Metoda BLW – od kiedy i jak ją zacząć stosować w karmieniu dziecka?

5 min
BLW-1.jpg

Gdy 6-miesięczny maluszek jest już gotowy na rozpoczęcie przygody z rozszerzaniem diety, jego rodzice często zastanawiają się, w jaki sposób rozpocząć urozmaicanie jadłospisu. Przygodę z nowymi smakami można rozpocząć od podawania dziecku gładkich przecierów – najpierw warzywnych, później owocowych, a następnie warzyw w połączeniu z mięsem czy rybą. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Istnieje jeszcze metoda BLW, czyli „Baby Led Weaning”, w języku polskim określana jako „Bobas Lubi Wybór". Na czym ona polega i kiedy się sprawdzi?

BLW-1.jpg
BLW-1.jpg

Metoda BLW – czym jest?

Metoda BLW często określana jest jako sposób żywienia, który umożliwia niemowlęciu stopniowe przejście z wyłącznego spożywania mleka mamy lub mleka modyfikowanego na pokarmy stałe. Zwolennicy tej metody uważają, że umożliwia ona dziecku kierowanie się jego naturalną intuicją, dzięki czemu rozwija umiejętność samodzielnego jedzenia i pozwala czerpać radość z poznawania nowych smaków. Metoda BLW bazuje na tym, że dziecko uczy się jeść zróżnicowane produkty stałe – m.in. warzywa, owoce czy kasze – które są podane w formie, w jakiej naturalnie występują. Dzięki temu maluch może zapoznać się z ich kształtem, konsystencją oraz zapachem. BLW charakteryzuje się również tym, że przy karmieniu dziecka nie korzysta się ze sztućców – widelca czy łyżeczki. Maluch od pierwszego dania poznaje pokarmy wszystkimi zmysłami – dotyka ich i wkłada do buzi własnymi rączkami.

Na etapie rozszerzania diety – bez względu na to, jaką metodę urozmaicania jadłospisu dziecka wybiorą rodzice – kluczowe jest, aby pamiętać, że pierwsze posiłki nie mają od razu zastąpić mleka mamy (lub mleka modyfikowanego, jeśli wyłączne karmienie piersią nie jest możliwe). Celem jest wyłącznie zapoznanie niemowlęcia z nowymi smakami, innymi niż mleko, dlatego na początku wystarczą niewielkie ilości nowych pokarmów. Rodzice decydują przy tym, co podadzą maluszkowi, ale to on decyduje, ile proponowanej nowości zje.

Metoda BLW – wady i zalety w karmieniu dziecka

Na etapie rozszerzania diety – również z wykorzystaniem metody BLW – jak w każdej nowej sytuacji mogą pojawić się wzloty i upadki. Dziecko może mieć problem z akceptacją nie tylko smaku, ale i konsystencji niektórych pokarmów, dlatego rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość. Warto przy tym pamiętać, że stosowanie metody BLW przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim wpływa ona pozytywnie na usprawnianie koordynacji ruchów i rozwój sensoryczny niemowlęcia, ponieważ w momencie smakowania nowego pokarmu dziecko doskonali zmysł smaku, dotyku, węchu i wzroku. Dodatkowo stymulowane są wtedy także odruchy gryzienia i żucia, które doskonale przygotowują aparat mowy do wymawiania pierwszych słów. BLW daje również dziecku szansę na podejmowanie pierwszych własnych decyzji – maluch samodzielnie wybiera co, w jaki sposób i w jakiej ilości zje. Za sprawą takich wyborów maluszka rodzice łatwej mogą dostrzec, jakie są jego preferencje smakowe.

Z punktu widzenia opiekunów największy kłopot w rozszerzaniu diety metodą BLW może sprawiać bałagan, jaki będzie towarzyszył spożywaniu posiłku. Korzystając z tej metody karmienia, istnieje też niewielkie ryzyko zakrztuszenia się dziecka (jeśli pokarm będzie nieodpowiednio przygotowany), a w następstwie takiej sytuacji niemowlę może obawiać się próbowania kolejnych smaków.

