Kąpiel w ciąży 3 trymestr – jak się kąpać?

4 min
kapiel_w_ciazy

Rozgrzewająca kąpiel, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy wracamy do domu zziębnięte to doskonały sposób na chwilę relaksu i rozluźnienia. Jednak czy w ciąży, zwłaszcza tej zaawansowanej, kąpiele w wannie są nadal dozwolone? Czy gorąca kąpiel może zaszkodzić dziecku? Jaka kąpiel w 3 trymestrze ciąży jest najbezpieczniejsza? Jakich kosmetyków używać, a z czego należy zrezygnować w tym szczególnym czasie? Rozwiewamy wątpliwości na temat kąpieli w 3 trymestrze ciąży!

kapiel_w_ciazy
kapiel_w_ciazy

Kąpiel w ciąży – czy jest dozwolona?

Wiele kobiet uwielbia długie kąpiele w wannie, które pozwalają oczyścić nie tylko ciało, ale również umysł. Ciepła woda, aromatyczne kosmetyki do kąpieli, przygaszone światło czy nastrojowa muzyka to doskonały sposób na maksymalne odprężenie po ciężkim dniu. Jednak czy kąpiel w wannie w 3 trymestrze ciąży to dobry pomysł? Jeżeli masz co do tego wątpliwości – odpowiedź brzmi: TAK, pod warunkiem że będziesz pamiętać o paru kwestiach, a sama ciąża nie jest zagrożona. Podstawą jest tu odpowiednia temperatura wody. Zbyt gorąca kąpiel w 3 trymestrze może obniżać ciśnienie krwi, powodując mdłości lub omdlenia. Staraj się więc pilnować, by nie przekraczała ona 37 stopni Celsjusza. Jeżeli masz wątpliwości czy woda w wannie nie jest przypadkiem za gorąca – wykonaj pomiar specjalnym termometrem (przyda Ci się on również później, do kąpieli maluszka) lub sprawdź łokciem, czy jej temperatura jest odpowiednia. Dla przyszłej mamy i jej dziecka ważny jest również czas kąpieli – zbyt długa może negatywnie wpływać na płód.

O czym jeszcze powinnaś pamiętać, gdy marzy Ci się kąpiel w wannie w 3 trymestrze ciąży? O bezpieczeństwie. Nawet jeżeli czujesz się doskonale i ciąża nie ogranicza Twojej codziennej aktywności, w ciąży w naturalny sposób zmienia się rozkład ciężaru i punkty podparcia ciała. Z tego powodu zarówno wchodzenie jak i wychodzenie z wanny ze sporych rozmiarów brzuszkiem wiąże się z ryzykiem poślizgnięcia. Dlatego warto na dnie wanny wyłożyć specjalną matę antypoślizgową, która zmniejsza ryzyko nieszczęśliwego wypadku. Jeżeli wciąż nie czujesz się pewnie – możesz poprosić o pomoc swojego partnera lub po prostu ograniczyć się do wzięcia orzeźwiającego prysznica.

Ile powinna trwać gorąca kąpiel w 3 trymestrze?

Jak już wspomnieliśmy, zbyt długa kąpiel w 3 trymestrze ciąży może negatywnie wpływać na rozwój maluszka. By uniknąć konsekwencji nadmiernego przegrzania organizmu, przebywaj w wannie przez maksymalnie 10-15 minut, zwłaszcza gdy temperatura wody oscyluje cały czas w okolicach 37 stopni Celsjusza. Co ważne, woda nie powinna być również za zimna – może to bowiem powodować wyziębienie organizmu. Dlatego jeżeli zdecydowałaś się na dłuższą kąpiel w wannie w 3 trymestrze ciąży, pamiętaj, by regularnie uzupełniać ciepłą wodę. Dzięki temu kąpiel przez cały czas będzie miała mniej więcej stałą temperaturę, a Ty będziesz mogła w pełni się zrelaksować.

Czy zbyt długa kąpiel może wywołać poród?

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo przyszłej mamy i jej dziecka – największe znaczenie ma tu nie sam czas jej trwania, ale temperatura wody. Gorąca kąpiel w wannie może bowiem powodować przegrzanie organizmu ciężarnej, prowadząc do szeregu powikłań. Większość z nich wywołana jest rozszerzeniem naczyń krwionośnych, co może doprowadzić do spadku ciśnienia tętniczego krwi i zasłabnięcia. Mitem jednak jest stwierdzenie, że gorąca kąpiel w 3 trymestrze ciąży może powodować skurcze porodowe. Jeżeli dokuczają Ci skurcze przepowiadające – kąpiel w wannie może pomóc Ci je złagodzić i wyciszyć. Jeżeli natomiast akcja porodowa już się rozpoczęła – wysoka temperatura wody może co najwyżej nieco ją przyspieszyć.

Co dodać do kąpieli w ciąży?

Jak dodatkowo umilić sobie kąpiel w wannie w 3 trymestrze ciąży? Oczywiście stawiając na aromatyczne kosmetyki. Jeżeli tylko ich zapach nie jest dla Ciebie zbyt intensywny – z powodzeniem możesz sięgać po te same produkty, które stosowałaś jeszcze przed ciążą. Działanie relaksujące wykazują naturalne olejki eteryczne bez syntetycznych dodatków, np. rumiankowy, jednak można je stosować od 3. miesiąca ciąży.[1] Jeżeli ich zapach stał się dla Ciebie zbyt intensywny i trudny do zniesienia (to częste zjawisko w ciąży) - zastąp je bezzapachowymi produktami pielęgnacyjnymi dla dzieci.

Specjalne kosmetyki, bezzapachowe i o działaniu hipoalergicznym są również niezbędne, gdy w ciąży Twoja skóra stała się bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień. W takim przypadku nawet dobrze znane produkty mogą okazać się zbyt agresywne dla Twojej skóry.

Z uwagi na fakt, iż w ciąży zwiększa się ryzyko przesuszenia skóry, z dużą ostrożnością należy również stosować takie produkty jak sól do kąpieli czy kule musujące. Mogą one bowiem dodatkowo pogarszać jej kondycję. W zamian za to warto wybierać produkty o działaniu nawilżającym i natłuszczającym, np. delikatne emolienty, które pomogą odbudować barierę hydrolipidową naskórka.

[1] https://www.olium.pl/olejek-eteryczny-z-rumianku-rzymskiego-jak-prawidlowo-go-stosowac-s341 [dostęp 10. 05. 2024]

Oceń ten artykuł: