Cesarskie cięcie – co się za tym kryje?

4 min
Kobieta stoi przy oknie patrzac na ciazowy brzuch

Poród to bardzo często moment, który stresuje kobiety – jest to coś nowego w ich życiu, a jego przebieg nie jest zależny od ciężarnej, dlatego myśl o nim niekiedy może powodować strach. Aby oswoić lęki lub całkowicie im zapobiec, warto zapoznać się z różnymi rodzajami porodów i dowiedzieć się, jak wygląda przebieg każdego z nich.

Kobieta stoi przy oknie patrzac na ciazowy brzuch
Kobieta stoi przy oknie patrzac na ciazowy brzuch

Czym jest cesarskie cięcie?

Istnieje wiele rodzajów porodu, jednym z nich jest właśnie cięcie cesarskie. Należy pamiętać, że to poważna, chociaż jedna z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych operacji, która nie jest obojętna ani dla dziecka, ani dla matki. Chociaż zdarza się, że powrót do formy niekiedy trwa dość długo, to metoda ta w ogromnej mierze przyczyniła się do spadku powikłań okołoporodowych i jest bardzo ważną, ratującą życie procedurą. Według aktualnej wiedzy specjalistów, zarówno dla dziecka, jak i dla matki, udany poród siłami natury jest zawsze o wiele lepszym porodem niż prawidłowo przebiegające cięcie cesarskie, jednak w ściśle określonych wskazaniach jest ono bezdyskusyjnie konieczne.

Jak wygląda cesarskie cięcie?

Istnieje kilka technik wykonywania cesarskiego cięcia, jednak nie należy ich porównywać ze sobą, ponieważ nie da się stwierdzić, która metoda jest najlepsza – każda jest do siebie pod wieloma względami zbliżona i można przyporządkować ją do schematu. Cesarskie cięcie rozpoczyna się od znieczulenia, zazwyczaj typu podpajęczynówkowego, dzięki któremu kobieta jest świadoma, ale nie czuje bólu. W wyjątkowych sytuacjach (np. poważna choroba kręgosłupa lub gdy operacja wykonywana jest w trybie pilnym) konieczne jest znieczulenie ogólne, podczas którego kobieta jest nieprzytomna, pod narkozą. Następnym, niezbędnym etapem jest cewnikowanie, ponieważ pęcherz podczas operacji musi być nieustannie opróżniany, by nie stanowił przeszkody podczas wydobywania dziecka.

Procedura podczas operacji polega na wykonaniu nacięcia na dolnej części brzucha (o długości ok. 15 centymetrów), a następnie nacinaniu i rozchylaniu kolejnych tkanek, mięśni i otrzewnej, którą należy rozerwać, by dostać się do macicy. Po nacięciu macicy następuje wydobycie dziecka rękami przez lekarzy – niekiedy moment ten jest bardzo prosty, a czasami wymaga od lekarzy wiele pracy (wpływ na to ma m.in. ułożenie dziecka). Po tym etapie następuje odcięcie pępowiny, wydobycie łożyska i czyszczenie macicy z pozostałości oraz zaszywanie jamy brzusznej (po uprzednim zatamowaniu krwawienia i sprawdzeniu stanu wszystkich narządów), a dziecko w tym czasie jest badane przez lekarzy.

Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia?

Wskazania do cesarskiego cięcia zostały określone przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i dotyczą takich przypadków, jak m.in.:

  • nieprawidłowe ułożenie dziecka
  • wady dziecka, uniemożliwiające poród siłami natury (w tym przepukliny i guzy)
  • niewspółmierność porodowa i duża masa płodudziecka
  • zaburzenia akcji serca płodu i zagrażająca zamartwica u płodudziecka
  • zaburzenia rozwierania się szyjki macicy
  • poród przedwczesny
  • brak postępu w kolejnych fazach porodu
  • choroby sercowo-naczyniowe matki
  • choroby płuc matki
  • poważna wada wzroku lub retinopatie matki
  • patologie kręgosłupa
  • nieustabilizowana cukrzyca
  • konflikt serologiczny
  • wskazania neurologiczne i psychiatryczne (w tym np. tokofobia, czyli lęk przed porodem czy choroby, które uniemożliwiają matce współpracę z personelem)
  • podejrzenie krwotoku wewnętrznego
  • aktywna opryszczka narządów rodnych
  • choroby przenoszone drogą płciową
  • odklejanie się łożyska i łożysko przodujące
  • przebyte operacje macicy, wady macicy, mięśniaki i nowotwory
  • ciężki stan przedrzucawkowy
  • ciąża mnoga
  • wcześniejsze porody zakończone cesarskim cięciem

Wbrew popularnym opiniom, wskazaniem do wykonania cięcia cesarskiego nie są takie dolegliwości jak cukrzyca ciążowa, nadciśnienie tętnicze, choroby tarczycy czy otyłość, jeśli nie występują one z innymi szczególnymi wskazaniami.

Pamiętaj, że wskazanie do takiego typu porodu nie oznacza, że poród na pewno zakończy się cięciem cesarskim – ta decyzja powinna zostać podjęta we współpracy z lekarzem. Warto wziąć także pod uwagę to, że wcześniejszy poród zakończony cesarskim cięciem wcale nie oznacza, że przy kolejnych porodach konieczne będzie również przeprowadzenie cesarskiego cięcia, pod warunkiem, że nie występują te same wskazania do takiego typu porodu, jak poprzednio. Ryzyko pęknięcia macicy podczas takiego porodu jest stosunkowo niskie, jednak dla bezpieczeństwa należy zachować odstęp przynajmniej 1,5 roku pomiędzy dwoma porodami.

Jak się przygotować do cesarskiego cięcia?

Jeśli cięcie cesarskie jest planowane, należy się do niego przygotować, jak do każdej innej operacji, czyli nie przyjmować posiłków i napojów przez minimum 6 godzin. Dodatkowo konieczna jest depilacja wzgórka łonowego – można tego dokonać w domu lub już na miejscu, w szpitalu. Po operacji, która może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut, mama powinna leżeć przez minimum 12 godzin, gdyż zbyt wczesna pionizacja może skutkować późniejszymi bólami głowy. Karmienie piersią po cesarskim cięciu zazwyczaj jest odrobinę trudniejsze (wymaga więcej pracy) niż po porodzie naturalnym, ale nie jest niemożliwe. Obecnie polskie prawo nie dopuszcza czegoś takiego jak cesarka na życzenie, jednak są lekarze, którzy przyznają, że często spotykają się z nadużyciami przy wypisanych zaświadczeniach o wskazaniach do takiego typu porodu – konsekwencje w takich przypadkach nie są wyciągane.

Tagi: poród, cięcie cesarskie, cesarka

Oceń ten artykuł: