Jeśli debiutujesz w roli mamy pierwsze karmienie piersią z pewnością będzie dla Ciebie niezwykłym doświadczeniem. Prawdopodobnie wiesz, że karmienie piersią jest najlepsze dla Twojego dziecka i przenosi wiele korzyści Tobie. Jak się do niego przygotować? Czego się spodziewać i kogo radzić w trudnych chwilach? Przeczytaj co mówi nasz Doradca BebiKlubu.

Ty musisz nauczyć się dziecka, a dziecko Ciebie.
Pierwsze karmienie i kontakt „skóra do skóry” są bardzo ważne. Przytulanie dziecka działa pobudzająco na laktację (produkcję pokarmu). Twoje mleko zawiera potrzebne noworodkowi składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, a dzięki obecności przeciwciał pomaga również wspierać odporność dziecka. Przystawiając dziecko do piersi pamiętaj, aby jego brzuszek był zwrócony do Ciebie, a jego buzia obejmowała całą brodawkę. Jak wspomniałaś każda mama musi nauczyć się siebie i swojego dziecka. Wsłuchiwanie się w odgłosy wydane podczas karmienia pozwala ocenić, czy robimy to dobrze. Jeśli słyszysz wyraźne połykanie – to znaczy, że Maluszek ssie prawidłowo.
Podczas karmienia dbaj także o komfort swój i Maleństwa. Wypróbuj kilka pozycji i wybierze, tę która najbardziej Wam odpowiada. Pozytywne nastawianie i wiara w to, że się uda są bardzo pomocne przy początkach nauki karmienia piersią.
Magdalena Kukulska
położna

Drogie mamy! Nastawcie się na to, że karmienie piersią może (ale nie musi!) być bolesne.
Bolące brodawki to częsta dolegliwość, zwłaszcza w pierwszych tygodniach karmienia piersią. W wyniku zmian hormonalnych, do których dochodzi po porodzie Twoje brodawki są bardzo wrażliwe. Długie i częste karmienia mogą dodatkowo je podrażniać.
Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z tym problemem. Maść, o której wspominałaś jest jednym z nich. Dbanie o piersi, delikatne mycie i chwilowy dostęp powietrza przynoszą ulgę. Karmienie możesz zaczynać od mniej bolesnej piersi. Częste przystawianie dziecka, co 1,5-2 godziny, zapobiega przepełnieniu piersi, a delikatne odstawianie dziecka zmniejsza ryzyko ranienia brodawek. Zaopatrz się w nakładki wchłaniające mleko i zmieniaj je często, jak tylko staną się wilgotne.
Pamiętaj – początki bywają trudne. Bardzo dobrze, że się nie poddałaś i wytrwałaś w karmieniu piersią. To najbardziej optymalny sposób karmienia Twojego Maleństwa.
Magdalena Kukulska
położna

Poznaj sposoby na spokojny sen maluszka

"Laktacja jest w Twojej głowie" - takie słowa usłyszałam od swojej położnej.
Pozytywne nastawienie to klucz do sukcesu podczas karmienia piersią. Nie ma znaczenia rozmiar Twoich piersi oraz to czy kiedyś karmiłaś i z jakim efektem. Chociaż istnieją wytyczne i wskazówki dotyczące karmienia piersią, każda mama znajduje swój najlepszy sposób.
Jak wspomniałaś, laktacja jest w głowie. Stres może zmniejszać produkcję pokarmu. Maleństwo wyczuje, kiedy się niepokoisz i będzie mniej efektywnie ssało pierś. Dlatego podczas karmienia zadbaj o swój komfort, znajdź właściwe miejsce, odpowiednią pozycję i ciesz się tą piękną chwilą. Wsparcie partnera lub bliskiej osoby na pewno pomoże, zwłaszcza, gdy pojawią się gorsze momenty.
Magdalena Kukulska
położna

Ankieta
Jakie emocje najczęściej towarzyszyły Ci podczas pierwszych karmień piersią?

Podczas karmienia piersią można jeść wszystko, tylko z umiarem, ponieważ dziecko jest już przyzwyczajone do tego co jadłyśmy w czasie ciąży.
Sposób żywienia Mamy w okresie laktacji wpływa jej na kondycję i samopoczucie oraz na zdrowie Maluszka. Pomaga także wrócić do sylwetki sprzed ciąży.
Jak słusznie zauważyłaś, picie dużej ilości wody jest bardzo ważne. Twoje zapotrzebowanie na pływny znacznie rośnie. Dbaj o to, aby nie dopuścić do uczucia pragnienia, gdyż jest to pierwszy sygnał świadczący o odwodnieniu! Płyny możesz uzupełniać sięgając również po soki owocowe i warzywne, napary ziołowe, herbatki owocowe czy zupy.
Jeśli u Twojego dziecka nie zdiagnozowano alergii lub nietolerancji pokarmowych możesz jeść w zasadzie to, co przed porodem. Jadłospis komponuj w oparciu o zasady Piramidy Zdrowego Żywienia, regularnie spożywaj smaczne i zdrowe posiłki. Nie wprowadzaj wielu restrykcji bez konsultacji z lekarzem. Jeśli jadłospis będzie monotonny, stanie się ubogi w składniki odżywcze, których teraz potrzebujecie – Ty i Maleństwo.
Magdalena Kukulska
położna
