Maść majerankowa – na co pomaga, jak stosować?

4 min
masc_majerankowa

Zatkany nos u małych dzieci to problem, który wielu rodzicom spędza sen z powiek. Zalegająca w nosie wydzielina, której maluch nie potrafi samodzielnie usunąć, utrudnia oddychanie i przyjmowanie pokarmów. W efekcie dziecko marudzi, jest płaczliwe i ma trudności ze spaniem. Ponadto przedłużający się katar może doprowadzić do zapalenia ucha środkowego lub zapalenia spojówek. Zatem co na katar u maluchów? Jednym z mniej znanych, ale za to bardzo skutecznym specyfikiem jest maść majerankowa. Na czym polega jej skuteczność i jak ją stosować?

masc_majerankowa
masc_majerankowa

Maść majerankowa – co to jest?

Maść majerankowa to prosty produkt leczniczy, który w swoim składzie zawiera wazelinę białą i wyciąg z ziela majeranku. To właśnie zawarte w nim olejki eteryczne, związki fenolowe i flawonoidy sprawiają, że maść majerankowa działa:

● przeciwzapalnie,

● odkażająco,

● lekko ściągająco na błony śluzowe,

● przeciwbakteryjnie.

Maść majerankowa jest przeznaczona dla dzieci powyżej 3. roku życia, a za zgodą lekarza od 1. roku życia, oraz dorosłych. To wyrób medyczny dostępny bez recepty w praktycznie każdej aptece. Koszt pojedynczego opakowania maści to około 2-4 złote.

Na co jest maść majerankowa?

Pomimo wyjątkowo prostego składu, maść majerankowa posiada zróżnicowane zastosowanie, zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Warto po nią sięgnąć między innymi w przypadku:

Kataru – olejki eteryczne pochodzące z ziela majeranku ułatwiają udrożnienie zatkanego nosa, zmniejszając obrzęk błon śluzowych. Maść majerankowa sprawdza się zwłaszcza przy infekcjach o charakterze wirusowym.[1]

Trudno gojących się ran – przyspiesza bliznowacenie i zapobiega nadmiernemu łuszczeniu się naskórka.

Kolek u niemowląt – wykazuje ona m.in. działanie lekko rozgrzewające, co w połączeniu z masażem może łagodzić bóle brzuszka u najmłodszych.

Stanu zapalnego błony śluzowej nosa – maść ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Łuszczącej się skóry (np. na dłoniach) - dzięki wazelinie stworzy ona na skórze ochronny film.

Ukąszeń owadów.

Maść majerankowa dla niemowląt – jak stosować?

Maść majerankowa to wyrób medyczny, którego stosowanie zawsze warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Nie mogą jej używać osoby uczulone na majeranek. W przypadku kataru u małych dzieci warto 2-4 razy dziennie sięgać po produkt, jakim jest maść majerankowa. Gdzie smarować? Odrobinę maści najlepiej nabrać na opuszek swojego palca i delikatnie rozsmarować wokół nosa maluszka. Uważaj, by maść nie dostała się do wnętrza nosa niemowlęcia! Maść majerankowa może bowiem podrażnić rzęski błony śluzowej nosa i zamiast zmniejszyć, nasili wysięk z nosa. Pomimo iż uważana jest za wyrób bezpieczny, warto obserwować skórę dziecka wokół nosa. Zdarza się bowiem, że zawarte w wyciągu z ziela majeranku związki mogą wywołać podrażnienie delikatnej skóry dziecka. Przy dłuższym stosowaniu maść majerankowa może natomiast doprowadzić do zmian depigmentacyjnych w miejscu aplikacji.

Regularnie stosowana maść majerankowa na katar już po kilku aplikacjach powinna przynieść wyraźną poprawę, co pozytywnie wpłynie na samopoczucie maluszka.

Inne sposoby na katar u niemowlaka

Maść majerankowa dla niemowlaka to nie jedyne rozwiązanie, jeśli chodzi o leczenie kataru. Gdy u malucha pojawi się zatkany nos warto przede wszystkim zadbać o jego prawidłową higienę. Regularne stosowanie roztworu wody morskiej pozwoli rozrzedzić i usunąć zalegającą w nosie wydzielinę. W przypadku gęstego kataru można sięgnąć po roztwór hipertoniczny, w pozostałych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest izotoniczny roztwór wody morskiej.

Innym sposobem na szybkie udrożnienie zatkanego noska, zwłaszcza gdy katar jest na tyle gęsty, że utrudnia to jego samodzielny wypływ, jest zastosowanie u niemowlęcia aspiratora do nosa. Popularne wśród rodziców są zwłaszcza te, podłączane do odkurzacza, które w niezwykle skuteczny i szybki sposób usuną całą, zalegającą wydzielinę. Pamiętajmy jednak, by w jego przypadku zachować rozsądek i stosować go maksymalnie kilka razy dziennie. W miarę możliwości dziecko należy układać na brzuszku – ułatwia to wypływ zalegającej w nosie wydzieliny i zapobiega jej ściekaniu do dolnych dróg oddechowych.

Co na katar u niemowlaka może jeszcze okazać się skuteczne? W przypadku gęstej wydzieliny można zdecydować się na inhalacje z soli fizjologicznej – ułatwią one udrożnienie nosa, a dodatkowo nawilżą jego śluzówkę.

Gdy katar długo się utrzymuje, lekarz może zalecić również zastosowanie kropli do nosa, przyspieszających udrożnienie noska. Nie zapominajmy również o tym, że w walce z katarem dużą rolę odgrywa jakość powietrza w naszym domu. Warto regularnie wietrzyć wszystkie pomieszczenia, tak by wilgotność powietrza oscylowała w granicach 50-60%, a temperatura nie przekraczała 21 stopni Celsjusza. Co więcej, jeżeli maluszek nie gorączkuje, katar nie jest wskazaniem do pozostania w domu – wręcz przeciwnie, świeże powietrze może korzystnie wpłynąć na błonę śluzową nosa maluszka, zmniejszając ilość gromadzącej się w nim wydzieliny.

Bibliografia:

[1] Nowak K., Ogonowski J. (2010), Olejek majerankowy, jego charakterystyka i zastosowanie, Chemik nr 64 (7-8), s. 539-548.

Oceń ten artykuł: