6-tydzien-ciazy.png

6. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Wybierz tydzień ciąży:

6. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Twoje dziecko

Twoje dziecko mierzy teraz około 4 mm (to wielkość ziarenka soczewicy!) i bardziej przypomina kijankę niż małego człowieka.

Po obu stronach przedmózgowia tworzą się lejki z małymi wgłębieniami, na dnie których z czasem rozwiną się gałki oczne. Wewnątrz takiego wgłębienia komórki płodowe skóry zamienią się w soczewkę i rogówkę. Uszy przypominają dwie dziurki zlokalizowane z boku głowy. Zaczynają się też pojawiać drobne zawiązki zębów.

Bije już serce wielkości ziarnka maku, a w płodzie i kosmkach kosmówki krążą prymitywne czerwone krwinki.

W 6. tygodniu ciąży zawiązuje się cewa nerwowa. Jeden jej koniec tworzy mózg, a drugi przekształca się w rdzeń kręgowy.

Sprawdź, dlaczego w pierwszym trymestrze ciąży należy suplementować kwas foliowy – przeczytaj artykuł: Kwas foliowy – dlaczego jest tak ważny w ciąży?

Twoje ciało

Patrząc na Ciebie, nikt jeszcze nie zgadnie, że jesteś w ciąży. Twój brzuch jeszcze nie jest widoczny – zaokrągli się dopiero za kilka tygodni. Ty już to odczuwasz dzięki pierwszym objawom, takim jak wrażliwe piersi czy stałe przemęczenie.

Inne objawy, które mogą Ci dokuczać to m.in. ból podbrzusza, plamienia z dróg rodnych.

W tym okresie ciąży możesz stracić na wadze, jeśli dokuczają Ci nudności.

Niekiedy zdarza się, że wskutek powiększania się, macica uciska pęcherz na tyle mocno, że ciężarnej zaczyna doskwierać lekkie nietrzymanie moczu. Aby tego uniknąć, wyrób sobie odruch ćwiczenia mięśni Kegla. Wystarczy, że będziesz napinać i rozluźniać mięśnie pochwy 10. do 20. razy z rzędu, kilka razy dziennie.

Ćwiczenia mięśni Kegla przygotują Twoje ciało do porodu – przeczytaj artykuł: Trening bez wysiłku, czyli ćwiczymy mięśnie Kegla

Idealny moment

6. tydzień ciąży to najlepszy moment na to, aby wybrać ginekologa. Decyzję podejmij jednak świadomie – lekarz powinien wzbudzać Twoje zaufanie i mieć doświadczenie.

Ginekologa odwiedzaj regularnie – podczas wizyt specjalista skrupulatnie będzie oceniał Twój stan zdrowia oraz prawidłowy rozwój dziecka. Pamiętaj, że wcześnie rozpoczęta opieka prenatalna pozwoli zrozumieć potrzeby Twojego ciała i umożliwi kontrolowanie prawidłowego rozwoju maluszka.

Przygotuj się na to, że wraz z rozwojem ciąży będziesz potrzebować większych biustonoszy. Najlepszy byłby biustonosz ciążowy, ale możesz też używać specjalnych wstawek do regulacji obwodu, dzięki którym normalny stanik posłuży Ci jeszcze przez kilka miesięcy. Wstawki można kupić za kilka złotych w sklepach z bielizną lub w pasmanteriach.

Sprawdź, co jeszcze warto zrobić w czasie ciąży – przeczytaj artykuł: Jak dbać o dobrą formę w ciąży?

Zdrowie

Wiesz już, że musisz zrezygnować z używekalkohol (nawet w niewielkich ilościach) oraz papierosy są zakazane.

Równie ważne jest byś zapobiegała infekcjom, np. toksoplazmozie. Dlatego często myj ręce mydłem i wodą, trzymaj się z daleka od osób, które źle się czują i zostaw partnerowi „brudne obowiązki domowe”, jak wymianę piasku w kociej kuwecie, mycie klatki dla ptaków czy czyszczenie akwarium.

