Karmienie piersią jest naturalnym sposobem żywienia niemowląt. To jeden z kluczowych etapów w kształtowaniu nawyków żywieniowych maleństwa, który wspomaga jego optymalny rozwój. Korzyści z takiego sposobu podawania pokarmu odnosi nie tylko dziecko, ale także mama, która buduje niepowtarzalną więź ze swoją pociechą. Jak rozpocząć naukę karmienia piersią? Sprawdź, co mówi nasz Doradca BebiKlubu.

Moje sutki były bardzo bardzo obolałe i nosiły widoczne ślady złego przystawiania się do piersi.
Pierwsze karmienia to ważny moment w życiu młodej Mamy i jej Pociechy. Uczymy się całego procesu, przyzwyczajamy do nowej sytuacji. Wiele młodych mam napotyka trudności w postaci bolesności piersi, co może wywoływać zaniepokojenie i zniechęcać do kontynuowania karmienia piersią. Warto się nie poddawać i jak Ty – szukać właściwych rozwiązań. Podrażnienie piersi mogą ukoić specjalne kremy natłuszczające lub maść z lanoliny. Niekiedy pomaga zmiana pozycji przybieranej do karmienia. Pomocne są nakładki, o których wspomniałaś. Jednak nie powinny one być pierwszym wyborem, gdyż mogą niekorzystnie wpływać na produkcję pokarmu – zmniejszać ją. Używaj ich wtedy, gdy naprawdę jest konieczność.
Jeśli problem podrażnionych brodawek utrzymuje się przez dłuższy czas warto skonsultować swoją technikę karmienia z doświadczoną położną, która skoryguje ewentualne błędy.
położna


...myślałam, że mi piersi eksplodują a mały praktycznie co 2 godziny był głodny więc siedziałam i płakałam i go karmiłam...
Wsparcie bliskich to nieoceniona pomoc. Spokój i unikanie stresu pozwalają na bardziej efektywną laktację, zwłaszcza w pierwszych dnia. Wtedy produkowana jest tzw. siara, czyli pierwsze mleko. Jest go mało, co może wywoływać u Ciebie niepokój i wrażenie, że nie karmisz Dziecka prawidłowo. Nie martw się. Zarówno mleko jak i jego ilość są dopasowane do potrzeb i możliwości noworodka. Pamiętaj, aby wybrać najodpowiedniejszą dla Ciebie i Maleństwa technikę karmienia.
Nawał pokarmu może pojawić się w 3-4 dobie po porodzie, co wiąże się z większą produkcją mleka w stosunku do potrzeb dziecka. W takiej sytuacji warto skontrolować z położną czy prawidłowo przystawiamy dziecko do piersi, gdyż często zła technika jest przyczyną wielu problemów. Przy nawale pokarmu pomaga delikatny masaż piersi, okłady i regularne odciągnie pokarmu laktatorem. Wypróbuj jedną z metod i sprawdź czy przynosi ulgę.
położna

Dowiedz się, jak wspierać prawidłowy rozwój dziecka.


Najważniejsze to jak najczęściej przystawiać dziecko, pozytywnie się nastawić i nie poddawać się. A jak się nie uda, nie przejmować się i nie obwiniać.
Pozytywne nastawienie jest bardzo ważne w procesie nauki karmienia piersią. Pomaga wytrwać w nieustannych próbach podejmowanych za każdym razem, gdy przystawiamy maleństwo. Bardzo dobrze, że się nie poddałaś i uwierzyłaś, że możesz karmić, mimo niepowodzeń przy pierwszym dziecku. Karmienie dziecka piersią przez pierwsze 6 miesięcy wspomaga jego prawidłowy rozwój. Pokarm matki to optymalne pożywanie dla dziecka.
Cesarskie cięcie nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Przy podejmowaniu pierwszych prób skonsultuj technikę przystawiania z doradcą laktacyjnym, a z położną kontroluj czy Twoje dziecko otrzymuje wystarczającą ilość pokarmu. Zasada karmienia piersią mówi o przystawianiu dziecka do piersi „na żądanie” czyli, gdy odczuwa ono głód. Zwykle jest to 8-12 razy na dobę, ale nie ma tu reguły. Warto pamiętać, że częste karmienia stymulują laktację, czyli produkcję pokarmu.
położna

Od kogo otrzymałaś największe wsparcie przy pierwszym karmieniu piersią?

Polecam wszystkim mamom, aby karmiły swoje dzieci jak najdłużej i dopóki mają pokarm.
Karmienie piersią ma wiele zalet zarówno dla mamy i dziecka. Jest naturalnym i wygodnym sposobem żywienia niemowlaka. Pomaga budować więź, wspiera prawidłowy rozwój i ułatwia mamie powrót do formy i masy ciała sprzed ciąży.
Ważną zasadą podczas karmienia piersią jest przystawianie dziecka do piersi, a nie piersi do dziecka. Istotna dla efektywności karmienia jest pozycja, w której przystawisz dziecko. Jego brzuszek powinien być skierowany w Twoja stronę. Ustami powinno obejmować cała brodawkę. Karmienie piersią to umiejętność, której każda młoda mama uczy się, gdy dziecko pojawia się na świecie. Nauka odpowiedniej metody wymaga czasu i praktyki. Dobrze jest mieć sprawdzoną położną czy doświadczoną mamę, która, jak w Twoim przypadku, doradzi i podtrzyma na duchu w trudniejszych momentach.
położna
