Jak sobie radzić z buntem dwulatka?

1 min
Dwuletnia dziewczynka bawi sie gumowa kaczka

Bunt dwulatka to prawdziwe wyzwanie dla cierpliwości rodziców. Poznaj sposoby jak sobie z nim radzić. Przede wszystkim bądź spokojna i pamiętaj – Twój maluszek lada moment z niego wyrośnie.

Dwuletnia dziewczynka bawi sie gumowa kaczka
Dwuletnia dziewczynka bawi sie gumowa kaczka

Przede wszystkim spróbuj zrozumieć malucha. Rozsądek uchroni Was przed niepotrzebnym stresem. Jeśli maluch się buntuje, odwróć jego uwagę. Zaproponuj zabawę, która spowoduje, że dziecko zapomni o swoich żądaniach. Aktywność fizyczna i dużo ruchu na świeżym powietrzu sprawią, że maluch nie będzie miał ochoty na marudzenie.

Nie możesz pozwalać dziecku na wszystko. To ważne, że uczy się ono samodzielności, ale trzeba wyznaczyć odpowiednie granice. Pamiętaj, że to Ty pozostajesz autorytetem i to Ty podejmujesz najważniejsze decyzje. Nie reguluj jednak wszystkiego. Staraj się nie rozkazywać dziecku, przekazuj swoje prośby w delikatny, ale zdecydowany sposób, używaj zrozumiałych dla dziecka słów.

Daj dziecku wybór. Wtedy zbudujesz jego poczucie niezależności i kontroli. Zachęcaj małego buntownika do niezależności.

Nie zabraniaj zbyt często, to potęguje bunt. W zamian pokaż dziecku, co może robić. Czasem możesz ustąpić zbuntowanemu maluchowi, ale dotyczy to kwestii, które są ważne dla niego i mniej ważne dla Ciebie. Pamiętaj, że okres buntu minie. Ustępując nie tyle pozwalasz dziecku wygrać, ile uczysz je, że czasami można pójść na kompromis. Nie walcz dla samej walki. Pamiętaj, że wasza relacja jest ważniejsza od chwilowego zwycięstwa.

Oceń ten artykuł:

Strefa Juniora

Potrzeby brzuszka

Wielkie potrzeby małych brzuszków

Twój maluszek skończył roczek i nadal intensywnie się rozwija. Każdego dnia z dumą patrzysz, jak szybko rośnie i coraz więcej potrafi.

Dlatego potrzebuje teraz nawet 6 razy więcej składników odżywczych niż Ty*.

Dowiedz się, dlaczego aż tyle i jak zmieścić tak wiele w tak małym brzuszku!

* W przeliczeniu na kilogram masy ciała w porównaniu z osobą dorosłą, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.

Dowiedz się więcej