Spanie na prawym boku w ciąży 3 trymestr – czy ma znaczenie?

5 min
spanie_w_ciazy

Ciąża to okres ogromnych zmian, zarówno anatomicznych, jak i hormonalnych, które dla organizmu kobiety stanowią nie lada wyzwanie. Zwłaszcza ostatnie tygodnie ciąży są dla wielu przyszłych mam wyjątkowo trudne. Sporych rozmiarów brzuszek, wzrost masy ciała i ucisk macicy na sąsiadujące narządy sprawiają, że nawet z pozoru proste czynności, takie jak spacer czy zakupy stanowią wyzwanie. Wiele kobiet w 3 trymestrze ciąży skarży się również na problemy ze snem. Jak wygodnie spać w ostatnich tygodniach ciąży? Czy spanie na prawym boku w ciąży szkodzi dziecku? Jaka pozycja jest najlepsza dla mamy i maluszka? Rozwiewamy wątpliwości!

spanie_w_ciazy
spanie_w_ciazy

Dlaczego zaleca się spanie w ciąży na lewym boku?

Czy pozycja przyjmowana przez kobietę w ciąży w trakcie snu naprawdę jest tak istotna? Wbrew pozorom tak. Nie chodzi tu bowiem wyłącznie o wygodę. Nieprawidłowa pozycja spania może negatywnie wpływać na cyrkulację krwi oraz nasilać bóle pleców, które w ciąży dotykają praktycznie każdą z nas. W niektórych przypadkach pozycja, w jakiej śpimy, może również niekorzystnie wpływać na rozwój płodu. Jak więc spać w trakcie ciąży? W I trymestrze nie ma to większego znaczenia – dziecko jest jeszcze na tyle małe, że możemy przyjąć dowolną pozycję, która jest dla nas komfortowa. W II i III trymestrze zalecane jest spanie w pozycji bocznej. Ze względu na budowę anatomiczną i funkcjonowanie naszego organizmu, za optymalne uznaje się spanie na lewym boku. Dlaczego? Wzdłuż kręgosłupa przebiegają główne naczynia krwionośne, w tym żyła główna dolna. Spanie na prawym boku, w 3 trymestrze zwłaszcza, powoduje jej uciskanie, co u niewielkiego odsetka ciężarnych może prowadzić do pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak drętwienia kończyn, a nawet omdlenia. Jeżeli jednak leżąc na prawym boku, nie odczuwasz nic niepokojącego – wybierz stronę, która jest dla Ciebie bardziej komfortowa.

Czy spanie na prawym boku w ciąży jest zdrowe?

Jak już zostało wyjaśnione, jeżeli tylko ciąża nie jest zagrożona i nie istnieją inne przeciwwskazania lekarskie, spanie na prawym boku w ciąży jest jak najbardziej dozwolone. Co prawda w tej pozycji obserwuje się u ciężarnych nieznaczne zmniejszenie objętości wyrzutowej serca, jednak zazwyczaj nie przekracza ono kilkunastu procent, co zarówno dla Ciebie jako matki, jak i rozwijającego się w Twoim łonie dziecka nie ma znaczenia medycznego. W przeciwieństwie do spania na prawym boku w 3 trymestrze ciąży zdecydowanie większe zagrożenie dla matki i dziecka niesie spanie na plecach. W takiej pozycji obserwuje się zdecydowanie większy ucisk zarówno na aortę jak i żyłę główną dolną, co prowadzić może do poważniejszych zaburzeń w przepływie krwi i substancji odżywczych. Nie zaleca się więc ciężarnym zasypiania w pozycji na wznak.

Jak prawidłowo spać w ciąży? Fakty i mity

Mimo że lekarze zgodnie potwierdzają, iż dozwolone jest spanie na prawym boku w ciąży, fora w Internecie wciąż powielają błędne informacje na ten temat. Jak więc naprawdę jest z tym spaniem w ciąży? Co jest faktem, a co mitem?

  1. MIT: W ciąży nie wolno spać na brzuchu – w pierwszym trymestrze ciąży spanie na brzuchu, jak również spanie na plecach jest jak najbardziej dozwolone. Dopóki jest Ci wygodnie, a rosnący brzuszek nie powoduje dyskomfortu i nie ma przeciwwskazań – możesz zasypiać w dowolnej, wybranej przez siebie pozycji.
  2. FAKT: W zaawansowanej ciąży należy unikać spania na plecach – jak już wspomnieliśmy, w II i III trymestrze ciąży spanie na plecach, w wyniku ucisku na główne naczynia krwionośne, może utrudniać prawidłowy przepływ krwi zarówno w naczyniach krwionośnych jak i łożysku. Dodatkowo w tej pozycji w większym stopniu obciążany jest kręgosłup i okoliczne mięśnie i stawy, dlatego należy jej unikać.
  3. MIT: Jedyną dozwoloną pozycją w III trymestrze ciąży jest spanie na lewym boku – ten temat dokładnie już wyjaśniliśmy we wcześniejszych akapitach. Jeżeli tylko czujesz się dobrze – zmieniaj strony tak często jak tego potrzebujesz.
  4. FAKT: Spanie tylko na jednym boku powoduje u dziecka asymetrię ułożeniową – faktycznie, w przypadku niektórych kobiet, które ograniczały się do spania wyłącznie na lewym lub prawym boku zaobserwowano częstsze niż w innych przypadkach występowanie asymetrii ułożeniowej. Nie jest to jednak 100% regułą!

Spanie na prawym boku w 3 trymestrze – zrób to dobrze

Ostatnie tygodnie ciąży większości z nas potrafią nieźle dać w kość, dlatego w tym okresie szczególnie ważny jest dobrej jakości sen. Co prawda nie ma jednego, uniwersalnego sposobu, który sprawdzi się w przypadku każdej ciężarnej, ale mamy nadzieję, że któraś z poniższych wskazówek pomoże Ci poprawić jakość Twojego snu:

  1. Ułóż się w jak najbardziej komfortowej dla Ciebie pozycji – jeżeli zarówno spanie na prawym boku w 3 trymestrze jak i na lewym nie są dla Ciebie wygodne, wypróbuj pozycję półleżącą – doskonale sprawdza się ona również wtedy, gdy męczy Cię zgaga.
  2. Skorzystaj z akcesoriów dedykowanych ciężarnym – wiele przyszłych mam potwierdza, że poduszka typu rogal lub inna poduszka ciążowa pozwalają odciążyć mięśnie i stawy, zwiększając tym samym komfort snu.
  3. Zadbaj również o prawidłową higienę snu – oto co możesz zrobić:

● kładź się spać o stałej porze,

● śpij minimum 7-8 godzin,

● unikaj stresujących sytuacji,

● przed położeniem się do łóżka przewietrz pokój i zasłoń wszystkie ona,

● zrezygnuj z korzystania bezpośrednio przed snem z urządzeń emitujących niebieskie światło (tablety, smartfony, telewizja),

● jedz na kolację lekkostrawne dania.

Czy spanie w ciąży na prawym boku szkodzi dziecku?

Raz jeszcze chcemy podkreślić, że spanie na prawym boku w 3 trymestrze ciąży jest jak najbardziej dozwolone, oczywiście jeżeli jest dla przyszłej mamy komfortowe i nie występują inne przeciwwskazania lekarskie. Oczywiście jeśli w takiej pozycji wystąpi ból w prawym boku w ciąży w 3 trymestrze, powinien być to dla nas sygnał ostrzegawczy oznaczający, że należy jak najszybciej zmienić pozycję na bardziej komfortową dla naszego organizmu.

Oceń ten artykuł: