Jaka jest prawidłowa masa ciała niemowląt?

3 min
Dziecko lezy samodzielnie na wadze

To pytanie zadaje sobie każda mama. Jeśli jesteś jedną z nich powinnaś wiedzieć, że rozwój fizyczny dziecka to sprawa indywidualna. Są pewne normy, jak siatki centylowe, do których odnosimy masę i długość ciała naszego malucha, ale nie ma ścisłych reguł. Ważny jest harmonijny rozwój dziecka, który często zależy od predyspozycji dziedziczonych po rodzicach.

Dziecko lezy samodzielnie na wadze
Dziecko lezy samodzielnie na wadze

Jaka powinna być masa ciała noworodka?

Masa ciała narodzonego dziecka zależy od wielu czynników, takich jak: uwarunkowanie genetyczne, przebieg ciąży i  moment jej rozwiązania. Masa ciała noworodka urodzonego o czasie, czyli między 38. a 42. tygodniem ciąży powinna znajdować się w granicach 2500-4000 g. Pierwszy pomiar masy ciała odbywa się zaraz po narodzinach dzidziusia. Po wyjściu ze szpitala zaleca się ważenie dziecka w celu sprawdzenia, czy maluch prawidłowo je i przybiera. U donoszonego noworodka masa urodzeniowa zmniejsza się o 10-15%  i jest to normalne zjawisko. Fizjologiczny spadek masy ciała związany jest z usuwaniem nadmiaru wody zgromadzonej w przestrzeni pozanaczyniowej noworodka. Pod koniec 1. tygodnia życia dziecko wróci do urodzeniowej masy ciała, a w kolejnych miesiącach będzie przybierać masę ciała w szybszym tempie.  W  pierwszym miesiącu życia zwiększy ją o około 600 g a w kolejnych dwóch miesiącach o 800-900 g miesięcznie.

Dzieci, które przybyły na świat z niską masa urodzeniową, zwykle wzrastają w podobnym tempie jak dzieci z urodzeniową masą mieszczącą się w normach. Pod warunkiem, że są właściwe karmione i nie chorują. Większość z nich  przed ukończeniem 3. roku życia nadrabia niedobór masy i długości.

Dieta niemowlaka.png

Najczęstsze błędy w żywieniu niemowląt

Wraz z narodzinami dziecka pojawiają się nowe obowiązki i wyzwania związane z opieką...

Przejdź do artykułu

Masa ciała niemowlaka

W pierwszym półroczu rozwój fizyczny dziecka jest znaczący.  Do ukończenia 6. miesiąca życia, z każdym miesiącem maluchowi przybędzie około 700 g.  Do 12. miesiąca życia będzie to około 500 g na miesiąc. Przez pierwsze półrocze masa ciała dziecka zmienia się znacznie szybciej niż długość jego ciała. 

Masa ciała rocznego dziecka

Do ukończenia przez dziecko 1. roku życia może wydawać się ono nieco pulchne. Przyczyną jest tkanka tłuszczowa obecna u małych dzieci. Jej rozmieszczenie i ilość zmieniają się po 2. roku życia, kiedy dziecko staje się ruchliwe i aktywne. Od tego momentu bardziej istotne od jednorazowego pomiaru masy i długości ciała jest śledzenie całego rozwoju dziecka. Do oceny wzrastania i przybierania na wadze służą siatki centylowe, znajdujące się w każdej książeczce zdrowia dziecka. Za ich pomocą porównujemy masę i długość ciała naszego malucha z parametrami rozwojowymi rówieśników tej samej płci. Normy dla populacji znajdują się między 3. a 97. centylem – zarówno dla masy ciała jak i wzrostu dziecka.

Rozwój dziecka jest sprawą indywidualną. Wpływ na jego masę ciała i wzrost mają geny, odziedziczone po rodzicach, warunki środowiskowe, w których wychowywane jest dziecko oraz sposób jego żywienia. Nie ma ustalonej uniwersalnej masy ciała dla dziecka w konkretnym wieku.  Dlatego jeśli chcesz ocenić czy Twój maluszek rozwija się prawidłowo korzystaj z siatek centylowych. Poproś pediatrę o nanoszenie wartości masy ciała i wzrostu dziecka na każdej wizycie kontrolnej. Dysproporcje na siatkach centylowych mogą świadczyć o odchyleniach i wskazywać na niedobory masy ciała lub nadwagę.

Tagi: masa ciała niemowlaka, masa ciała noworodka, prawidłowa masa ciała, masa ciała dziecka, masa ciała, wzrost dziecka, waga, waga niemowlaka, waga niemowlęcia, prawidłowa waga dziecka

Oceń ten artykuł: