Jak radzić sobie z bezsennością w 3 trymestrze ciąży?

6 min
bezsenność_w_ciąży

Problemy ze snem w ciąży to często zgłaszana przez przyszłe mamy dolegliwość. W dużej mierze wynikają one z fizjologicznych zmian zachodzących w organizmie kobiety – zwiększonej aktywności hormonów, skutków powiększającego się brzuszka czy niepokoju przed wejściem w nowy etap życia. Jedną z typowo ciążowych dolegliwości jest bezsenność, która nasila się zwłaszcza w trzecim trymestrze. Z czego wynika i jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy!

bezsenność_w_ciąży
bezsenność_w_ciąży

Bezsenność w ciąży – problem przyszłych mam

Bezsenność w ciąży to problem, którego nie należy lekceważyć. Brak odpowiedniej ilości snu może nie tylko negatywnie wpłynąć na samopoczucie przyszłej mamy, ale również zaburzyć jej codzienne funkcjonowanie, powodując problemy z koncentracją, obniżenie nastroju czy ogólne rozdrażnienie. Co więcej, długotrwała bezsenność w nocy w ciąży może skutkować osłabieniem odporności i powikłaniami okołoporodowymi.

Wbrew pozorom problemy ze snem mogą pojawić się u kobiety nie tylko w III trymestrze, ale także już na początku ciąży. Bezsenność w ciąży może być spowodowana różnymi czynnikami, które zmieniają się w trakcie trwania ciąży. Wśród najczęściej wymienianych są:

● częsta potrzeba oddawania moczu,

● bóle pleców,

● silne mdłości i wymioty,

● intensywne ruchy płodu, zwłaszcza wieczorem i w nocy,

● zgaga i refluks żołądkowo-przełykowy,

● skurcze przepowiadające (tzw. skurcze Braxtona-Hicksa),

● problemy ze znalezieniem wygodnej pozycji,

● bolesne skurcze mięśni kończyn dolnych (zwłaszcza łydek),

● koszmary senne, wywołane zmianami hormonalnymi (głównie działaniem progesteronu),

● zespół niespokojnych nóg (RLS),

● zaburzenia oddychania (odpowiedzialny za to jest ucisk powiększającej się macicy na przeponę).

Jak objawia się bezsenność w nocy w ciąży? Może przyjmować ona różne formy, między innymi:

● Wydłużony czas potrzebny do zaśnięcia,

● Częste wybudzanie się w nocy ze snu (często trudno jest przyszłej mamie ponownie zasnąć),

● Budzenie się wcześnie rano.

Bezsenność w 3 trymestrze ciąży – dlaczego występuje?

Najwięcej ciężarnych, bo aż około 75% cierpi na bezsenność w 3 trymestrze ciąży.[1] Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem to właśnie w ostatnich tygodniach jej trwania wspomniane wcześniej dolegliwości, będące najczęstszą przyczyną problemów ze snem, są najbardziej nasilone. Krótszy sen nocny i większa liczba wybudzeń w ostatnich tygodniach ciąży mają ponadto uzasadnienie w zmianach hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety – odpowiedzialny za nie jest podwyższony poziom progesteronu. Również perspektywa zbliżającego się porodu u niektórych kobiet powoduje bezsenność w ciąży. 9 miesiąc to bowiem zwykle ten moment, kiedy przyszła mama zaczyna coraz bardziej stresować się nadchodzącym porodem i nową rolą w życiu.

Co na bezsenność w ciąży?

Jak już wspomnieliśmy, bezsenność w ciąży, zwłaszcza trwająca przez dłuższy okres czasu, może w bardzo negatywny sposób wpłynąć na samopoczucie i jakość życia przyszłej mamy. Z tego względu warto zrobić wszystko, by zwłaszcza sen nocny był możliwie komfortowy i efektywny. Jak to zrobić? Jak wiadomo, w ciąży nie zaleca się stosowania większości leków nasennych, chyba lekarz prowadzący je bezwzględnie zaleci. Gdy dotknie nas bezsenność w ciąży, warto więc w pierwszej kolejności zadbać o prawidłową higienę snu. W tym celu przed udaniem się na odpoczynek nocny:

● Wywietrz dokładnie pokój, w którym śpisz,

● Zadbaj o to, by temperatura w sypialni nie przekraczała 20 stopni Celsjusza,

● Zasłoń okna, zwłaszcza jeżeli za oknem świecą latarnie lub inne źródła światła,

● Jeżeli w pokoju jest bardzo suche powietrze – umieść w nim nawilżacz lub specjalny dyfuzor (w sezonie grzewczym możesz też po prostu położyć na kaloryferze mokry ręcznik),

● Zadbaj o ciszę w pomieszczeniu,

● Zrezygnuj z korzystania ze smartfona, komputera czy tabletu przed snem (emitowane przez nie niebieskie światło utrudnia zasypianie).