Zwróć uwagę, aby mięso, ryby, drób i jajka, które jesz, były dobrze ugotowane lub usmażone. Unikaj niepasteryzowanego nabiału i soków. Zrezygnuj z jedzenia surowego mięsa i ryb – jeśli uwielbiasz sushi, wybieraj rolki warzywne lub zawierające pieczone, lub smażone ryby.

Zobacz czego jeszcze powinnaś unikać, gdy jesteś w ciąży – przeczytaj artykuł: Czego nie jeść w ciąży? Tych produktów unikaj!

Ćwiczenia

Jeśli lekarz pozwolił Ci ćwiczyć, nie unikaj ruchu. Aktywność ruchowa wpłynie pozytywnie na Twoje samopoczucie i sprawi, że ciało lepiej będzie radzić sobie z zachodzącymi w nim zmianami.

Regularny ruch wpłynie korzystnie na Twój apetyt i sprawi, że będziesz chętniej jeść.

Pamiętaj, że ćwiczenia stymulują produkcję endorfin, tzw. hormonów szczęścia – co wpłynie na Twój dobry humor. Jednak nie forsuj się zbytnio!

Skutki stresów odczuwanych przez ciężarną odbijają się również na dziecku – dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł: Stres w ciąży – dlaczego szkodzi?

Bliskość

Poproś partnera, by co miesiąc robił Ci zdjęcie z profilu. Po urodzeniu dziecka zdjęcia stopniowo rosnącego brzucha będą cenną pamiątką tego niezwykłego okresu.

Nie musisz rezygnować ze współżycia z partnerem, jeśli nie istnieją ku temu żadne zdrowotne przesłanki.

Sprawdź, jak budować więź z maluszkiem w czasie ciąży – przeczytaj artykuł: Brzuszkowe zabawy

O co pytają mamy?

Czy w 6. tygodniu trzeba zrobić USG?

Nie jest ono konieczne, ale można je zrobić, aby potwierdzić ciążę.

Czy USG dopochwowe w 6. tygodniu ciąży jest bezpieczne?

USG dopochwowe jest bezpieczne. To rutynowe badanie.

Czy plamienie w 6. tygodniu ciąży powinno być powodem do niepokoju?

Niewielkie plamienie może pojawić się w dniu spodziewanej miesiączki. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Dlaczego w 6. tygodniu ciąży nie ma zarodka?

Przyczyną może być późne zapłodnienie i implantacja.

Jak wygląda brzuch w 6. tygodniu ciąży?

Na tym etapie ciąży może pojawić się niewielkie zgrubienie w okolicy podbrzusza.

6. tydzień ciąży – jakie objawy?

Standardowe objawy to: nudności, wymioty, zaparcia i wrażliwość na zapachy.

Co widać na USG w 6. tygodniu ciąży?

Na USG widać niewielki pęcherzyk.

Jaka jest wielkość zarodka w 6. tygodniu ciąży?

Zarodek ma od 6 do 10 mm.

Jak wygląda dziecko w 6. tygodniu ciąży?

Zarodek ma rączki, nóżki i ogonek.

Ile wynosi CRL dziecka w 6. tygodniu ciąży?

Na tym etapie ciąży CRL wynosi ok. 4-6 mm.

Czy na USG w 6. tygodniu ciąży słychać bicie serca?

Tak, w 6. tygodniu pojawia się akcja serca, którą można zobaczyć podczas badania USG. Jednakże jeśli zarodek jest zbyt mały, to może nie być słychać bicia serca.

6. tydzień ciąży – który to miesiąc?

6. tydzień ciąży to 2. miesiąc ciąży.

Brak bicia serca w 6.tygodniu ciąży – czy to problem?

Nie, w 6. tygodniu ciąży zarodek może być zbyt mały.

Czy w 6. tygodniu ciąży może wyjść test negatywny?

Na tym etapie test powinien być pozytywny. Jeśli wyjdzie negatywny, zrób badanie beta HCG.

6. tydzień ciąży – kiedy poród?

Datę porodu oblicza się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki