Być może w tym sezonie spędzicie pierwsze wakacje z nowym członkiem rodziny. W podróż wybierzecie się autem, samolotem lub pociągiem, gdzie trudno o dostęp do bieżącej wody czy elektryczności. Zastanawiacie się, co podać dziecku, gdy zgłodnieje w drodze?
Co znajdziesz w tym artykule:
W najbardziej komfortowej sytuacji są mamy, które jeszcze karmią wyłącznie piersią. W momencie, gdy dziecko zapragnie posiłku, wystarczy znaleźć komfortowe miejsce, gdzie w spokoju będziesz mogła nakarmić. Planując godzinę wyjazdu weź pod uwagę naturalny, dobowy rytm dziecka – znając pory karmienia będzie wam łatwiej zaplanować podróż. Być może nakarmisz maluszka przed wyjazdem, a ten prześpi całą drogę i obudzi się na jedzenie dopiero, gdy będziecie na miejscu.
Jeśli dziecko domaga się karmienia w trasie – znajdź dogodne miejsce w samolocie czy pociągu – nie musisz ukrywać się w toalecie! Zapytaj obsługę czy są w stanie ci pomóc. Jeśli podróżujecie samochodem, zorganizujcie postój. Nie przystawiaj dziecka do piersi w czasie jazdy, ponieważ istnieje ryzyko zachłyśnięcia. Może być również niebezpieczne przy gwałtowniejszym zahamowaniu.
Karmienie mlekiem modyfikowanym z butelki w podróży
Jeśli Twoje dziecko pije mleko modyfikowane z butelki pamiętaj o zabraniu niezbędnych akcesoriów do przygotowania mleka. Na wszelki wypadek weź dwie butelki, gdyż możesz nie mieć możliwości umycia i wysterylizowania butelki po pierwszym posiłku. Potrzebny będzie samochodowy podgrzewacz, który szybko ogrzeje przygotowany pokarm. Wystarczy podłączyć podgrzewacz do gniazdka samochodowej zapalniczki, włożyć naczynie i poczekać kilka minut. Potrzebny może być także termos z przegotowaną, ciepłą wodą, do której dosypiesz odpowiednią ilość proszku mleka modyfikowanego tuż przed podaniem posiłku dziecku.
Podawanie posiłków w podróży
Jeśli jesteście już na etapie rozszerzana diety maluszka i podajesz mu także posiłki inne niż mleko zabierz ze sobą odpowiednie dania. Możesz wybierać spośród zupek, obiadków czy deserków. Zaopatrz się także w akcesoria do karmienia (np. śliniaczek i odpowiednią łyżeczkę dla niemowlaka). Niezbędne będą także pieluszki tetrowe lub mokre chusteczki dla dzieci, które pozwolą wytrzeć umorusaną buźkę.
Dziecko to nie mały dorosły – potrzebuje bezpiecznej żywności o odpowiedniej jakości dostoswanej do jego potrzeb. Nie podawaj dziecku posiłków z „dorosłego” menu. Żywność odpowiednia dla dorosłych nie jest właściwa dla dzieci. Pamiętaj o tym także w czasie urlopu i unikaj serwowana maluszkowi rybki czy frytek z pobliskiej smażalni – nie masz pewności jaki jest skład potrawy, skąd pochodzą produkty użyte do dania oraz czy są odpowiedniej jakości.
Pojenie maluszka w podróży
Planując podróż latem, zwłaszcza w upalne dni miej pod ręką butelkę niskozmineralizowanej wody. Niemowlęta do 6. miesiąca życia, które są karmione wyłącznie piersią nie potrzebują dodatkowego pojenia, gdyż mleko mamy w pełni zaspokaja głód i pragnienie (jeśli karmienie przebiega prawidłowo). Jednak u starszych niemowląt i dzieci po 1. roku życia ważne jest podawanie właściwej ilości płynów – najlepiej niegazowanej wody, odpowiedniej dla najmłodszych. Kilka łyków wody z butelki pomoże uporać się z upałem i zmniejszy ryzyko odwodnienia maluszka. Jeśli maluszek niechętnie sięga po wodę sprawdź, co zrobić, aby zachęcić go do picia.
Żywność, którą podajesz dziecku przechowuj w odpowiednich warunkach (instrukcje znajdziesz na opakowaniu) – jeśli jakiś produkt wymaga niższej temperatury – zabierzcie go w podręcznej lodówce lub torbie termoizolacyjnej.