Składniki mineralne ważne w diecie niemowlęcia, które powinny znaleźć się w jego menu.

3 min
Tata karmi dziecko za pomoca lyzeczki

Składniki mineralne są niezbędnym elementem zbilansowanej diety maluszka, gdyż wspierają prawidłowy rozwój organizmu. Dziecko otrzymuje je wraz z mlekiem mamy (lub mlekiem modyfikowanym) oraz wraz z posiłkami uzupełniającymi wprowadzanymi do diety na odpowiednim etapie rozwoju dziecka.

Tata karmi dziecko za pomoca lyzeczki
Tata karmi dziecko za pomoca lyzeczki

Niemowlęta karmione piersią

Jak rekomenduje WHO do 6. miesiąca życia niemowlęcia mleko mamy stanowi wyłączny pokarm dziecka, a w kolejnych miesiącach, wraz z rozszerzaniem diety, mleko mamy powinno by podstawą menu dziecka. Jeśli mama prawidłowo komponuje swoją dietę i dba o zbilansowany jadłospis nie musi suplementować wszystkich niezbędnych składników mineralnych (wyjątkiem jest jod). Aktualne rekomendacje PTGHiZD (2016) mówią o spożywaniu 4-6 g soli spożywczej jodowanej dziennie w przez mamy karmiące piersią, a w razie niedoborów jodu – suplementację  150 µg (jodowana woda lub dietetyczna, potasowa sól kuchenna). Czasem może zachodzić także potrzeba suplementowania przez mamę żelaza – w ilości mniejszej niż w czasie ciąży, czyli 20 mg każdego dnia

Dieta dziecka kalendarz żywienia.png

Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni

Dowiedz się, jak prawidłowo komponować dietę Twojego dziecka w czasie 1000 pierwszych dni życia.

Sprawdź

Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym

Jeśli mama nie karmi piersią lub włączyła karmienie mieszanie, część składników mineralnych jest w stanie zapewnić dziecku podając odpowiednie mleko modyfikowane. Obecnie mieszanki są wzbogacane w niezbędne składniki mineralne, dlatego podając je maluszkowi należy zasięgnąć porady lekarza dotyczącej ewentualnej, dodatkowej suplementacji. Wyboru odpowiedniego mleka modyfikowanego należy dokonać wspólnie z lekarzem.

Mleko modyfikowane lezy na stole

Czy wiesz, że...?

Mleko krowie nie powinno pojawić się w diecie niemowlęcia jako odrębny, samodzielny posiłek, ponieważ zawiera niewystarczającą ilość witamin i żelaza, a także zbyt dużą ilość białka i sodu. W pierwszym roku życia dziecko powinno spożywać jedynie przetwory z mleka (np. jogurty czy sery) wprowadzane w okresie rozszerzania jego diety.

Przejdź do strony

Rozszerzanie diety niemowlęcia – ważny etap w żywieniu dziecka

Wprowadzanie żywności uzupełniającej do diety dziecka należy rozpocząć nie wcześniej niż po 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia. Rozszerzanie diety niemowlęcia ma na celu wzbogacenie jego codziennego jadłospisu w składniki odżywcze, np. cenne witaminy i składniki mineralne, których samo mleko mamy nie jest już w stanie zapewnić. Ten etap w żywieniu niemowlaka służy także zaznajomieniu go z nowymi potrawami i kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych. Rozszerzanie diety należy prowadzić stopniowo, obserwując reakcje dziecka na nowe produkty. Warto dążyć do podawania dziecku różnych produktów (z każdej z grup), aby jak najpełniej wykorzystać zawartość witamin czy składników mineralnych w żywności.

Które ze składników mineralnych są ważne dla maluszka?

  • Jod – jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Jego niedobór powoduje zaburzenia rozwoju, spowalnia wzrost i ogranicza zdolność uczenia się.

Dzienne zapotrzebowanie na jod  dla niemowląt w wieku 0 – 5 miesięcy wynosi 110 µg /dzień (jest to wystarczające spożycie - AI), dla starszych niemowląt do 1 roku życia  AI – 130 µg /dzień, a u dzieci w wieku 12 – 36 miesięcy rekomendowane jest spożycie 90 µg jodu dziennie1.

  • Żelazo – jest potrzebne do prawidłowego tworzenia hemoglobiny i czerwonych ciałek krwi  (erytrocytów) oraz dla rozwoju poznawczego i prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. W przypadku niedoborów żelaza u dziecka może dojść do zaburzeń rozwoju. Po 6. miesiącu życia zapas żelaza zgromadzony w czasie ciąży u dziecka oraz ilość, którą otrzymuje podczas karmienia piersią stopniowo zaczyna nie wystarczać, dlatego pierwiastek ten musi być uzupełniany.

Dzienne zapotrzebowanie na żelazo dla niemowląt w wieku 0 – 5 miesięcy wynosi 0,3 mg/dzień (jest to wystarczające spożycie - AI), dla starszych niemowląt do 1 roku życia  AI – 11 mg/dzień, a u dzieci w wieku 12 – 36 miesięcy rekomendowane jest spożycie 7 mg żelaza dziennie1.

  • Wapń – to ważny składnik mineralny, który odpowiada za prawidłowy rozwój kości i zębów.  Niedobór tego pierwiastka może prowadzić do osłabienia kości, ich podatności na złamania. Wapń jest również potrzebny do prawidłowej pracy układu nerwowego i serca.

Więcej o roli wapnia i witaminy D przeczytasz tu: Wapń i witamina D w diecie dziecka

1. Jarosz M. (red). Normy żywienia dla populacji Polski, IZZ, Warszawa 2017

TAGI: dieta dziecka, składniki mineralne, wapń w diecie

Oceń ten artykuł:

Strefa Juniora

Potrzeby brzuszka

Wielkie potrzeby małych brzuszków

Twój maluszek skończył roczek i nadal intensywnie się rozwija. Każdego dnia z dumą patrzysz, jak szybko rośnie i coraz więcej potrafi.

Dlatego potrzebuje teraz nawet 6 razy więcej składników odżywczych niż Ty*.

Dowiedz się, dlaczego aż tyle i jak zmieścić tak wiele w tak małym brzuszku!

* W przeliczeniu na kilogram masy ciała w porównaniu z osobą dorosłą, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.

Dowiedz się więcej