Dlaczego kładzenie dziecka na brzuszku jest ważne?

3 min
Dziecko lezy na brzuszku usmiechajac sie

Brzuszek to najważniejszy ważny element ciała Twojego maluszka – to w nim znajduje się większość organów, dzięki którym może funkcjonować. Dbaj więc o brzuszek i układ pokarmowy maluszka, ale nie zapominaj również o tym, by regularnie kłaść swojego maluszka na brzuchu.

Dziecko lezy na brzuszku usmiechajac sie
Dziecko lezy na brzuszku usmiechajac sie

Jak układać dziecko?

Wśród mam często pokutuje mit o tym, że dziecko powinno jak najwięcej czasu spędzać na plecach, ponieważ jest to najbezpieczniejsza pozycja. Nic bardziej mylnego. Noworodek od momentu, kiedy tylko odpadnie mu kikut pępowinowy, powinien jak najczęściej być układany na brzuszku

W pozycji na brzuszku uczy się podnosić główkę do góry oraz rozwija i napina mięśnie. Sprawia to, ze szybciej zaczyna raczkować i uczyć się koordynacji oraz panowania nad własnym ciałem.

Schemat-zywienia.png

Przewodnik dla mamy, czyli schemat żywienia niemowląt

Sprawdź

Dlaczego dziecko powinno leżeć na brzuszku?

Leżenie na brzuszku przez niemowlaka jest również swego rodzaju masażem narządów wewnętrznych, co poprawia perystaltykę jelit i pozwala usunąć gazy z jelit, co może zapobiegać powstawaniom kolek.

Taka pozycja pozwala również na rozwój kręgosłupa i mięśni przy nim, a także pozytywnie wpływa na prawidłowy układ bioderek. Umiejętność leżenia na brzuszku i podtrzymywania się, przyda się dziecku przy opanowywaniu kolejnych etapów rozwoju, m.in. siadania.

Jak przyzwyczaić dziecko do leżenia na brzuchu?

Nie zmuszaj jednak dziecka do tego, żeby cały czas leżało na brzuszku. Początkowo prawdopodobnie nie będzie chciało tego robić, ale możesz zachęcić go poprzez układanie przed nim ulubionych zabawek. Kładź się wtedy przed nim i mów do niego, żeby wiedziało, że jest bezpieczne i że nad nim czuwasz. Możesz również wykorzystać kolorowe maty edukacyjne, które z pewnością zaintrygują malucha i odciągną jego uwagę od tego, że znajduje się w zupełnie nowym położeniu, przez co może nie czuć się do końca komfortowo. Starsze niemowlęta możesz kłaść również przed lustrem.

Kładzenie maluszka na brzuchu zacznij od krótkich sesji. Na sam początek wybierz podłoże, które nie będzie ani zbyt miękkie ani zbyt twarde – materac łóżka powinien być odpowiedni. Gdy poczujesz się już trochę pewniej, możesz kłaść maluszka na swoim brzuchu lub na brzuchu partnera. Zadbaj o to, żeby ubranko dziecka nie miało na brzuszku guzików i aplikacji, które będą go uciskać czy podrażniać. Wkrótce maluch będzie już na tyle rozwinięty, że zacznie się turlać w pozycji leżącej!

Gdy maluszek nie radzi sobie z utrzymaniem tej pozycji, nie zmuszaj go do tego. Jeśli widzisz, że ma wyraźne trudności z podtrzymaniem się i pomimo kilku prób brakuje mu sił, skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj jednak, żeby nie układać dziecka na brzuszku do spania – rób to tylko wtedy, kiedy wiesz, że przez cały czas będziesz mogła pilnować dziecka. Jeśli jednak sama planujesz w tym czasie sen lub drzemkę, przełóż maluszka na plecy.

TAGI: biegunka u niemowlęcia, biegunka u noworodka, biegunka ostra, biegunka przewlekła, biegunka u dziecka, dieta przy biegunce, odwodnienie, nawadnianie dziecka, płyny nawadniające, rotawirus, zakażenie

Oceń ten artykuł: