Więź matki z dzieckiem

2 min
Tata i mama z dzieckiem na brzuchu spia obok siebie

Mocna więź z dzieckiem jest ważna zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego maluszka. Potrzeba czułości i bliskości z rodzicami zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że jest spokojniejsze, a Tobie daje uczucie spokoju i radości. Więź z rodzicami wpływa na poczucie akceptacji i sprawia, że dziecko czuje się kochane, a co za tym idzie, lepiej się rozwija i będzie w stanie stawić czoła wyzwaniom w dorosłym życiu.

Tata i mama z dzieckiem na brzuchu spia obok siebie
Tata i mama z dzieckiem na brzuchu spia obok siebie

Jak nawiązać kontakt z dzieckiem w Twoim brzuchu?

Więź z dzieckiem możesz nawiązywać już w czasie ciąży. Nienarodzony maluszek słyszy głosy już w 24. tygodniu ciąży, dlatego możesz do niego mówić, by szybciej nauczył się rozpoznawać Twój głos. Początkowo możesz czuć się z tym odrobinę niezręcznie, dlatego możesz zacząć od krótkich powitań i stwierdzeń, ale później, jeśli będziesz mu czytać bajki, śpiewać piosenki czy nawet opowiadać, jak zmienia się Twoje życie i jak bardzo czekasz na jego przyjście sprawią, że Twój głos będzie mu się kojarzył z bezpieczeństwem, czułością i spokojem. Pamiętaj, że czułe gesty i głaskanie brzuszka również są pozytywnie odbierane przez maluszka.

Budowanie więzi z dzieckiem

Moment pojawienia się dziecka na świecie i pierwsze godziny tuz po porodzie są bardzo ważnym i wyjątkowym momentem w Waszym życiu, więc jeśli tylko jest to możliwe, pozwólcie sobie na pierwszy kontakt skóra przy skórze, przywitajcie się ze sobą i nacieszcie swoją obecnością. Przytul swojego maluszka, spróbuj złapać kontakt wzrokowy i daj mu się wtulić w swoje ciało, by łatwiej mogło się zaadoptować do życia po tej stronie brzucha.

Więź z dzieckiem umacniają także wszystkie te momenty, kiedy tulisz je do siebie, kiedy on słyszy bicie Twojego serca i czuje Twój zapach, dlatego kiedy tylko możesz, przytulaj swoje dziecko, głaszcz je z czułością, nie bój się kontaktu fizycznego. Maluszek jest jeszcze za mały na zabawy, ale noszenie na rękach czy kładzenie na swoim ciele, kiedy leżysz, wpłynie pozytywnie na jego poczucie bezpieczeństwa i samopoczucie. Wieczorne masaże również są doskonałym sposobem na pokazanie dziecku, że jest potrzebne i kochane.

Nie ignoruj łez i niezadowolenia – jeśli dziecko płacze lub grymasi, może oznaczać to, że odczuwa dyskomfort, bo czegoś mu brakuje lub jest głodne. Zaspokajając jego potrzeby dajesz mu najlepszy dowód na to, że może czuć się przy Tobie bezpiecznie i zawsze może na Ciebie liczyć.

Gdy maluszek trochę podrośnie, nie unikaj zabaw z nim, wcielaj się w różne role i nie ograniczaj się – pokazuj dziecku swój dorosły świat, ale od czasu do czasu wróć do jego dziecięcej rzeczywistości. Relacja z rodzicem wpływa na to, jak maluszek będzie reagował w przyszłości na nowe doświadczenia i jak będą wyglądały jego relacje z innymi ludźmi w dorosłym życiu.

Oceń ten artykuł: