Czy będę mamą? Czyli jak poznać pierwsze objawy ciąży

4 min

ginekolog, lekarz rezydent oddziału położniczo-ginekologicznego

Mama tuli się do partnera i trzyma test ciazowy

Każda kobieta jest inna i każda ciąża przebiega indywidualnie. W zależności od organizmu kobiety i jego reakcji na nowy stan, trudno przewidzieć, kiedy pojawią się oznaki ciąży i jakie zmiany będą świadczyć o tym, że zostaniesz mamą. Istnieją jednak najczęściej występujące wczesne objawy ciąży – dowiedz się o nich więcej.

Mama tuli się do partnera i trzyma test ciazowy
Mama tuli się do partnera i trzyma test ciazowy

Przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę, warto odpowiednio przygotować się do nowej roli i porozmawiać o tym z lekarzem ginekologiem. Kiedy planowanie ciąży masz już za sobą i starasz się o dziecko, warto wiedzieć, jakie objawy zasygnalizują Ci, że niedługo Twoja rodzina się powiększy. Wkrótce po poczęciu u przyszłej mamy mogą z pojawiać się objawy świadczące o ciąży – zrób test ciążowy – to pierwszy krok, który zweryfikuje Twoje podejrzenia. Następnie umów się na wizytę lekarską. Jeżeli rzeczywiście będziesz w ciąży, w tym początkowym okresie lekarz określi tydzień ciąży. Oblicza się go umownie, licząc od pierwszego dnia ostatniego krwawienia menstruacyjnego, ponieważ niejednokrotnie nie jest możliwe ustalenie dokładnego dnia zapłodnienia.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Kalendarz ciąży

Kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Przejdź do strony

Najczęściej pierwsze objawy ciąży kojarzą się z porannymi nudnościami i wymiotami. Na początku możesz również odczuwać kłucie lub mrowienie w piersiach, szczególnie wokół sutków. Dzieje się tak, ponieważ intensywnie produkowane podczas ciąży hormony powodują poszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększają dopływ krwi do piersi. To może być wczesny objaw ciąży, jednak ból piersi najczęściej pojawia się w ok. 4. tygodniu po zapłodnieniu. Te symptomy nazywane są objawami przypuszczalnymi. Ich występowanie może pozwalać Ci przypuszczać, że zostaniesz mamą.

Innymi subiektywnymi objawami świadczącymi o tym, że możesz być w ciąży są:

  • częste oddawanie moczu (należy wówczas wykluczyć zakażenia układu moczowego, cukrzycy czy nadużywania leków moczopędnych),
  • zaparcia, które są spowodowane podwyższonym poziomem progesteronu w organizmie, powodującym zaleganie resztek przemiany materii w jelitach,
  • bóle głowy i pleców,
  • zawroty głowy i omdlenia,
  • chwiejność emocjonalna, zmiany samopoczucia.

Objawy ciąży, nazywane prawdopodobnymi, to widoczne zmiany w organizmie przyszłej mamy, które również pozwalają przypuszczać, że kobieta zaszła w ciążę, ale nie dają 100% gwarancji. Są to:

  • brak krwawienia miesięcznego,
  • powiększenie obwodu brzucha,
  • przyrost masy ciała, pojawienie się rozstępów na skórze,
  • pozytywny wynik tekstu ciążowego,
  • zmiana koloru błony śluzowej pochwy i sromu na sinopurpurowy, spowodowana większym niż dotychczas ukrwieniem tych okolic,
  • powiększenie piersi,
  • zwiększona pigmentacja brodawek sutkowych i kresy białej.

Kiedy staracie się o dziecko, a zbliża się czas, w którym powinnaś mieć miesiączkę, możesz odczuwać skurcze, a także zauważyć różowe lub brązowe plamienia z dróg rodnych. Taka wydzielina nie musi oznaczać krwawienia menstruacyjnego, a może być wczesnym objawem ciąży. 

Rodzice caluja lezace dziecko w policzek.jpg

Moc benefitów z BebiKlubem

dołącz i korzystaj z szerokiej bazy wiedzy, bezpłatnych porad naszych ekspertów i odbierz darmowy prezent w tym zniżki od naszych partnerów - nawet do -20%!

ZAREJESTRUJ SIĘ

Zmiany apetytu

Na wczesnym etapie ciąży przyszłej mamie może zmienić się apetyt. Początkowo możesz częściej czuć się głodna, dodatkowo w ustach możesz odczuwać metaliczny posmak i być bardziej niż zwykle wrażliwa na zapachy potraw np. surowego mięsa. Częściej jednak ciężarne skarżą się na brak apetytu – szczególnie przy pojawieniu się porannych mdłości i wymiotów. Może to być przyczyna utraty masy ciała i pogorszenia samopoczucia

Wydzielina z pochwy

Jednym z symptomów ciąży jest pojawienie się zwiększonej ilości mlecznej wydzieliny z pochwy. Objaw ten może towarzyszyć przyszłej mamie przez cały okres ciąży. Nie stanowi zagrożenia dla płodu i nie wymaga leczenia. Jeśli jednak wydzielina z pochwy zmienia barwę i konsystencję, towarzyszy jej nieprzyjemny zapach, pieczenie lub swędzenie czy dyskomfort w trakcie oddawania moczu, niezwłocznie należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć infekcję.

Jeżeli pewne dolegliwości doskwierają Ci, uniemożliwiając prawidłowe funkcjonowanie, może to świadczyć o rozwijającej się chorobie. W takim przypadku wszystkie wątpliwości powinnaś zgłosić lekarzowi.

Objawy pewne to te, które pozwalają na potwierdzenie ciąży w 100%, pojawiają się jednak dopiero kilka-kilkanaście tygodni po zapłodnieniu. Do objawów tych zaliczamy: stwierdzenie ruchów płodu i wysłuchanie tętna płodu przez lekarza, czy uwidocznienie płodu w badaniu USG.

Jeżeli zauważyłaś u siebie pierwsze objawy ciąży, udaj się do lekarza, aby potwierdził on Twoje przypuszczenia i zaplanował dalsze postępowanie – z myślą o zdrowiu Twoim i Twojego dziecka.

Tagi: pierwsze objawy ciąży, wczesne objawy ciąży, objawy ciąży w pierwszym tygodniu, objawy przypuszczalne ciąży, objawy prawdopodobne ciąży, objawy pewne ciąży, objawy świadczące o ciąży, oznaki ciąży

Oceń ten artykuł: