Masaż to ogromna przyjemność, która daje wyciszenie i odprężenie, niezależnie od wieku. Możesz masować ciało swojego dziecka we własnym domu, nawet już dwa tygodnie po urodzinach. Będzie to odpowiedni moment – dziecko oswoi się już trochę z nowym otoczeniem, a Ty będziesz się czuła na tyle pewnie w opiece nad nim, że nie będzie się to wiązać ze stresem.
Jak masować dziecko?
Masaż niemowlaka wprowadzaj do Waszych rytuałów stopniowo – przez kilka dni głaszcz i delikatnie dotykaj ciało maluszka. Możesz też po prostu trzymać swoje dłonie na jego ciele. Dajcie sobie czas, żeby przyzwyczaić się do swojego dotyku – oboje musicie czuć, że jesteście już na to gotowi. Po kilku dniach możesz spokojnie przesuwać dłońmi wzdłuż całego ciała lub np. kończyn. Obserwuj czy maluszek nie reaguje nerwowo na masaż, może się okazać, że dotyk jest dla niego zbyt intensywny lub w danym miejscu ma bardziej wrażliwą skórę. Najmniej wrażliwe na dotyk są stópki, więc od nich możecie zaczynać swoją przygodę. Jeśli maluszek ma dolegliwości brzuszkowe, wprowadź dodatkowo masaż brzuszka, który może złagodzić takie problemy jak kolki niemowlęce czy wzdęcia.
Musicie znaleźć odpowiedni moment – pamiętaj, że musicie być wtedy oboje zrelaksowani i spokojni. Nie zaczynaj przygody z masażem, kiedy odczuwasz jeszcze silnie skutki porodu albo, gdy dziecko płacze – na wszystko przyjdzie odpowiednia pora. Nie planuj też niczego w tym samym czasie, pośpiech nie jest wskazany. W czasie masażu możesz mówić do dziecka, śpiewać lub włączyć muzykę (jednak niezbyt głośno).
Maluszki lubią rutynę, więc stwórz dla Was rytuał związany z masażem – wykonuj go regularnie, o stałej porze. Niech dziecko nauczy się kojarzyć, że następuje on np. po kąpieli lub po spacerze. Jeśli przyzwyczaisz maluszka do masażu, z biegiem czasu on sam będzie dopraszał się o tę formę czułości od Ciebie. Jest to czas, kiedy jesteś poświęcona tylko jemu, a on może wtedy poczuć tę wyjątkową więź między Wami, ciepło i bezpieczeństwo.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Pamiętaj, żeby w czasie masażu dziecko nie marzło – rozbierasz wtedy maluszka, więc zadbaj o to, żeby temperatura w pomieszczeniu była nieco wyższa niż zazwyczaj. Dzięki temu maluszek dodatkowo poczuje, że można Ci ufać, bo podczas masażu nie będzie odczuwał zimna i dyskomfortu. Masaż i Twój dotyk to dla dziecka przekaźnik uczuć – Twoja delikatność i wyczucie pozwoli dziecku zrozumieć, że wszystko, co robisz, robisz dla jego dobra.
Masaż jest sposobem okazywania uczuć, może ukoić problemy trawienne, a także wspiera rozwój dziecka. Jest to także sposób na relaks, który może ułatwić zasypianie. Podczas masażu możesz również dokładnie obserwować ciało dziecka i sprawdzać jak reaguje na dotyk w różnych miejscach, przez co szybciej będziesz mogła wykryć wszelkie nieprawidłowości i ból.
Nie trudno zauważyć, że masaż ma również pozytywny wpływ na rodziców – obserwując swojego zadowolonego maluszka, poprawisz swoje samopoczucie i zrozumiesz, że jesteś dla dziecka najlepszym rodzicem. Jeśli cierpisz z powodu depresji poporodowej, emocje dziecka podczas masażu również mogą pomóc Ci zwalczyć ten problem. Budując rytuał przy masażu sama również wprowadzisz się w spokojny nastrój i lepiej zrozumiesz potrzeby swojego dziecka.