Ból sutków w ciąży – od kiedy, przyczyny

4 min
bol_sutkow_w_ciazy

Ciąża to wyjątkowy stan, który stanowi spore wyzwanie dla organizmu kobiety. Ogromne zmiany hormonalne, rosnący dziecko czy przygotowania organizmu do laktacji sprawiają, że przyszłej mamie doskwierać mogą różnego rodzaju dolegliwości, powodujące niejednokrotnie spory dyskomfort. Jedną z nich może być nadwrażliwość i ból sutków, które często pojawiają się już w pierwszych tygodniach ciąży. Jakie są przyczyny bólu piersi w ciąży i kiedy powinien on stanowić powód do niepokoju? Czy można jakoś złagodzić ból sutków w ciąży?

bol_sutkow_w_ciazy
bol_sutkow_w_ciazy

Ból sutków a ciąża – czy to objaw ciąży?

Wiele kobiet starających się o dziecko z dużą uwagą obserwuje co miesiąc swój organizm, wypatrując pierwszych symptomów mogących świadczyć o udanym zapłodnieniu. Czy ból sutków można do nich zaliczyć? Odpowiedź brzmi: TAK. Ból piersi to jeden z objawów, który pojawia się już nawet w 3-4 tygodniu ciąży, choć najwięcej kobiet zaczyna go odczuwać nieco później, w drugim miesiącu ciąży. Jego charakter i intensywność mogą się różnić u każdej z nas – u części kobiet jest on dość łagodny i pojawia się sporadycznie, u innych intensywny i trwający praktycznie nieprzerwanie. Z uwagi na fakt, iż za jego występowanie w dużej mierze odpowiada wzrost poziomu progesteronu w naszym organizmie, może on pojawiać się również u kobiet cierpiących na zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Dlatego więc, choć ból sutków razem z m.in. brakiem krwawienia miesiączkowego, zalicza się do pierwszych objawów ciąży, nie może on stanowić jej 100% potwierdzenia.

Przyczyny bólu sutków w ciąży

Tkliwość i ból sutków w ciąży to przede wszystkim rezultat zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Część z nich jest podobna do tych, które możesz obserwować co miesiąc na kilka dni przed pojawieniem się krwawienia menstruacyjnego, jednak w ciąży ich nasilenie jest dużo większe. Wśród głównych przyczyn bólu piersi w ciąży są:

● wzrost poziomu progesteronu i estrogenów, prowadzące do obrzęku gruczołów pęcherzykowych i kanalików wyprowadzających w sutkach,

● powiększanie się gruczołów piersiowych i rozwój kanalików mlecznych,

● spadek stężenia oksytocyny (to hormon, który odpowiada m.in. na prawidłowy przebieg porodu),

● zmiana struktury piersi i wzrost ich ukrwienia,

● obrzęki, wynikające z zatrzymywania się wody w organizmie.

Ból i nadwrażliwość sutków to nie jedyny rezultat tych zmian. Piersi w ciąży mogą znacznie zwiększyć swój rozmiar, a dodatkowo u większości kobiet obserwuje się ciemnienie brodawek sutkowych i powiększenie gruczołów łojowych na otoczce brodawek, czyli tzw. gruczołów Montgomery’ego. Wszystkie te zmiany mają jeden cel – przygotować Twoje piersi do produkcji mleka i możliwości karmienia dziecka piersią. W związku z tym u części przyszłych mam ból sutków pod koniec ciąży może być spowodowany wzrostem stężenia prolaktyny i niczym innym jak gromadzeniem się w piersiach tzw. siary – niezwykle cennego dla noworodka pierwszego mleka.

Ból sutków w ciąży – od kiedy może występować?

Jak już wspomnieliśmy zwiększona wrażliwość i ból piersi mogą pojawić się już na samym początku ciąży – niektóre kobiety zauważają ten objaw już w 3-4 tygodniu od zapłodnienia. U większości jednak jest on wyraźnie odczuwalny w drugiej połowie I. trymestru ciąży, kiedy to stężenia poszczególnych hormonów są już znacznie podwyższone. Stan ten może po kilku tygodniach ustąpić lub utrzymywać się nawet do końca ciąży. Niektóre ciężarne zgłaszają nawet ból sutków w 9 miesiącu ciąży! Kiedy w ciąży bolą sutki? Najczęściej w sytuacjach, gdy dojdzie do ich zwiększonego ucisku lub pocierania, np. w trakcie kąpieli, aktywności fizycznej, leżenia na brzuchu czy ubierania się.

Ból sutków w ciąży – metody na załagodzenie bólu

Choć ból sutków w ciąży jest zjawiskiem naturalnym, wielu kobietom może mocno utrudniać codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją proste sposoby, by to zmienić. Co prawda większość z nich nie wyeliminuje całkowicie bólu piersi, ale pozwoli na jego wyraźne złagodzenie. Jak możesz sprawić, by ból sutków w ciąży nie był aż tak dokuczliwy? Oto kilka sprawdzonych propozycji:

Sięgnij po miękkie, wykonane z naturalnych materiałów biustonosze – w tym okresie dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju biustonosze sportowe lub bezszwowe. Zwróć uwagę na to, czy biustonosz nie jest za ciasny – w wyniku powiększania się biustu w ciąży konieczna może być zmiana nawet o kilka rozmiarów!

Ciepłe kąpiele – niektórym kobietom przynosi ulgę ciepły, ale nie gorący, prysznic.

Chłodne okłady – możesz sięgnąć po specjalne kompresy żelowe lub kostki lodu. Pamiętaj, by przed aplikacją na skórę zawinąć je np. w ściereczkę.

Żele chłodzące – by złagodzić ból piersi, a jednocześnie zadbać o ich prawidłowe nawilżenie i zminimalizować ryzyko pojawienia się rozstępów możesz zastosować specjalne kremy lub żele o działaniu nawilżającym i ujędrniającym, które często dodatkowo zapewniają przyjemny efekt chłodzenia.

Zmiana diety – by zminimalizować ryzyko obrzęków, ogranicz spożywanie kawy, herbaty, soli oraz czekolady, które sprzyjają gromadzeniu się wody w organizmie. Zwiększ natomiast ilość produktów spożywczych bogatych w witaminy z grupy B oraz witaminy A i E.

Czy istnieją przypadki, kiedy w ciąży bolą sutki, które wymagają konsultacji z lekarzem? Tak! Do lekarza powinnaś zgłosić się jak najszybciej, jeżeli oprócz bólu sutków pojawią się:

● podwyższona temperatura ciała,

● zaczerwienienie skóry piersi lub któregoś z sutków,

● guzki lub zgrubienia wyczuwalne pod skórą piersi,

● podbarwiony krwią wyciek z piersi.

Oceń ten artykuł: