Czy warto podawać dziecku tran?

4 min
Kobieta wysypuje tabletki tranu z pudelka

Czy wiesz czym jest tran i jakie ma właściwości?

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Czym jest tran?
  2. 2.Kiedy i jak podawać tran?
Kobieta wysypuje tabletki tranu z pudelka
Kobieta wysypuje tabletki tranu z pudelka

Czym jest tran?

Tran jest skoncentrowaną formą oleju z wątroby ryb z rodziny dorszowatych (najczęściej jest to wątroba dorsza atlantyckiego ). Zdarzają się także produkty stworzone na bazie oleju z wątroby rekina lub halibuta, jednak jego skład i właściwości będą wtedy inne. W tranie znajdziemy nienasycone kwasy tłuszczone, które są niezbędne do odpowiedniego rozwoju, dlatego zalecane są również najmłodszym, czyli dzieciom i nastolatkom. Tran polecany jest również dla osób osłabionych i w trakcie rekonwalescencji po chorobie. Tran mogą stosować niemal wszyscy, ponieważ jego zażywanie zazwyczaj nie przynosi skutków ubocznych (o ile dawka nie została przekroczona, a osoba przyjmująca nie cierpi np. na kamicę nerkową). Ostrożne pod tym względem powinny być jedynie ciężarne, które przyjmowanie jakiegokolwiek suplementu powinny konsultować z lekarzem, ponieważ przedawkowanie witaminy A może doprowadzić do uszkodzenia płodu, a także najmłodsi, którzy karmieni są mlekiem modyfikowanym, bogatym w witaminy A i D. Zanim rozpoczniesz podawanie dziecku tranu skonsultuj się z lekarzem.

Kwasy tłuszczowe z grupy omega 3 wzmacniają układ odpornościowy, a także wzmacniają błony śluzowe, które hamują drobnoustrojom dostęp do organizmu, dlatego tran polecany jest głównie w okresie jesienno-zimowym, a także w momencie osłabienia czy leczenia organizmu. Tran poprawia również pracę mózgu i układu krwionośnego (m.in. reguluje nadciśnienie tętnicze krwi i prowadzi do obniżenia poziomu „złego” cholesterolu).

Dieta dziecka kalendarz żywienia.png

Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni

Dowiedz się, jak prawidłowo komponować dietę Twojego dziecka w czasie 1000 pierwszych dni życia.

Sprawdź

Mama karmi dziecko siedzace w foteliku lyzeczka

Jadłospis rocznego dziecka

Przejdź do artykułu

Kiedy i jak podawać tran?

Tran można podawać dzieciom, które skończyły drugi rok życia, jednak rekomendowana jest konsultacja przyjmowania suplementu z lekarzem do czasu, kiedy dziecko nie ukończy trzeciego roku życia. Decyzja o tym czy dziecku tran jest potrzebny, powinna zapaść po analizie diety dziecka przez lekarza, uwzględniając przy tym formę  i zdrowie maluszka, wszelkie infekcje i choroby przewlekłe, alergie czy nawet częstotliwość spożywania ryb i przyjmowanie suplementów diety lub preparatów zawierających witaminy (np. mleko modyfikowane). Należy pamiętać, że nadmiar niektórych składników może być dla dziecka szkodliwy.

Tran zazwyczaj sprzedawany jest w formie płynnej. Po trzecim roku życia, gdy dziecko nauczy się już przełykać różne rodzaje produktów, można podać dziecku tran w miękkich kapsułkach. Ze względu na dość nieprzyjemny smak i zapach tranu w płynie, producenci wymyślają produkty o zmienionym smaku, jednak warto podawać je dzieciom dopiero, gdy odmawiają przyjmowania standardowego tranu. Czasami pomocne przy spożywaniu tranu są takie metody jak np. schłodzenie preparatu lub zażywanie go bezpośrednio przed posiłkiem, dzięki temu dziecko nie narzeka na nieprzyjemny smak w jamie ustnej.

Obecne w tranie witaminy A i D gromadzą się w organizmie i łatwo je przedawkować, dlatego pamiętaj, by nie podawać maluchowi suplementów diety bez konsultacji z lekarzem. Nadmiar witaminy D może skutkować apatią lub brakiem apetytu, ale może się również skończyć bardzo poważnie – podwyższeniem poziomu wapnia we krwi, zaparciami czy nawet kamicą nerkową. Pamiętaj również, że witamina D wytwarzana jest przez organizm pod wpływem działania promieni słonecznych, dlatego przyjmowanie dodatkowych preparatów z tą witaminą latem może okazać się zbędne.

W krajach, gdzie lato jest krótsze, a promienie słoneczne nie są w stanie zapewnić ludziom wystarczającej ilości witaminy D (np. w krajach skandynawskich), spożywanie tranu zalecane jest również niemowlakom. W Polsce zalecenia ekspertów nakazują wszystkim dzieciom do 18. roku życia suplementację witaminy D w dawce 10 mcg na dobę, przy czym niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym są wyłączone, ze względu na obecność witaminy w przyjmowanym przez nich mleku (witaminę D w kropelkach zaleca się tylko dzieciom karmionym piersią). Podobnie jest w przypadku niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) – maluchy spożywające mleko modyfikowane czerpią ten produkt z mleka, z kolei karmione piersią niemowlęta po 6. miesiącu życia i małe dzieci powinny dostarczać NNKT z diety lub suplementów (przy czym do 6. miesiąca życia kwasy te przekazywane są przez mleko matki, pod warunkiem, że jej dieta obfituje w ryby morskie).

TAGI: mleko następne, mleko dla dzieci, jakie mleko modyfikowane, dieta junior, bilans diety, sposoby na niejadka

Oceń ten artykuł:

Strefa Juniora

Potrzeby brzuszka

Wielkie potrzeby małych brzuszków

Twój maluszek skończył roczek i nadal intensywnie się rozwija. Każdego dnia z dumą patrzysz, jak szybko rośnie i coraz więcej potrafi.

Dlatego potrzebuje teraz nawet 6 razy więcej składników odżywczych niż Ty*.

Dowiedz się, dlaczego aż tyle i jak zmieścić tak wiele w tak małym brzuszku!

* W przeliczeniu na kilogram masy ciała w porównaniu z osobą dorosłą, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.

Dowiedz się więcej