Oprócz tego:

● Kładź się spać przed 23.00,

● Zrezygnuj ze spożywania wieczorem obfitych i ciężkostrawnych posiłków,

● Na 2-3 godziny przed pójściem spać ogranicz spożywane płyny (dzięki temu nie będziesz co chwilę w nocy wstawać do łazienki),

● Nie pij kawy ani czarnej lub zielonej herbaty wieczorem,

● Ogranicz ilość drzemek w ciągu dnia,

● Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej (nawet spokojny spacer może pozytywnie wpłynąć na jakość naszego snu!),

● Przed snem możesz pić napary z ziół, które działają wyciszająco na organizm, takich jak melisa.

Naturalne sposoby na bezsenność w ciąży

Jeżeli chodzi o bezsenność w ciąży, warto wypróbować przede wszystkim naturalne metody jej zwalczania. By poprawić jakość swojego snu warto, by przyszła mama w pierwszej kolejności określiła, co właściwie jest przyczyną jej problemów ze snem. W zależności, bowiem, od podłoża problemu różne będą sposoby jego zwalczania:

● Jeżeli na co dzień towarzyszy Ci stres i coraz częściej odczuwasz niepokój w związku z nadchodzącymi zmianami, postaraj się wieczorem znaleźć chwilę na medytację, muzykę relaksacyjną czy krótkie ćwiczenia z jogi. Wiele mam cierpiących na problemy ze snem poleca również aromaterapię.

● Jeżeli bezsenność w 3 trymestrze ciąży spowodowana jest u Ciebie przede wszystkim silnymi ruchami dziecka – pomasuj delikatnie brzuszek i poświeć na niego nocną lampką – jest duża szansa, że po chwili maluszek się uspokoi.

● W nocy wybudzają Cię bolesne skurcze łydek? Zadbaj o to, by w Twojej diecie nie brakowało magnezu, potasu i witamin z grupy B. Warto poprosić lekarza o zbadanie poziomu tych witamin we krwi. Jeżeli natomiast Twoim problemem jest zespół niespokojnych nóg – może on świadczyć o niedoborach w organizmie żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12[2].

● Wiele ciężarnych przyznaje, że za ich problemy ze snem odpowiadają bóle kręgosłupa. By je zminimalizować, zainwestuj w specjalną poduszkę ciążową w kształcie litery C lub U, które pomogą przybrać bardziej komfortową i odciążającą kręgosłup pozycję snu. W ostateczności możesz też pomiędzy udami umieścić zrolowany koc.

Leki na bezsenność w ciąży – na to uważaj!

A co w sytuacji, kiedy wspomniane wyżej metody nie działają na problem, jakim jest bezsenność w ciąży? Jak sobie radzić, kiedy brak snu uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie na co dzień? W takim przypadku warto skonsultować się ze swoim lekarzem, który odpowiednio dobierze bezpieczne do stosowania w ciąży, łagodne środki usypiające, prawdopodobnie na bazie wyciągów roślinnych.

Niestety, większość środków farmakologicznych stosowanych powszechnie na bezsenność, nawet tych dostępnych bez recepty, wykazuje działanie teratogenne i nie może być stosowana u kobiet spodziewających się dziecka. Do zabronionych w ciąży leków nasennych (należących do kategorii C lub D) należą zwłaszcza:

● Hydroksyzyna,

● Sedatywne antydepresanty,

● Benzodiazepiny.

[1] Aleksandra Majewska, Reagowanie bezsennością na stres u kobiet w ciąży: opis problemu, powikłania, identyfikacja grup ryzyka i możliwości terapeutyczne, Psychiatr Psychol Klin 2022, 22 (3), p. 180–185

[2] Monika Rudzińska, Andrzej Szczudlik, Atlas zaburzeń i chorób ruchu, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydanie I, Kraków 2012

Oceń ten artykuł: