdzić ich zamówienie.

Logowanie Lista partnerów Nutricia sp. z o.o.
 • La Millou (Smartino Sp. z o.o.)
 • Empik S. A.
 • Smyk S. A.
 • SKIPWISH Sp. z o.o. Sp. k.
 • Minty dot (Spółka Q Diamonds Sp. z o.o.)
 • CzuCzu (Bright Junior Media Sp. z o.o. Sp. k.)
 • Douglas Polska Sp. z o.o.
 • Estee Lauder (Poland) Sp. z o.o.
 • Apart Sp. z o.o.
 • YES Biżuteria Sp. z o.o.
 • DECATHLON sp. z o. o.
 • BYTOM S. A.
 • Sony Europe Limited Sp. z o.o.
 • White & Blach (DIVE MEDIA Sp. z o.o.)
 • BABY TULA POLAND Sp. z o.o.
 • Childhome (Stok P.H. Mariola Stokowska, Stokkids)
 • Vulli
 • JJ COLE
 • Whisbear Sp. z o.o.
 • Endo. (STUDIO MK Sp. z o.o. S.K.A.)
 • Happymum (PHU „HAPPY”)
 • Granatovo S.C.
 • YASUMI Sp. z o.o. Sp. k.
 • Danone Sp. z o.o.
 • ŻYWIEC ZDRÓJ S. A.
 • Kantar TNS S. A.
 • Apple Inc.
 • Google LLC's
 • Allegro.pl sp. z o.o.
 • SUPER-PHARM Poland Sp. z o.o.
 • Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska Sp. z o.o.
 • Hebe (Jeronimo Martins Drogerie i Farmacja Sp. z o.o.)
 • Biedronka (Jeronimo Martins Polska S. A.)
 • Lidl Sp. z o.o. sp. k.
 • TESCO Polska Sp. z o.o.
 • Auchan Polska Sp. z o.o.
 • Carrefour Polska sp. z o.o.
 • „Piotr i Paweł” S. A.
 • Intermarché (SCA PR Polska Sp. z o.o.)
 • EKO HOLDING S. A.
 • DINO POLSKA S. A.
 • Netto Sp. z o.o.
 • KAUFLAND POLSKA MARKETY Sp. z o.o. Sp. k.
 • Stokrotka Sp. z o.o.
 • E. LECLERC POLSKA (Galec Sp. z o.o.)
 • POLOmarket Sp. z o.o.
 • Feedo Sp. z o.o.
 • eMAG (Agito Sp. z o.o.)
 • mamyzakupy.pl (L-W. LEBDA-WYBORNY Sp. j.)
 • Pampers (Procter and Gamble Polska Sp. z o.o.)
 • Procter and Gamble Polska Sp. z o.o.