Karmienie mlekiem - ile mleka potrzebują dzieci w różnym wieku?

2 min
Mleko przygotowanie

Mleko jest źródłem kluczowych składników odżywczych – w tym wapnia, który wspiera rozwój mocnych kości i zdrowych ząbków. Sprawdź, ile mleka potrzebują dzieci w różnym wieku.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Karmienie mlekiem po 1. roku życia
Mleko przygotowanie
Mleko przygotowanie

Mleko w proszku i butelka z mlekiem lezy na stole

Jak odnaleźć się w krainie mleka modyfikowanego?

Przejdź do artykułu

Ze względu na swoje właściwości, mleko powinno królować w jadłospisie niemowlęcia nawet, gdy rozpoczniesz urozmaicanie jego diety. Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaleca przez pierwszych 6 miesięcy życia wyłączne karmienie piersią, po tym czasie dietę dziecka należy stopniowo rozszerzać o nowe produkty, kontynuując jednocześnie karmienie piersią do 2 roku życia lub dłużej. Zgodnie z zaleceniami proces zapoznawania dziecka z nowymi smakami i konsystencją posiłków można rozpocząć w 17. tygodniu życia (początek 5. miesiąca życia) i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka (początek 7 miesiąca życia). Eksperci radzą, aby od 7.-8. miesiąca życia ilość posiłków mlecznych wynosiła 3, z uwzględnieniem, że u dzieci karmionych piersią ta ilość może być większa. Pamiętaj, że w okresie pierwszych 12. miesięcy życia mleko krowie nie jest wskazane jako główny napój w diecie dziecka.

Karmienie mlekiem po 1. roku życia

Natomiast po 1. roku życia, aby zapewnić odpowiednią podaż wapnia i witaminy D, należy podawać dziecku 3 porcje produktów mlecznych, w tym 2 kubki mleka (ok. 400 ml). Powyżej 1. roku życia dziecko powinno dostawać mleko modyfikowane typu Junior, którego skład jest dostosowany do jego szczególnych potrzeb żywieniowych w danym okresie. Poza mlekiem, posiłkiem mlecznym jest kaszka na mleku, deser mleczno-owocowy.

Aby Twój maluszek rósł zdrowo i radośnie, ważny jest nie tylko odpowiedni wybór mleka. Istotne również są wielkość i częstotliwość posiłków. Dbaj o to, by nie przekarmiać maluszka – prawidłowe zwyczaje żywieniowe kształtujesz już od pierwszych miesięcy jego życia. Korzystaj z zaleceń żywieniowych ekspertów, zawartych w tzw. schemacie żywienia dla niemowląt w 1. roku życia oraz talerzyku żywieniowym dla dzieci w wieku 1.-3. lata. Dzięki nim będziesz mogła łatwiej kontrolować prawidłowe żywienie dziecka na każdym etapie jego rozwoju.

shutterstock_228370117.original.jpg

Kalkulator witaminy D, wapnia i jodu

Sprawdź, czy prawidłowo komponujesz dietę Twojego dziecka w te 3 składniki odżywcze.

Oblicz

Dieta dziecka kalendarz żywienia.png

Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni

Dowiedz się, jak prawidłowo komponować dietę Twojego dziecka w czasie 1000 pierwszych dni życia.

Przejdź do strony

Oceń ten artykuł: