Jak dbać o zdrowy brzuszek?

3 min
Kobieta bawi sie z dzieckiem podnoszac je do gory

Brzuszek Twojego dziecka jest bardzo ważnym miejscem, które odpowiada za zdrowie i dobre samopoczucie maluszka. Poprzez pełnienie podstawowej funkcji, jaką jest trawienie i wchłanianie składników odżywczych, dostarczanych z pożywieniem – wspomaga rozwój wszystkich narządów, w tym mózgu. Zdrowie Twojego dziecka zaczyna się właśnie w brzuszku.

Kobieta bawi sie z dzieckiem podnoszac je do gory
Kobieta bawi sie z dzieckiem podnoszac je do gory

Odpowiednie żywienie dziecka w pierwszych latach jego życia, czyli podczas 1000 pierwszych dni życia, jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na jego rozwój. Właśnie wtedy rozwija się układ pokarmowy dziecka oraz programują się jego nawyki żywieniowe. Prawidłowe żywienie to zapewnianie maluszkowi składników pokarmowych odpowiednich pod względem jakościowym i ilościowym. Z posiłkami dostarczamy dziecku substancji energetycznych – są to przede wszystkim węglowodany i tłuszcze; substancji budulcowych – to głównie białka, sole mineralne oraz substancji regulujących – np. witamin. 

Składniki cenne dla zdrowia i dobrego samopoczucia trawione i wchłanianie są w przewodzie pokarmowym? Dlatego dobra kondycja brzuszka jest tak ważna we wspieraniu rozwoju dziecka.

Wspieranie zdrowia brzuszka

Najlepszym sposobem karmienia noworodka i niemowlęcia jest pokarm mamy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6. miesięcy życia dziecka. Mleko mamy zawiera bowiem odpowiednią kompozycję składników pokarmowych oraz cenne przeciwciała niezbędne we wspieraniu odporności dziecka. Pokarm mamy jest dostosowany do możliwości trawiennych niemowlęcia, czyli wciąż dojrzewającego brzuszka. Mleko mamy dostarcza dziecku składniki odżywcze (białka, węglowodany i tłuszcze), witaminy oraz składniki mineralne. Pokarm zapewnia dziecku także podaż kwasów tłuszczowych, enzymów i prebiotyków -  składników mających wpływ na prawidłowy rozwój dziecka.

Zdarzają się sytuacje, że karmienie naturalne trzeba zastąpić karmieniem mlekiem modyfikowanym. W tym momencie mama staje przed wyborem odpowiedniego mleka dla dziecka. Najważniejszą zasadą jest dobór mleka odpowiedniego dla wieku, dzięki temu mama ma pewność, że, będzie odpowiadało potrzebom żywieniowym dziecka.

Podstawowy skład mlek modyfikowanych nie różni się między sobą zasadniczo. W stosunku do mleka krowiego mleko modyfikowane zawiera mniej białka oraz inną jego kompozycję. Zwiększona jest natomiast ilość węglowodanów, przede wszystkim laktozy. Mleka modyfikowane zawierają odpowiednią proporcję wapnia do fosforu, niższą zawartość sodu. Różnice między mlekami modyfikowanymi związane są z obecnością lub ilością składników nieobowiązkowych wg. Rozporządzenia*, ale wpływających korzystnie na organizm dziecka – niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, prebiotyków czy błonnika.

*Rozporządzenie Komisji (UE) nr 2016/127 uzupełniające rozporządzenie PEiR (UE) nr 609/2013 w odniesieniu do szczegółowych wymogów dotyczących składu preparatów do początkowego żywienia niemowląt i preparatów do dalszego żywienia niemowląt (…).

Mama dotyka brzucha dziecka lezacego na przewijaku

Czym jest mikrobiota?

Przejdź do artykułu

Jak dbać o brzuszek dziecka?

Brzuszek Twojego dziecka pełni ważną rolę w rozwoju całego organizmu. To tu trawione i wchłanianie są substancje i składniki niezbędne do życia. Zobacz, w jaki sposób możesz wspierać zdrowie dziecka, dbając o prawidłowe żywienie i dobrą kondycję brzuszka.

  • Karm piersią – to optymalny sposób żywienia maluszka, który pozwoli Wam na budowanie niesamowitej więzi.
  • Karm na żądanie – w ten sposób zaspokoisz podstawowe potrzeby fizjologiczne – głód i pragnienie oraz potrzeby emocjonalne – bezpieczeństwo i bliskość.
  • Wybieraj pokarm odpowiedni dla wieku– jeśli z różnych przyczyn nie możesz karmić piersią, zadbaj o podawanie dziecku mleka modyfikowanego, dedykowanego dla danego wieku. Skład mieszanki dopasowany jest do wyjątkowych potrzeb maluszka.
  • Wprowadzając nowe pokarmy korzystaj ze schematu żywienia niemowląt i małych dzieci – w ten sposób dowiesz się, jakie pokarmy, w którym momencie najlepiej wprowadzać do diety dziecka, jaka jest orientacyjna wielkość porcji, które powinnaś podawać maluszkowi oraz jaką konsystencję powinny mieć spożywane przez niego pokarmy.
  • Rozszerzając dietę, zadbaj o jakość i wartość odżywczą posiłków – pilnuj, aby produkty serwowane dziecku były dla niego bezpieczne. Czytaj etykiety i kontroluj skład posiłku, będziesz miała pewność, że pokarm dopasowany jest do wieku Twojego dziecka.

TAGI: kolka u noworodka, ból brzucha u dziecka, zaparcia u niemowlaka, zaparcia u dzieci, zaparcia u noworodka, zaparcia u niemowląt

Oceń ten artykuł: