Pierwsza wizyta u pediatry

2 min
Maluch jest na wizycie u lekarza pediatry

Na pierwszą wizytę u pediatry wybierz się pomiędzy 4. a 6. tygodniem życia dziecka. Nie odkładaj tego na później. Lekarz musi nie tylko zbadać maluszka, ale także w odpowiednim czasie go zaszczepić.

Maluch jest na wizycie u lekarza pediatry
Maluch jest na wizycie u lekarza pediatry

Wybór pediatry jest bardzo ważny. Posłuchaj opinii znajomych, którzy mają starsze dzieci. Na pewno polecą Ci sprawdzonego lekarza. Pamiętaj jednak, że czasem dobrze jest mieć lekarza „pod ręką”. Jeśli znajomi polecają Ci pediatrę z drugiego końca miasta, sprawdź także lekarzy w swojej przychodni rejonowej.

Wychodząc na wizytę do lekarza ubierz maluszka w ubranko, które łatwo zdjąć i założyć ponownie. Weź ze sobą pieluszkę tetrową (na którą położysz dziecko podczas ważenia i badania), kocyk do otulenia maluszka, zapasowe ubranko, pieluszki i chusteczki oraz smoczek. Nie zapomnij o książeczce zdrowia dziecka. Na ostatnich stronach znajdziesz siatki centylowe, na których będziesz mogła śledzić rozwój fizyczny Twojego dziecka. Na pewno masz wiele pytań, które chcesz zadać lekarzowi. Aby nie zapomnieć o żadnym z nich, koniecznie przygotuj listę, którą weźmiesz ze sobą.

Podczas pierwszej wizyty pediatra zbada i osłucha dokładnie dziecko, oceni wielkość ciemiączka, sprawdzi też jego wagę, wzrost oraz obwód klatki piersiowej i główki. Oceni rozwój fizyczny i ruchowy dziecka. Jeśli to możliwe staraj się podczas tych czynności być blisko swojego Maleństwa, żeby czuło się bezpieczne. Lekarz wykona również badanie stawów biodrowych i  opowie Ci wszystko o szczepieniach, gdyż już w najbliższych tygodniach maluszek zostanie zaszczepiony przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi, krztuścowi, przeciwko bakterii Haemophilus influenzae typu b (tzw. HiB) oraz ewentualnie przeciw rotawirusom i pneumokokom. Lekarz wyjaśni Ci także Twoje wątpliwości związane z pielęgnacją i żywieniem dziecka.

Wizyta u pediatry to duże wydarzenie nie tylko dla dziecka, ale i dla Ciebie. Jest bardzo ważna, gdyż pozwoli pediatrze poznać Twoje dziecko. Ty będziesz miała okazję uzyskać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i zyskać pewność, że maluszek rozwija się prawidłowo.

Oceń ten artykuł: