1-tydzien-ciazy 1.png

1. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Wybierz tydzień ciąży:

1. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Twoje dziecko

Jeszcze tego nie wiesz, ale już niedługo zostaniesz mamą! Pierwszy tydzień wypada w ostatnim cyklu przed ciążą.

Trochę niejasne? Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniego cyklu miesięcznego. Po około dwóch tygodniach pojawia się owulacja, a wraz z nią nadchodzi czas poczęcia dziecka. O tym, że jesteś w ciąży, dowiesz się około 4.-5. tygodnia ciąży – wtedy, gdy powinna pojawić się miesiączka.

Dowiedz się więcej, jak obliczyć dni płodne – przeczytaj artykuł: Kalendarz owulacji - jak obliczyć dni płodne

Twoje ciało

Czujesz się dokładnie tak samo, jak w pierwszym dniu cyklu miesięcznego. Krwawienie trwa zwykle od 3 do 5 dni, jednak w niektórych przypadkach może wydłużyć się nawet do 7 dni – to kwestia bardzo indywidualna. W związku z miesiączką możesz odczuwać nieprzyjemne objawy, np. skurczowe bóle brzucha, bóle pleców, bóle głowy.

Mniej więcej od 5. dnia miesiączki rozpoczyna się faza folikularna. To etap, w którym jajnikach zaczynają dojrzewać pęcherzyki Graafa. To właśnie z nich zostanie uwolniona komórka jajowa.

Dowiedz się, po czym poznać czy jesteś już w ciąży – przeczytaj artykuł: Czy będę mamą, czyli jak poznać pierwsze objawy ciąży.

Idealny moment

Jeśli starasz się o dziecko, możesz mierzyć codziennie rano temperaturę ciała – najlepiej przed wstaniem z łóżka, pozostając w tej samej pozycji i warunkach. Codziennie zapisuj wynik pomiaru. Wyraźny skok temperatury ciała o 0,2 stopnia Celsjusza – czyli o 2 kreski, może wskazywać na owulację. To właśnie wtedy masz największe szanse na poczęcie.

Do badań wystarczy Ci zwykły termometr cyfrowy. Aby uzyskać wiarygodne wyniki, należy monitorować ciepłotę ciała przez kilka miesięcy.

Zobacz, co jeszcze powinnaś wiedzieć, przygotowując się do ciąży – przeczytaj artykuł: Planowanie ciąży krok po kroku

Zdrowie

Pomyśl o swojej kondycji i diecie. Porozmawiaj z lekarzem o witaminach, które profilaktycznie powinnaś przyjmować. Szczególną uwagę zwróć na kwas foliowy oraz żelazo, które są potrzebne dziecku w pierwszych tygodniach ciąży – także wtedy, gdy jeszcze nie wiesz, że będziesz mamą.

Przeczytaj, jaki wpływ na zdrowie i rozwój dziecka ma dieta przyszłej mamy – przeczytaj artykuł: Dieta przyszłej mamy, czyli co jeść w ciąży.

Ćwiczenia

W ciąży będziesz potrzebowała dużo siły i energii, a dostarczą Ci jej systematyczne ćwiczenia. Już teraz rozpocznij trening, jednak niech to nie będzie aktywność ponad Twoje możliwości. Jeśli do tej pory prowadziłaś raczej siedzący tryb życia, nie forsuj się. Załóż obuwie sportowe i zacznij od maszerowania – tak możesz ćwiczyć przez całą ciążę. :)

Dowiedz się, co jeszcze możesz zrobić dla siebie w czasie ciąży – przeczytaj artykuł: Jak dbać o dobrą formę w ciąży?

Bliskość

Codzienne zbliżenia nie są wskazane, ponieważ mogą osłabiać jakość nasienia. Jednak systematyczność popłaca! Zbliżenia co drugi dzień zwiększają szanse szybkiego poczęcia. Plemniki przetrwają kilka dni poprzedzających owulację w oczekiwaniu na jajeczko. Jeśli więc uprawiacie seks regularnie, mają do tego więcej okazji.

Sprawdź, na co jeszcze powinnaś zwrócić uwagę przygotowując się do ciąży – przeczytaj artykuł: Jak przygotować się do ciąży?

O co pytają mamy?

Czy w 1. tygodniu ciąży trzeba zrobić USG?

W 1. tygodniu ciąży ma miejsce miesiączka. W tym czasie nie ma konieczności wykonywania USG, ponieważ nie ma jeszcze zarodka.

Jakie objawy występują w 1. tygodniu ciąży?

1. tydzień ciąży oznacza miesiączkę, więc możesz odczuwać objawy związane z krwawieniem.

Jak wygląda brzuch w 1. tygodniu ciąży?

Brzuch na tym etapie wygląda normalnie, tak jak podczas miesiączki, ponieważ nie doszło jeszcze do zapłodnienia.

Czy w 1. tygodniu ciąży widać pęcherzyk ciążowy?

Nie. W 1. tygodniu ciąży nie ma jeszcze pęcherzyka ciążowego. Komórka jajowa dopiero dojrzewa w jajniku.

Co się dzieje w 1. tygodniu ciąży?

W 1. tygodniu ciąży złuszcza się błona macicy, a komórka jajowa dojrzewa w jajniku.

Czy ból podbrzusza w 1. tygodniu ciąży jest normalny?

Tak. Jest to związane z bólem menstruacyjnym. Jeśli ból jest bardzo intensywny i przeszkadza Ci w codziennym funkcjonowaniu, po miesiączce zgłoś się do lekarza, aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości, które mogłyby zaszkodzić zapłodnieniu.