Metoda BLW – czy to dobry wybór dla Twojego dziecka?

Korzystanie z BLW jako metody urozmaicania diety maluszka może się okazać bardzo dobrym wyborem, ponieważ to idealna okazja do jedzenie posiłków w rodzinnym gronie. Każdy z domowników ma swój talerz z daniem, a dziecko z radością może towarzyszyć starszym członkom rodziny i podejmować próby samodzielnego jedzenia.

Karmiąc dziecko metodą BLW, maluch może sam wybierać, co zje z obiadowego talerza. Brak nagminnego zachęcania do jedzenia pozwoli na to, że spożywanie dań nie będzie mu się kojarzyło z przymuszaniem do czegoś, tylko ze wspólnymi chwilami i z czymś przyjemnym. Ponadto różnorodność na talerzu daje dziecku szansę na to, aby wszystkie pokarmy wąchać, dotknąć ich – po prostu poznawać i zjadać te, które mu pasują, i robić to we własnym tempie. Za sprawą takich decyzji uczy się, co mu smakuje.

Metoda karmienia BLW – co warto wiedzieć?

Jeśli dziecko samodzielnie nauczyło się przekręcać z pleców na brzuszek, siadać oraz raczkować, to znak, że świetnie poradzi sobie z poznawaniem nowych smaków podczas rozszerzania diety. Podstawowe zadania opiekunów w tym czasie to: zapewnienie mu różnorodnych pokarmów, obserwowanie, co przypadło mu do gustu oraz zapewnienie mu bezpieczeństwa. Co można zrobić, aby rozszerzanie diety metodą BLW było jeszcze łatwiejsze? Mamy kilka wskazówek!

  • 3, 2, 1 – zaczynamy! Niemowlę jest gotowe na rozszerzanie menu, gdy umie już stabilnie siedzieć i jest zainteresowane daniami na talerzach starszych członków rodziny. Ma też skończone minimum 5 miesięcy życia. Zgodnie z zaleceniami polskich ekspertów rozszerzanie diety dziecka należy bowiem rozpocząć nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia (początek 5. miesiąca) i nie później niż w 26. tygodniu (początek 7. miesiąca)[1].
  • Pierwsze pyszności. Rozszerzając dietę dziecka, jako pierwsze w jego jadłospisie powinny pojawić się pojedyncze warzywa (np. kalafior, marchewka, brokuł). Aby maluch mógł ich skosztować, powinny być ugotowane albo upieczone (ale tak, aby ich konsystencja była zwarta) i pokrojone na niewielkie cząstki lub w słupki, dzięki czemu dziecko będzie mogło łatwo trzymać je w rączce. Po mniej więcej 2 tygodniach od podania pierwszych warzyw do diety można wprowadzić owoce (np. gruszkę, banana, jabłko), a przed podaniem ich dziecku należy je dokładnie umyć oraz obrać ze skórki. Kolejne w diecie powinny pojawić się produkty zbożowe, w tym kaszki, mięso, ryby i jaja.
  • Nie na pusty brzuszek! Pierwsze stałe pokarmy warto zaproponować maluchowi wypoczętemu i wyspanemu, najlepiej mniej więcej godzinę po karmieniu piersią lub po podaniu butelki z mlekiem następnym.
  • Poznajemy się. Nowości w jadłospisie powinny być zróżnicowane. Jeśli dziecko ma wybór – 2 rodzaje warzyw na obiad lub 3 rodzaje owoców na podwieczorek, rodzicom łatwiej będzie zaobserwować, co niemowlę lubi, czyli co częściej wybiera. Dla rodzica to przydatna wiedza, a dla dziecka ogromna frajda.

[1]Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne/Pediatria 2021, T. 18.

Oceń ten artykuł: